Jautājums par jēgu un novietojumu kosmosā
Nepārprotiet, nekur negrasos pazust, bet man šķiet, ka tomēr tas Kamī jautājums - kāpēc neizdarīt pašnāvību, bet tomēr dzīvot? - ir tik tiešām viens no svarīgākajiem filosofijas jautājumiem. Proti, tas ir 1) jautājums par jēgu; 2) atbilde uz Kanta diviem jautājumiem par morālo likumu manī un zvaigžņoto debesi pār mani (a) kāpēc es un kas manī iekšēji mani attur no iešanas zagt, galināt un varot; b) kādā sakarā es/mēs/cilvēki, ar prātu apveltītie un savu situāciju apjēgt spējīgie, vispār ir gadījušies uz šīs planētas bezgalīgajā visumā, vai bez mums vēl kāds un diez kāds vēl šajā visuā ir?)
P.S. Un vispār jēdzīgi būtu bijis būt naftas magnāta dēlam un gozēties Jaunajā Vilnī, bet pēc tam braukt uz Kaliforniju sauļoties ar kādu silikona modeli, studēt kino režiju un taisīt kaut ko līdzīgu Antonioni, Bergmanam, Hanekem, Kaurasmeki, Zvjagincevam u.tml. Truli, bet tā tas ir.
Lai gan baroks already did it (un es saprotu, ka neatbildēju uz šo jautājumu un vispār neiekomentēju saturīgi pa ieraksta tēmu, piedod.)
Ko tas tev dos?
Nu, piemēram, gadījušies mēs te esam tādā sakarā, ka ir, teiksim, starpgalaktiska civilizācija bijusi, kas nometusi dzīvības sēklas uz Zemes™.
Vai arī, zinātnieki beidzot secina, ka dzīvība nepārprotami ir radusies nejauši un dabiskā ceļā uz Zemes.
Un varbūt vēl tiek secināts, ka Visumā vēl ir vismaz viena civilizācija, teiksim, uz kādas Aldebarāna planētas. Un vairāk nekā.
So what?
I mean, ne jau tas, ka mani šādi jautājumi principā neinteresētu, tieši otrādi. Bet kas. no tā. tev. dzīvē. pa lielam. mainīsies?
Atbilde uz jautājumu (a) savukārt man šķiet nekad nebūs universāla, kā varam redzēt vissvaigāk no Londonas piemēra. Bet varam teikt arī, ka katru cilvēku no (a) darīšanas attur kaut kas cits. Dažus tikai bailes no soda, dažus ieaudzināti morālie principi, citus varbūt vēl kāda personiska atklāsme. Cik cilvēku, tik atturēšanas veidu.
tas nesaskan ar novērojumiem, ka morāli var daļēji universalizēt starp cilvēku kultūrām un pat starp mugurkaulnieku sugām. cilvēkiem ir kopējs bioloģisks konteksts, tāpēc tie nav baltas lapas, bet saņem iedzimtas tendences. eksperimenti ar maziem bērniem to arī apstiprina
Precizēšu: man nebija padomā, ka šādas līdzīgas rīcības kopas iemesli ir pilnīgi patvaļīgi.
Drīzāk tas, ka manuprāt nav _viena_ vienota principa un sākumiemesla no kura var atvasināt visu cilvēku rīcību attiecībā uz (a). Varētu būt, ka ir kādi 3 (manis nosauktie), bet domāju, ka varētu norādīt vēl, kā arī, iespējams, apstrīdēt manis minētos vai tos kombinēt.
/rant
Un es protestēšu, ja kāds man apgalvos, ka mūsu rīcību nosaka tikai prāts.