Cyberspace
Pirms pāris dienām zvanīja kāds sens paziņa, kurš šobrīd strādā vienā no Latvijas preses izdevumiem, un jautāja: "Ko tu kā datorspeciālists vari pateikt par Latvijas kibertelpas drošību?" Sākumā nedaudz apjuku, diezgan negaidīts jautājums un es sevi nemaz neuzskatu par datorspeciālistu. Tomēr man par to ir viedoklis: neuzskatu, ka Latvijas kibertelpa būtu īpaši apdraudēta, pie tam kibertelpa skan ļoti grandiozi, īstenībā uz pasaules fona tāds skabūzītis vien ir. Šad un tad gan uzpeld kāda ziņa par kārtējo h4x0ru, kurš nonesis kādu interneta vietni, taču tie lielākoties ir nebūtiski blogi vai kādas citas mazas lapeles.Vienkāršs huligānisms, vieni izdemolē pieturu citi nones kādu lapeli.
Cits stāsts ir par pašiem lietotājiem, kuri lielākā daļa ir, atvainojiet, pilnīgi idioti. Cik stulbam stulbenim ir jābūt, lai atbildētu uz kādu mistisku emailu, kurā pieprasīts nosūtīt savu bankas konta paroli vai kādu citu konfidenciālu informāciju. Ja pats nejēdz uzlikt kaut minimālu aizsardzību, palūdz, lai to izdara kāds, kurš to māk. Nav arī obligāti jāzog, ir pietiekoši daudz bezmaksas antivīrusi un uguns sienas. Stereotips, ka tās nav pietiekoši drošas un efektīvas ir pilnīgi garām. Iespējams, ka tas nav labākais risinājums lielām iestādēm un uzņēmumiem, bet parastam jūzerim pilnīgi pietiekoši, manuprāt.
Protams, ja Latvijā sāktos līdzīgi masveida uzbrukumi kā Igaunijā, tad nekas labs nebūtu, īpaši valsts iestādēs, jo par to ir runāts vairākkārt, ka to drošība ir jūtami zemāka kā privātajā sektorā. Šaubos vai tik drīz tur kaut kas varētu mainīties. Pie tam tas ir diezgan bīstami, ja valsts iestādēs nogāž interneta saziņu vai, sliktākajā gadījumā, vēl arī nozog kādu slepenu informāciju, tas paralizēs valsts iestāžu darbu kopumā. Draudi jau pastāv vienmēr, nekas nav pilnīgi droši, bet nedomāju, ka kādam tas šobrīd varētu būt izdevīgi.