| izelpa (elpa) rakstīja, |
Variants b tik ļoti man atgādināja kaut ko no manām studijām, ka nevarēju nepasmaidīt un nepaskaidrot.
Em, tātad, ir lieta ar nosaukumu kognitīvā disonanse, tas ir tāds psiholoģisks fenomens, kuru raksturo tas, ka cilvēks izjūt diskomfortu un spriedzi, saduroties viņa uzskatiem/attieksmei un faktiem. Rezultātā viņam ir jāizvēlas par labu kādam no tiem diviem.
Piemēram, Zinaīda nopērk krēmu, kurš maksā Ls999. Krēms tiek raksturots kā tāds, kurš viņai liks izskatīties par 40gadiem jaunākai (viņai ir, piemēram, 60gadi). Zinaīdas rūpīgie centieni savu miesu pēc iespējas pareizāk ieziest ar maģisko krēmu, šķiet, nevainagojas panākumiem. Un viņa ir spiesta izlemt:
a) viņa ir muļķe, krēms strādā lieliski, viss ir labi, viņa tikai ir pārāk neprofesionāla/akla, lai to pamanītu;
b) krēms nestrādā, ražotāji un pārdevēji ir krāpnieki (bet viņa tik un tā ir muļķe, jo to krēmu nopirka, uzķērās uz trika).
Enīvei. Jā, b piemērs (un vispār a arī) ļoti feini, manuprāt ilustrē to fenomenu.
Bet tu neliecies ne zinis, es te gvelžu sviestu, kas nav būtisks vispār. Un ir ļoti, ļoti sīka vienība visā psiholoģijas lielajā pasaulē. Vienkārši tāda super sajūta - ka kaut ko no teorijas ieraugi arī sadzīvē. Ahh. Great.
Bet vispār - ja tevi uztrauc taisnums attiecībā pret lapas malām, pačeko, lai lapa ieiet smuki taisni iekšā aparātā. Jo citādi šķībi uzdrukās virsū:/.
(Lasīt komentārus)
Nopūsties: