(bez virsraksta)

« previous entry | next entry »
Okt. 10., 2016 | 02:44 pm

Tālāk ir mans neliels devums pārdomās par balss tiesību piešķiršanu vadoties no pilsoņa kompetences. Pašu tematu aizsāka ctulhu un tas ātri ne-iepatikās vairākiem cilvēkiem, tai skaitā hobeybee, kura nosprieda, ka balsot jālemj tieši vistrūcīgākajai un mazizglītotākajai tautiešu daļai un jārada sociālistiskā paradīze un gedymin, kurš sāka satraukties, ka citiem nerodas tāda pati knee-jerk reakcija kā viņam. Ctulhu piedāvāja divus variantus. Vai nu balsstiesības piešķiršana tiem, kam ir vismaz bakalaura izglītība, cerot, ka līdz ar izglītību korelēs arī kritiskās domāšanas prasmes vai arī vispārīga pirmsvēlēšanu testa pildīšana, kuru izturējušie varētu tad nu iet un mest savu balsi par valsts nākotni.

No abiem variantiem man labāk patika otrais, jo tas automātiski nesašķeļ sabiedrību "izglītoto" un "bauru" grupās, bet vēl vairāk man patīk trešais variants - vēlētāju loterija. Pirms katrām vēlēšanām tiek izlozēta neliela sabiedrības daļa, kas būtu tiesīga vēlēt. Izlozes princips ir pilnīgi nejaušs, tamdēļ ikvienam pilsonim ir iespēja kļūt par vēlētāju. Izlozētie vēlētāji tiek nedēļu vai divas intensīvi apmācīti jautājumos, kas viņiem palīdzētu izdarīt kompetentāku gala izvēli un tad laisti balsot. Protams, apmācību laiks tiktu kompensēts un drusku arī uzmests pa virsu ierastajai darba algai. Darba vietu pienākums būtu apmācāmo uz apmācību laiku palaist. Apmācības varētu ietvert katras partijas vēlēšanu programmu izskatīšanu un arī bijušo solījumu un programmu izpildes analīzi, LV budžeta struktūras analīzi (kur un kas aiziet un kas to budžetu un tā izdevumus vispār sastāda), dažādu ekonomisko un sociālo rādītāju statistikas apkopojumus un politikas pamatjautājumu atkārtošanu. Beigās visi noliek ieskaiti, kas parāda, vai cilvēks vispār ir sekojis līdzi apmācībās notiekošajam un kaut ko arī atcerās un nolikušos laiž balsot.

Vienmēr var taisīt arī vēlēšanas, kur 50 deputāti tiek ievēlēti no šādiem speciāli apmācītajiem indivīdiem un 50 no visas tautas, var variēt un meklēt piemērotāko modeli. Vai tas strādātu, es nezinu, bet kā domu eksperiments man pagaidām liekas interesants, jo politiskā sistēma, kas mums pašlaik ir, nebūt nav ne tik sena un tik ne perfekta, lai neturpinātu spriest par to, kā to uzlabot.

Link | ir doma | Add to Memories


Comments {13}

gedymin

(bez virsraksta)

from: [info]gedymin
date: Okt. 12., 2016 - 09:27 pm
Link

Ar šādiem kursiem ir tā pati vecā problēma - kas mācīs un ko? Nav iespējams izveidot mācību programmu bez ideoloģijas, kaut vai netiešā veidā, piemēram, izvēloties kuras tēmas ir svarīgas, kuras ne.

Iedomājies šādas sistēmas realizāciju ap 1830. gadu ASV. Vēlētājiem māca, cik svarīga verdzības pastāvēšana ir valsts ekonomika, to skaisti pamato ar skaiļiem un grafikiem, utt.
Var pat nemācīt, var vienkārši iedot skaitļus un grafikus, kursanti paši pie tāda secinājuma nonāks. Ja kādam pirms kursiem bija šaubas, vai verdzība ir attaisnojama, iepazīstoties ar situāciju tās visticamāk pāries. Problēma?

P.S. Paskatījos honeybee ierakstu, it kā jauki, bet gaužām nepraktiski, kādā pasakā lasīju nedaudz līdzīgu ideju :)

Atbildēt | Diskusija


chrono

(bez virsraksta)

from: [info]chrono
date: Okt. 14., 2016 - 07:32 pm
Link

Ja Tev parādītu skaitļus, kas parāda verdzības ekonomisko izdevīgumu vai Tu arī nonāktu pie secinājuma, ka verdzība ir attaisnojama? Skaitļi neatceļ morālās dabas jautājumus un morālās dabas jautājumi neatceļ skaitļus. Diez vai kāds toreiz šaubījās, ka verdzība ir izdevīga, ne jau tamdēļ to atcēla. Tā gan man vispār šķiet tāds diezgan īpašs gadījums, jo ir citi gadījumi, kad statistika visdrīzāk būtu par sociālajām pārmaiņām, piemēram, agrīnajos sieviešu un vīriešu vienlīdzības jautājumos.

Problēma tā ir, bet nekāda īpaši baisā, manuprāt. Mācīt vajag cilvēkiem, kas orientējas konkrētajos jautājumos un nav saistīti ar nevienu partiju. Piemēram, doto tēmu pārstāvošie augstskolu pasniedzēji vai beidzēji. Materiāliem arī jābūt publiski pieejamiem, lai tie būtu izvērtējami visiem. Ja kaut kāda ideoloģijas nots ieskanās, nu lai jau, kaut kā taču arī politiku māca skolās un neviens nesūdzās par mūsu sazombēto jaunatni.

Atbildēt | Iepriekšējais