Kaut kādā ziņā kultūras nav noslēgtas un atrodas mijiedarbībā. Ja Antīkā Grieķija skaitās Eiropas domas šūpulis, tad jau var skatīties tālāk, no kā izauga Grieķijas doma un kultūra?
"Tā cilvēku vidū radās priekšstats par vietu, kurā valda svētlaimība. Taču, kāpēc daudzi to iedomājās kā dārzu? Arī tas ir saistīts ar Persiju. Jau 399. gadā p.m.ē. sengrieķu rakstnieks Ksenofonts brīnījās par Persijas valdnieka Kīra Lielā tā saucamajiem parádeisoi jeb dārziem, kas „piepildīti ar visām labajām un skaistajām lietām, ko vien sniedz zeme“.
Un kad 7. gadsimtā valstī tika ieviesta islāma ticība, iekarotāji apbrīnoja ne tikai savu pakļauto izsmalcinātos dārzus, bet persiešu apstādījumu sistēmā tūdaļ atpazina to paradīzes attēlojumu, ko viņu reliģija solīja ikvienam ticīgajam. Jo nevieni citi svētie raksti viņpasaules svētlaimīgās āres neapraksta tik pamatīgi kā Korāns: islāma reliģiskais teksts vairāk nekā simts pasāžās cildina svētlaimīgo zemi. Kamēr Bībelē lasāmi vien vāji mājieni par paradīzi, musulmaņi var atsaukties uz aculiecinieku: pravieti Muhamedu."
https://www.tvnet.lv/4808022/meklejot-paradizi-cilveces-muzigo-ilgu-vesture
(Lasīt komentārus)
Nopūsties: