Edgars ([info]daysleeper) rakstīja,
@ 2007-11-19 14:12:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
pārdoma
Mašīnas top gudrākas, cilvēki dumjāki. Mūsu vietā daudzas lietas dara mašīnas – tās domā un dara mūsu vietā. Viens no lietojamības pamatnoteikumiem skan: Don’t make me think (Neliec man domāt!). Varbūt šim noteikumam ir arī kāds ierobežojums? Varbūt tomēr nedrīkst tā – pavisam apgraizīt cilvēka domāšanu?
Ja ir nepieciešams izveidot procesoru noteiktai darbu veikšanai, tad to veido tehniskam procesoram, nevis bioprocesoram (cilvēkam). Kādēļ? Tehniskajam procesoram ir daudz vieglāk iemācīt, pārbaudīt viņu, tas balstās uz stingriem matemātiskiem aprēķiniem. Daudz vieglāk ir nodot zināšanas un informāciju, jo tā tiek kodificēta un daudz vieglāk ierakstīt datu nesējos nekā cilvēka smadzenēs. Procesoru var izveidot daudz ātrāk, nekā izaudzināt un apmācīt cilvēku. Šodien arī informācijas sistēmās ieguldam vairāk naudas kā personāla attīstībā. To var saprast – tehniskais procesors nekad nesacelsies pret cilvēku (vismaz kādu laiku noteikti). Darbinieks savukārt var pateikt, ka viņš ir pietiekami daudz ieguvis un aiziet pie konkurenta. Visi biznesa likumi pašlaik virza uz to, ka ieguldījums tehniskajos procesoros ir daudz labāks – kodifikācija (zināšanu kodēšana, lai tās varētu turpmāk izmantot) turpina savu uzvaras gājienu.

Mūsdienās, kad trūkst darbaspēks - automātikas un tehnisko procesoru ieviešana nebūtu nekas nosodāms, bet tad rodas arī intelektuālā plaisa - ir melnais darba spēks, kas dara lietas, ko automātika nevar (piemēram, ar rokām ietin gotiņas vai arī liek ķilavas bundžā), un ir intelektuālie speciālisti, kuri lielākoties ir labi apmaksāti. Bet, ja tehnoloģijas rada situāciju, ka nevajag ikdienā mācīties? Tavā vietā visu izdara tehnoloģijas un perfektas saskarnes, kas visu pasaka tev priekša - loģiskai domāšanai nav vajadzības. Tad nu arī brīžiem jāpabrīnās par spēli "Vai tu esi gudrāks par piektklasnieku?", kurā cilvēki nezina elementāras lietas, piemēram, ģeometrijas uzdevumā nezina, kas ir P (perimetrs).

Daudz vieglāk uztaisīt datorprogrammu, nekā apmācības programmu cilvēkam un to arī izpildīt. Pateicoties tehnoloģijām, arvien labāk šīs zināšanas var kodēt, veidojas zināšanu krājums, kas var aizstāt cilvēka intelektu. Vai tas ir iespējams maz pilnībā matemātiski nomodelēt cilvēka intelektu? Atklājam gēnus, kādēļ intelekts nebūtu nākamais??

Pārdomas atkal uzdzina Es, robots filma. Kādreiz rakstīju/lasīju arī par kiborgiem un kibernētiku. Kādreiz tas viss bija interesanti no tehnikas viedokļa, tagad arvien vairāk cenšoties saprast sevi, sanāk iepazīt arī cilvēka kognitīvo pusi.


(Ierakstīt jaunu komentāru)

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?