Dzīvokļu privatizācija - vai laimīgas beigas?
Es sastapos ar interesantu faktu, ka, pat ja dzīvoklis ir privatizēts, dzīvokļu nams kā tāds arī nepaliek kautkur "gaisā". Izrādās, ja esmu dzīvokļa īpašnieks, tad privatizācijas beigās man būs jāiegulda līdzekļi un jāpiedalās visas ēkas uzturēšanā. Ļoti daudz
informācijas par to ir šeit. Ir arī
dzīvokļu īpašuma likuma projekts, kur parādas tāds jēdziens, kā
kopīpašums.
Šeit ir likuma apraksts.Vēl Latvijas vēstnesī, 1. aprīļa numurā, ir foršs raksts "Par jaunu likumu dzīvokļu īpašniekiem". Tur ir tādas rindas. "
Likumprojektā ir paredzēta kārtība, kā cīnīties pret nolaidību un dzīvokļu īpašnieku bezatbildību. Vai tā būs pietiekami efektīva? - To
varēsim pārbaudīt tikai praksē, kad likums tiks pieņemts. Viss tomēr atkarīgs no pašu īpašnieku attieksmes pret savu īpašumu un kopīpašumu. Protams, arī no tā,
vai ir interese to saglabāt". Paliek baisi... A ja man trūks naudas, lai samaksāt apsaimniekošanas sabiedrībai? Tā ķipa būs mana, kā īpašnieka, bezatbildība?
Tagad ar to nodarbojas namu pārvalde. Mājas apkure, lifti, kāpņu telpas, pagrabi, bēņiņi, jumts, pagalms, remonts, tīrīšana - to visu organizēja valsts, bet mēs esam kapitālisti, tātad mums tas ir jāorganizē pašiem.
A ko darīt, ja mans kaimiņš Feģka ir dzērīt's? Ar viņu nevar sarunāt pat, lai šis savus vēmekļus pats izmazgā no podjezda ārā! Kur nu vēl mājas siltināšanas organizēšana... Un mājas siltināšana ir izdevīga tikai tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo mājas malējos dzīvokļos, bet pārējiem ir vienalga! He, labi, ka ir pašvaldības, kas var uzrakstīt saistošos noteikumus. Slikti, ka ne vienmēr ir nauda, lai šos noteikumus izpildīt.
A ko darīt, ja mājā puse dzīvokļu nav privatizēta, t.i. pieder valstij vai pašvaldībai? Beigās tos dzīvokļus visus reizē privatizēs kāda viena persona, kas vēlāk arī diktēs savus noteikumus pie apsaimniekošanas, kur es būšu spiests izvākties, jo man varbūt nepatiks ideja sarīkot alusdārzu īrniekiem uz ēkas jumta vai arī ierīkot slidkalniņu no piektā stāva, lai ātrāk varētu tikt lejā.
Itkā var uzticēt to kādam SIA "Hruščovčiks&co", kas specializējas māju apsaimniekošanā. Labi, ja tāds SIA ir viens visā pilsētā, jo neradīsies situācija, ka kaimiņš Feģķa gribēs slēgt līgumu ar kādu citu SIA nekā es. No otrās puses tas atkal ir slikti, ka ir tikai viens SIA - monopols kā nekā, tad SIA varēs uzlikt man ko viņi grib, un man būs jāmaksā. Ja nespēšu maksāt - piedāvās kredītu ņemt, kaut vai kolektīvi - visa māja. Var iedomāties, kādas būs īres maksas. Un vecās ēkas prasīs pamatīgus līdzekļus remontam, jo jumts vecs, ārējās sienas nesiltinātas, liftu nav, kāpņu telpas izdemolētas, ūdensvadi ir veci un sarūšējuši, kopējo telpu uzkopšana arī noderētu, miskasti arī derētu ievietot katrā stāvā pie loga, un smēķētavu arī vajadzētu izveidot, pie tam vēl derētu elektroniskie slēdži uz ārdurvīm, ar iespēju piezvanīt īrniekam uz dzīvokli no kāpņu telpas durvīm, kad nāk kāds ciemos. Vai arī ierīko liftu, kuru var izmantot tad, ja iemet kasesautomātā viena lata monētu :-)
Novēlu visiem labas attiecības ar kaimiņiem un daudz naudas. Ja gribat demokrātisku valsti - nesaistaties ar nekādiem SIA, dariet visu paši.