making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[5. Aug 2023|22:08]
RIP [info]indulgence - skumji, lai arī mums bija maz kopīga, viņš ir cibas lietotājs, pret kuru izjutu lielu cieņu.
saiteatstāt nospiedumu

[12. Apr 2023|22:08]
Ieraudzīju Ctulhu ierakstu par dzimumiem. Kur vēl sabiedrībā ir tāds dalījums divās kategorijās, kas tik ļoti visus ietekmē, ierobežo un definē?
Atbilde: viņi gribētu, lai visur!
- Nacionāli: tautieši un svešie. Pirmajiem dod visādas tiesības, otrajiem - darbus, ko nevar vai negrib darīt.
- Izglītība: ir izglītotie un ir tie citi, bez diploma. Pirmajiem ir tiesības pamācīt un noteikt, ko dara otrie.
- Sugas: skaitās vienīgi cilvēki, pārējie dzīvnieki ne.
- Veselība: ir pilnvērtīgie un slimie. Otrie jāārstē vai arī jālikvidē, viņi nedod QALY.

#fašisma_manifests
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[26. Mar 2023|11:18]
Programmētāji smejas par AI spējām viņus aizvietot, bet tas ir coping, industrijā, kur liela daļa knapi spēj uzrakstīt FizzBuzz.

Vai ir pamatoti maksāt tikko no universitātes iznākušiem speciālistiem tuvu pie $100k un vidēja līmeņa profesionāļiem $200-$300k gadā? Izstrādāju algas Amerikā, kas sen ir bijušas eiropiešu skaudības iemesls, visticamāk ir vēsturiska anomālija. Tās iemesli varētu būt pēdējo 15 gadu tech bubble; ar software izstrādi kā vienlaikus pietiekoši specifisku un tai pašā laikā strauji augošu nozari; un ar citiem iemesliem (tai skaitā, neizdevās savulaik populārās idejas par offshoring vai arī no-code / low-code izstrādi). Tai pašā laikā tā ir industrija kurā nav arodbiedrību un tajā strādājošajiem nav politisku prasmju un pieredzes savstarpēji koordinēties.

AI protams neaizvietos programmētājus kā profesiju, bet tas radīt noslāņošanos, sadalīšanos arhitektos un tehniķos (10% un 90% respektīvi), lielā mērā aizstājot vidēja līmeņa programmētājus un software engineering kā labu profesiju vidusslānim. (No LV viedokļa visticamāk nekas nemainīsies, jo LV un citur Eiropā izstrādātāju algas nav tik augstas, lai pastāvēti būtiski riski burbulim plīstot, drīzāk mēs saglabāsim vai uzlabosim savu pievilcību kā IT speciālistu darba tirgus.)
saite7 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[7. Nov 2022|09:34]
Pastāv netriviāla iespēja, ka Tviteris aizies pa skuju taku.

Vai lietojiet mastodon vai citas alternatīvas? Viedoklis, ieteikumi?
saite51 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[27. Jul 2022|21:04]
Vakcīnas ir mūsu (Rietumvalstu) galvenais un iespaidīgākais apliecinājums spēt sacensties un pārspēt Āzijas valstis cīņā ar Covid - nu vismaz pagaidām, sazin cik ilgi, kopā ar zināmu skaitu citu svarīgu jomu, demonstrēt pārākuma paliekas. Taču tagad atkal nu mums ir citas aktuālas lietas par ko sašust sociālajos tīklos, par ko raksta medijos un katram vajag veidot savu viedokli. Par piemēru, nesen aktuālākā tēma bija skrejriteņi. Negadījumā ar tiem Latvijā laikam ir nomiris viens cilvēks un vēl bariņš nonācis slimnīcā, bet pēc uzmanības apjoma tā kaut kā ir izkonkurējusi covid vakcīnas.

Vispār nav tik slikti, Baltais nams ir vismaz izteicis vēlmi kaut ko darīt: https://www.theverge.com/2022/7/25/23277121/covid-vaccine-next-gen-white-house-nasal-spray-universal Lai arī finansējuma vēl nav, nezinu vai un universālās vakcīnas mērķis ir sasniegts pat laboratorijas apstākļos.

Un Eiropa savukārt ir apstiprinājusi, ka pret pērtiķu bakām drīkst lietot jau esošās baku vakcīnas, kas arī ir labi.

Bet varētu darīt vēl 10x vairāk, manuprāt, ja politiķiem tas liktos pietiekoši svarīgi.
saite7 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[6. Apr 2022|09:40]
Lūk, Aivi Vasiļevski martā apcietināja par kara attaisnošanu. Bet cik pie mums tika arestēti par kovid dezinformācijas izplatīšanu? Vai kāds ir par to reāli nonācis cietumā? Covid murgi nereti nāca no tiem pašiem avotiem, no kuriem šobrīd nāk paši ziniet kas.

Krievijā notiekošais ir tā paša ekstrēmāks piemērs. Varas vienaldzība par covid pandēmiju vienlaicīgi ar kriminālatbildības noteikšanu par vārda "karš" lietošanu.

Laikam jau pat mūsdienās un pat liberālās valstīs no varas iestāžu viedokļa: valsts drošība > cilvēku drošība. Sociālos konstruktus jāaizsargā vairāk nekā faktus par objektīvo realitāti, laikam tāpēc, ka fakti jebkurā gadījumā eventuāli nāks gaismā, bet sociāli konstrukti bez sociāla spiediena nevar pastāvēt.

Papildinājums: komentāros satraucas par Covid, bet tas jau ir vecs un lielā mērā noslēgts stāsts. Mani vairāk rada bažīgu tas, ka karš Ukrainā un ar to saistītais infokarš rada reālus draudus dažādu veidu brīvībām arī nosacītajos Rietumos, kā collateral damage .
saite34 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[11. Mar 2022|09:57]
Mans liekas, atšķirība no covid vai globālajām klimata izmaiņām, karš Ukrainā ir tāda lieta, ko vidusmēra cilvēks kā es īsti nevar ietekmēt, tāpēc par to diskutēt man liekas diezgan bezjēdzīgi. Tādā ziņā tas ir līdzīgāks robotu apokalipsei. Kovids bija neparasts tādā ziņā, ka tiešām prasīja daudz piedomāt pie personīgās uzvedības un to mainīt. Kovids pakļāvās zinātniskajai pieejai, prasīja vākt informāciju un to pētīt, it sevišķi sākumposmā pastāvīgi atjaunot savus uzskatus un mainīt uzvedību. Globālās klimata izmaiņas arī skaidri maina to, kas ir vēlami, kas ir ētiski, un kas ne, pastāvīgi rada netriviālas izvēles, un piedāvā daudz instrumentu kā sevi ietekmēt (patēriņa izmaiņas, mērķziedojumi CO2 pēdas nosegšanai, ieguldījumi, oglekļa kvotu tirgus...). Attiecībā uz karu pagaidām, ja vien nav vietas kur izmitināt bēgļus, var vienkārši noziedot Ukrainai un turpināt darīt to pašu, ko līdz šim.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[28. Feb 2022|10:24]
Pēc pagājušās nedēļas notikumiem atjaunojamā enerģija ir kļuvusi par morāli robustu mērķi. Tagad par to vajadzētu iestāties arī tiem, kuriem neinteresē 10 un vairāk gadus tāla nākotne, bet gluži rūp sava pašreizējā drošība. (Var protams jautāt, kāpēc joprojām esam tik atkarīgi no fosilajiem resursiem, bet svarīgāk ir to mainīt.)
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[21. Feb 2022|10:05]
Periodisks atgādinājums par to, kam ticēja cilvēki pirms diviem gadiem: http://klab.lv/users/gedymin/185221.html

Kovids ir spogulis, kas lieku reizi parāda sabiedrības greizo dabu. Ekspertu mums saradās daudz. Bet lielisku iespēju parādīt personīgo atbildību izmantoja retais, vienmēr radās dažādi attaisnojumi un vēlme nomainīt tēmu.
saite13 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[17. Jan 2022|12:51]
Jaunā gada pārdomas saistībā ar vakcinēšanos un revealed preferences. Atceros, ka 2020. gadā likās, ka par vakcīnu būtu bez problēmām gatavs maksāt, teiksim mēnešalgu. 2021. gada pavasarī vakcīnas kļuva pieejamas izlases veidā un parādījās pirmās iespējas vakcinēties pārējiem. Tai brīdī galīgi vēl nebija skaidrs, cik drīz un cik plaši pārējiem tās būs pieejamas ikdienā, līdz ar to tikt uz šādām pirmajām iespējām vakcinēties teorētiski bija ļoti laba stratēģija. Vai es cēlos piecos no rīta, lai stāvētu garā rindā Rīgā? Vai es braucu uz Cēsīm, kā tas bija populāri, lai tur stāvētu vēl garākā rindā, bez skaidrības, visiem pietiks devu? Nē. Slinkums un praktiskie šķēršļi praksē izrādījās svarīgāki par pēc iespējas ātrāku vakcīnu, pat ja teorētiski biju gatavs to vērtēt krietni augstāk.

***

Vakcinēšanās veicināšana droši vien ir viena no svarīgākajām, konsekvenciālākajām lietām, ko mēs varējām darīt 2021. gadā. Man nedaudz kauns, ka esmu darījis tik maz, arī palaižot garām vietas, kur man bija iespēja aktīvāk iesaistīties ārpus tuvo cilvēku loka. Esmu pret utilitārismu, kā mani ilggadējie debašu biedri noteikti zina, bet tam ir savas vietas un pielietojuma apgabali, no kuriem globāla pandēmija. Vajadzētu mazāk šķelt sabiedrību diskutējot par niansēm, bet visiem atbalstīt morāli robustus plānus un līdzekļus. Covid gadījumā tādi ir vakcīnas un maskas - grozi kā gribi, skaties no kādas filozofijas viedokļa vēlies, tie ir labi!
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[25. Nov 2021|12:01]
Vakcīnas ir mūsu Trampa moments.

Daudzi smējās par "idiotiem amerikāņiem", kad Trampu ievēlēja 2016. gadā. Viegli pasmieties par vājprātu, ja tas notiek kaut kur tālu prom, bet ja līdzīgas lietas sāk notiek tepat Latvijā? Tagad ir mūsu laiks kaunēties par savu valsti.

Vai joprojām ir tādi, kas uzskata, ka neko nevajag darīt dezinformācijas krīzes risināšanā?
saite37 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Klimata kompensācija [26. Jul 2021|11:50]
Runājot par personīgo atbildību par klimata izmaiņām - ir vienkāršs veids, kā kļūt klimatneitrālam. Proti, kompensēt sava personīgā oblekļa emisijas. Tās var sarēķināt un samaksāt dažādās vietās internetā, piemēram:
https://www.carbonfootprint.com/
https://www.co2nsensus.com/
https://www.wren.co

Jā, šis nav pilns risinājums problēmai, un šo problēmu principā ar individuālo atbildību vien nevar atrisināt. Bet vajag atcerēties Voltēra teicienu, ka perfektais ir labā ienaidnieks. Nākošreiz, kad kādu citu kritizē par viņa darbībām klimata sakarā, padomā, vai pats esi klimatneitrāls! Kompensēt savas emisijas nav grūti.

Negribi maksāt? Kontaktējies ar politiķiem, izdari uz viņiem spiedienu, lai tavi nodokļi tiktu tērēti jēdzīgā veidā.
saite17 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[20. Jul 2021|21:50]
Tie, kas agrāk aktīvi iebilda pret mājsēdēm un citiem ierobežojumiem. Kāpēc viņi šobrīd aktīvi neaģitētē par vajadzību pēc iespējas visiem vakcinēties? Ja nepatika ierobežojumi, tad ir nepieciešams iestāties par tādiem risinājumiem, kas cilvēku brīvību neierobežo - piemēram maskas, vakcīnas.

Ja es būtu tādā valdībā, kas gribētu eskalēt savas pilnvaras un iegūt iespēju kontrolēt iedzīvotājus vairāk nekā nepieciešams, tad šobrīd slepeni finansētu anti-vakcinēšanās kampaņu.
saite

[19. Jul 2021|10:19]
Saistībā ar cibiņu vēlmi nodarboties ar piespiedu politisko pāraudzināšanu. Šis man atkal liekas gadījums, kur sociālo tīklu realitāte ir atrauta no dzīves ārpus tiem. Patiesībā tādiem pāraudzinātājiem rokas ir īsas un skaļu tekstu nozīme ir vairāk sociālā signalizēšana nekā aicinājumi uz reālu darbību.

Bet ja nu tomēr, te mana recepte, kā nodrošināt savu uzskatu brīvību.

1. Eksistējošā "sistēma" un tiesiskais freimvorks neļauj nevienam organizēt piespiedu pāraudzināšanas vai raganu medības (to vēsturiskajā nozīmē, nevis pārnestajā nozīmē). Tā sakarā ir svarīgi aizstāvēt pašreizējo sistēmu no ekstrēmām, nepamatotām izmaiņām, un censties palielināt tās stabilitāti. Tāpēc esmu konservatīvais, Čestertona žoga nozīmē, nevis tāpēc, ka esošā sistēma būtu lieliska.

2. Profesija, profesionālie un citi tīkli, kas atļauj zināmu uzskatu brīvību. Šķiet, ka nevienam no nosauktajiem pāraudzināmajiem nav darbs, no kura varētu izmest pēc anonīmas sūdzības par "sliktu uzvešanos". Protams, šāda opcija nav pieejama visiem, bet ja esi gatavs paust nepopulārus uzskatus, tad vajag arī par tiem atbildēt, un viens no šiem veidiem ir izvēlēties tādu darbības jomu, kura nekonfliktēs ar personīgo brīvību.

3. Fuck you money. Šo daudzi negrib pieņemt, bet patiesība ir tāda, ka bez zināmas finansiālās neatkarības brīvība nav iespējama.
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[2. Jun 2021|11:55]
Pamazām pasaule atgriežas no cīņas pret vīrusu pie ierastās ikdienas un politikas. COVID bija vienojošs elements, ar vienkāršu un skaidru būtību (pat ja noveda pie ļoti atšķirīgiem rīcības plāniem). Kad iepriekš vēl pasaule ir bijusi tik vienota? Iespējams, šī ir pirmā reize kopš otrās pasaules kara beigām.

Ierastā politika savukārt ir tik sarežģīta tāpēc, ka cilvēki grib savai grupai pielietot citus standartus nekā citām grupām. No tā nāk lielāka daļa sarežģītības, jo vienu un to pašu lietu apzīmēšanai ir nepieciešams lietot dažādus vārdus un galvā paturēt atšķirīgus jēdzienus un pamatojumus, kas vienus un tos pašus faktus ļauj interpretēt pilnīgi atšķirīgi.



Diemžēl evolūcijas process ir radījis mums virzību uz biasētu pasaules skatījumu: ir bijis evolucionāri svarīgi spēt saskatīt pretrunas citu teiktajā un uzvedībā (lai varētu izvairīties no krāpšanas), bet spēt atpazīt pretrunas pašam sevī nav bijis nekādas lielās evolucionārās vajadzības.
saite46 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[7. Maijs 2021|12:14]
Man ir necerēti ātri pienākusi iespēja vakcinēties, pie tam veselas trīs - abās darba vietās, un individuāli, pierakstoties manavakcina.lv. Vēl februārī savas izredzes tikt rindā vērtēju uz vasaras beigām.

Darvas piliens medus mucā ir faktā, ka redzēju, cik daudz cilvēku atsakās no vakcinēšanās. Esmu redzējis vienas darbavietas vakcīnpieteikto skaitu - tas ir aptuveni puse no kopējo darbinieku skaita. Šaubos, vai lielākā daļa no pārējiem ir jau vakcinēti vai vakcinēsies citur, visticamāk, viņi nogaidīs vai negrib vispār. Domāju, ka darba vieta nav īsti reprezentatīva un kopumā valstī varētu būt pat sliktāk.

Šim vajadzētu kļūt par kārtīgu trauksmes signālu, ka viss tomēr progresā un pasaules attīstībā nav labi un kārtībā. Tas ir, ja kādu vēl nepārliecina politikā notiekošais. Politikā vismaz ir tāds attaisnojums, ka daudz kas balstās uz vērtībām un viedokļiem. Hei, varbūt es esmu tas, kurš politikā kļūdās? Bet veselība liekas tik universāla cilvēku vērtība, cik nu tādas vispār ir iespējamas. Ja kāds negrib labu veselību sev, tad viņam visticamāk nav atšķirīgs viedoklis. Viņš vienkārši kļūdās.

Ja cilvēks negrib vakcinēties UN tiešām ir tas retais gadījums, kad riski vakcīnas viņam ir lielāki nekā riski no covid - tad redzu tikai šādus variantus:
- cilvēkam ir ļoti neparasta vērtību sistēma, kas augstu nevērtē citu cilvēku veselību (šis gadījumā, ja cilvēks nav pašizolējies)
- cilvēks nav svarīgi, lai ierobežojumi beidzas
- cilvēks tomēr kļūdās attiecībā uz riskiem citiem un/vai vakcinācijas ietekmi uz ierobežojumu beigām
saite51 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[9. Apr 2021|20:50]
Šo ir vērts piezīmēt - pateicoties plānotajām reformām, var teikt, ka ASV ekonomika beidzot veic kursa maiņu un pagriezienu pa kreisi. Pirmo reizi vairāk nekā četrdesmit gados.

Nozīmīgākās plānotās izmaiņas esot atbalsts infrastruktūrai, cash suppport, un care jobs. Domāju, ka iemesls priecāties ir ne tikai "cheering for your own team" nozīmē, bet arī gauži pragmātiskā, jo ASV uzņemtais kurss var gan iedvesmot pārējo pasauli, gan samazināt race to the bottom riskus, vismaz tuvākajā nākotnē.
saite16 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[31. Mar 2021|11:22]
Vakardien iegāju lielveikalā nopirkt bulciņas un maizi. Ja neskaita aptieku, šis bija pirmais veikals, ko apmeklēju šogad, un droši vien vēl kādu laiciņu pirms tam. (Tas nekas, es zinu sava vecuma cilvēku, kas vairāk nekā gadu nav bijis veikalos.)

Aptuveni pirms gada ieklīdu tai pašā lielveikalā, pa pusei aiz vajadzības, pa pusei aiz ziņkārības par to, kā pandēmija būs izmainījusi lietas. Uz ielām bija jūtami mazāk mašīnu, bet iekšā izskatījās pēc skolas iekšienes sestdienas pēcpusdienā, kad tās ir pavisam tukša un viegli biedējošas ar savu tukšumu. Apavu veikala pārdevēja teica, ka visus veikalus būtu derējis pavisam aiztaisīt.

Bet pēc dažām nedēļām jau kļuva grūti pateikt atšķirību. Mašīnas uz ielām un lielveikala stāvvietā atgriezās.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[26. Mar 2021|11:45]
Attiecībā uz nākotni un dzīvošanu habitatos (megastruktūrās kosmosā). Viss nav īpaši rožaini.

Visai ticami, ka habitati būs tāds angļu koloniālistu Amerikā variants. Lai cilvēks ņemtos ceļot uz apšaubāmu laimi galamērķī izmantotot nepārbaudītas tehnoloģijas, viņam ir jābūt ar kaut ko neapmiernātam. Tie, kuriem tepat ir labi, tepat arī paliek. Bet angļu puritāņi, kuri dzimtenē tika vajāti savu uzskatu dēļ, bija motivēti uztaisīt floti un aizbraukt kolonizēt jaunas zemēs, kurās pašiem būs noteicējiem. Nelaime tāda, ka šie puritāņi nebija nekādi jaukie cilvēki, bet reliģiski fanātiķi, kuri aizlieda svinēt ziemassvētkus, apmeklēt teātri, ģērbties un uzvesties "nepiedienīgi".

Amerikā puritānisma gals bija tikai laika jautājums - plašums un brīvība pārvietoties tālāk zemes iekšienē nav savietojami ar drakoniskiem tikumiem. Bet kosmosā nekāda plašuma nebūs. Habitatus projektēs inženieri un zinātnieki, bet tajos apmetīsies tie, kuri vēlas tikt prom no modernās pasaules. Brīvības noliedzēji un kontroles fanātiķi. Standarta habitata iedzīvotājam nebūs nekādas iespējas atstāt savu dzīvesvietu bez tur mītošās sabiedrības piekrišanas. Nebūs nekādas brīvības pārvietoties, jo lielā daļā gadījumu gluži vienkārši tuvumā nebūs nekā cita, uz ko pārvietoties. Pat viduslaikos zemnieki varēja bēgt dzīvot uz mežu un kaut kā tur vilkt dzīvību kā outcasts, no sabiedrības izslēgtie, bet kosmosā tādas iespējas nav - ārpus sabiedrības neizdzīvot.

Pie tam vēl jāņem vērā fakts, ka visa apkārtējā vide būs mākslīgi veidota neliela saliņa, no kuras tehnoloģiju pareizas funkcionēšanas ir atkarīga nevis ērtību, bet eksistences pamatvajadzību nodrošināšanu. Ne velti grāmatās par visbargāk sodāmo noziegumu mēdz minēt habitata bojāšana. Tas veicinās paranoisku gaisotni un komunālo (habitata) vērtību stādīšanu pāri individuālajai brīvībai.

Vēl viens aspekts ir vispārējā sadrumstalotība, kas ir neizbēgama kaut vai komunikācijas grūtību dēļ (ir ilgi un dārgi raidīt miljarda kilometru attālumā). Ņemot vērā, ka motivācija bēgt no zemes uz kosmosu ir visādiem alternatīvi domājošajiem, grūti iedomāties, ka tas varētu beigt citādi kā ar sadalīšanos naidīgās grupiņās. Uzplauks traibālisms un nacionālisms.

Rezultātā baidos, ka cilvēces izplatīšanu kosmosā pavadīs milzīgs sociālais regress.
saite29 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[17. Mar 2021|13:41]
Runājot par nākotni, man liekas, Azimova Foundation sērija daudz labāk apraksta civilizāciju vienas sistēmas ietvaros.

Gan ceļojumu un komunikācijas iespējamība (ja atmetam no fizikas viedokļa neiespējamos kuģus, kas pārsniedz gaismas ātrumu), gan citi aspekti, kuri galaktikas mērogiem vienkārši neatbilst. Piemēram, Trantors ir planēta-pilsēta, kas ir pārapdzīvotība, aptuveni 99.9% planētas virsmas atrodas viss atrodas zem kupoliem, vispār nav lauksaimnieciski izmantojamās zemes, pie tam visu pārtiku viņi ieved no ārpuses. Un tur dzīvo, hold your breath... 40 miljardu cilvēku! Tai pašā laukā, ja iedomājamies, ka Trantors ir nevis planēta, bet gan paliela habitatu grupa, tad viss nostājas savās vietās. Katrs habitats (50 milj cilvēku) ir viens Trantora sektors; šis arī varētu izskaidrot kāpēc pastās tāds stingrs administratīvs iedalījums sektoros, kur katram sektoram ir sava kultūra un iemītnieki; viņi gluži vienkārši dzīvo vienā megastruktūrā.

Kopā Azimova Impērijā ir miljoniem planētu, kuros dzīvo kvadriljoni cilvēku. Pilnīgi reālistiski Saules sistēmas ietvaros, bet ļoti underwhelming galaktikai.

Cits aspekts ir politiskais - izbrīna nevis tas, ka Impērija brūk kopā, bet tas, ka tā vispār kādreiz ir varējusi funkcionēt. Paredzams, ka jau Saules sistēmas ietvaros vienotu jurisdikciju veidot būtu bezjēdzīgi (nerunājot par to, vai ētiski). Azimovs protams smēlās iedvesmu Decline and Fall of the Roman Empire, nevis mēģināja zinātniski modelēt nākotnes politiku.
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]