brookings - [entries|archive|friends|userinfo]
brookings

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Jan. 13th, 2021|10:24 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]begemots
Date:January 14th, 2021 - 01:23 am
(Link)
Jā, es laikam nesaprotu, kādā tieši ziņā excess mortality būtu noderīgāks nekā kopējais mirušo skaits salīdzinot ar tuvākajiem 4-8 gadiem. būtu priecīgs, ja varētu drusku man to noprecizēt.

Katru gadu nomirst noteikts skaits cilvēku - ar hroniskām slimībām, negadījumos, vardarbīgā nāvē, utt.

Ja, teiksim, Latvijā tendence mirstībai būtu samazināties no gada uz gadu, tad es varētu saprast vēlmi dalīt sīkāk.

Bet citādi mums sanāk teikt, ka,
- ja COVID ir *būtisks* excess mortality cēlonis,
- tad: ņemot vērā, ka **kopējais** gadā mirušo skaits ir ļoti līdzīgs iepriekšējiem gadiem,
- jāsecina, ka bez COVID 2020. gadā Latvijā būtu nomiruši *ievērojami* mazāk cilvēku.

Citiem vārdiem sakot, mūsu mirstības līkne bez COVID pagājušogad būtu būtiski uzlabojusies? Vai ir kāds pamats tā domāt?
[User Picture]
From:[info]chaj
Date:January 14th, 2021 - 08:22 pm
(Link)
Ņemot vērā to, ka Latvijā kaut-kāda nebūt mirstība ar covid/no covid parādījās tikai gada beigās ir skaidrs, ka 2020.gadā mirstība neatšķirsies no iepriekšējiem gadiem. (Ceru, ka arī 2021.gadā nekas būtiski nepieaugs). Aprēķins uz gadu ir pārāk rupjš uz doto brīdi.

Tādēļ lietderīgāk skatīties tendenci ikmēneša vai iknedēļas mirstībai. Un te pat nebūs lielas starpības - skatīties t.s."excess mortality" vai vienkārši 2020.g. salīdzināt ar vidējo par iepriekšējiem gadiem. "Excess mortality" tik vien kā procentuāli parāda, par cik tad ir vairāk/mazāk nekā iepriekšējos gadus. Interesantas ir tendences.

Manā atsaucē, savukārt, ir ne tikai Latvija ar saviem maz gadījumiem un tikai neseno covid pieaugumu, bet arī citas valstis. Kur labi redzams, ka pandēmijai ir ietekme uz mirstību. Mirstības pieagumu nedala pēc iemesliem - ir viss kopā ar/no covid, hroniskās slimības, iekavētā veselības aprūpe u t.t.

Atgriežoties pie Latvijas. Ja pastāv hipotēze, ka pavasarī noteiktie ierobežojumi noveduši pie lielākas mirstības citu, ne-covid iemeslu dēļ, tad te būs redzams, ka nav gan. (Manis skatītie dati - kritusies mirstība no CSN, what a surprise! Kopēja mirstība arī pirmo pusgadu bija zemāka). Un, sākot no oktobra-novembra mirstība sāk pieaugt. Straujāk nekā citus gadus.