kanariņš - [entries|archive|friends|userinfo]
helvetica

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Sep. 28th, 2009|10:40 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]kautskis
Date:September 28th, 2009 - 12:11 pm
(Link)
Lūk, lūk. Ir tāda latviešu tautas pasaka "Trīs tēva padomi", un viens no viņiem ir — "Nepreci tālu sievu, citādi apņemsi nelabu". Tur ir dziļa gudrība iekšā, turklāt attiecas ne tikai uz pāŗošanos. Šitā hipsteriski dolbojobiskā ņemšanās ar visādiem aizjūru ekzōtiskajiem brīnumiem ir tiešām nožēlojama lieta, kas vienlaikus arī pamanās ignorēt to, ka attiecīgās lietas radušās pavisam citos platuma grādos, un tas, ka viņas nav radušās pie mums, varētu gan nozīmēt, ka mūsu senči nonākuši pie citiem, mūsu krastiem piemērotākiem risinājumiem. Bet nē. Kur tur tažīnes (kuŗas, es pieņemu, gāzes plītīm tomēr nav paredzētas) — ir vēl arī tādi jefiņi, kas reliģisku apsvērumu dēļ ziemā skraida plānos indusu un pakistāniešu uzsvārcīšos, apakšā pavilkuši siltās apakšbikses un virsū — dūnu jaku.

Bet, saprotams, man jau ar nav pretenziju pret tiem, kam tā patīk. Kā aizrādīja Ēriha Kestnera māmuļa, viens labprāt ēd desu, cits — zaļās ziepes.
From:[info]spicausis
Date:September 28th, 2009 - 01:23 pm
(Link)
Fiksācija uz nacionālo, tā ir patoloģijas forma. Skatīties uz picām, sušiem un šaslikiem, vai cittautu ēdienu gatavošanas veidiem ar nicinājumu tikai tapēc, ka mūsu teritorijā kaut kādi nepazīstami ļaudis pirms pāris gadsimtiem ir nākuši klajā ar skābputru un sklandurausi?

Lai vēsturnieki rokas senbaltu pārtikas tradīcijās. Globalizācija ir fantastiska.
[User Picture]
From:[info]kautskis
Date:September 28th, 2009 - 01:34 pm
(Link)
Es drīzāk centos aizrādīt, ka fiksācija uz ekzōtiku arī ir patoloģijas forma, kas pieņem smieklīgus apmērus, ja kārē uz ekzōtiku pilnībā pamanās ignorēt vietējās vajadzības un prasības. Visādi ārzemnieciski pasākumi, saprotams, ir super un krāšņo dzīvi, tak tomēr būs pagrūti no tā vien pārtikt, nonievājot vietējās mantas kā pagalam blāvas un bez jebkādas izdomas. Turklāt arī tie vietējie gardēži, kas piesavinās kauč kādus aizjūŗas brīnumus, mēdz viņus visādi adaptēt vietējai gaumei. Piemēram, tie, kas sākotnēji izdomāja šašļikus, drošvien būtu dikti pārsteigti, uzzinot, ka viņus taisa arī no cūkgaļas.
From:[info]spicausis
Date:September 28th, 2009 - 01:52 pm
(Link)
Eh, padomāju, un mazliet nokaunējos. Patoloģizēt cilvēkus tikai tamdēļ, ka viņiem ir citas ēšanas vēlmes, tas tomēr ir zemiski, kaut viņi no jēlām zivīm vien pārtiktu: pats savlaik ar izbrīnu biju cibā lasījis naidpilnos komentārus pie vegāniem, tak pats tagad uz tā paša sūda uzkāpu.