Pilnmēness nogurdinātie - As above so below

About As above so below

Previous Entry As above so below20. Jun 2019 @ 23:45 Next Entry
Esmu vienmēr stāvējis tālu no spektatoru sporta. Pat ja es ik pa brīdim spēlēju badmintonu, tas man neliek skatīties šī sporta veida pasaules sacīkstes vairāk par kādām 2-3 minūtēm (ar ko, starp citu, pietiek, lai saprastu, cik tieši tālu jebkurš no mums ir līdz tam).

Iepriekšējo reizi es biju uz sporta pasākumu laikam ap 1997. gadu, kad ar [info]capslock, [info]kosmonavtovich un kurš tur vēl bija, aizgājām uz kaut ko Sporta pilī. Man kaut kā šķiet, ka visiem tā bija teju pirmā reize, lai gan droši vien kļūdos. Neatceros, vai tas bija hokejs, bet, ja atmiņa neviļ, drīz pēc tam puse no attiecīgās kompānijas iemiesojās Hattrickā. Mani kaut kā nepārņēma kāre pēc sporta komandu menedžēšanas virtuālajā vidē. Toreiz es to skaidroju ar to, ka labprātāk spēlēs daru to, ko dzīvē izdarīt ir principiāli (nevis tikai praktiski) neiespējami.

Taču nule kā nelāgas sagadīšanās pēc mans paziņa no Izraēlas bija izdomājis, ka, kad viņš atbrauc ciemos uz Rīgu, mums par visām varītēm vienai no izklaidēm jābūt Latvijas fudbōla izlases sacīkstei pret Izraēlas valstsvienību. UEFA kvalifikācija, un tā joprojām.

Spēle man bija trieciens. Man kā sporta neinteresentam bija ļoti grūti saprast, pat nevis to, vai Izraēlas komanda ir tik laba, bet kāpēc mūsējie (man kā nespeciālistam) izskatās tik ļoti tizli. Sākot ar to, ka izraēļi varēja atņemt mūsējiem bumbu piecreiz biežāk, bet pats trakākais bija redzēt, kas notiek, kad mūsu spēlētājiem bumba tomēr tiek. Izkatījās, ka katrs no viņiem ir negaidīti apstulbis, un tādēļ no piecām reizēm četrās (es nepārspīlēju), nezinot, ko darīt, padod bumbu atpakaļ aizsargiem, kuri tad tai (lēnītēm!) ļauj iziet goda pusapli no viena aizsarga pie otra, līdz bumba nonāk pie otrās puses malējā aizsarga. Uz to brīdi izraēļi jau ir pārgrupējušies, un pēdējam aizsargam nekas cits neatliek, kā bumbu steidzami iemīcīt sazin kur pa vidu. Kāpēc viņi tā darīja, tiešām nesaprotu.

Tai brīdī šķita -- skaidrs jau, ka "Latvija ir maza valsts, jada, jada", bet vai tiešām tas ir viss, ko mūsējie var?

Un tad, vakar, braucot mājās, pa radio dzirdēju interviju ar, cik saprotu, Latvijas fudbōla federācijas prezidentu. Un man šķiet, man atausa gaisma. Tas ir, es, protams, nevaru cieši apgalvot, kā lietas ir, bet tas reāli izklausījās pēc tā, ka vīrs ir aizkavējies attīstībā 90ajos. Un tad ir bijis politiķis, kas nācis no padomju nomenklatūras. Uz katru intervētāja jautājumu sekoja labi nostādītā balsī sniegta apburbuļojoša atbilde, kura aiz pārliecinātā un mierīgā toņa neko īsti nepateica, bet no kuras bija skaidrs, ka nav īsti labi, bet viss tiek darīts, un ka ir tā kā ir, un ka skatīsimies. Izklausījās pēc tādas riktīgas sovjetu valsts iestādes uzstāšanās, kādas vēl šur tur var sadzirdēt arī šobrīd.

Un tas man lika domāt, ka droši vien tas viss saistīts ar naudu. Precīzāk, ar valsts naudu, un to, ka ļoti izskatās, ka tie, kuri pie šīs (droši vien necilās) naudiņas sēž -- vai nu tā būtu fudbōla izlase pati, vai federācija, vai visi -- ir tikuši robiņā, kur maksā lielā mērā par vietas aizpildīšanu. Ar visām no tā izrietošajām sekām, vienas no kurām, protams, ir tas, ka elkoņi jālieto, lai nelaistu pie šīs, iespējams, mazās, bet drošās silītes citus.

Lai vai kā, viens ļaunums no visa šī ir. Tagad, kad gadās kaut ko dzirdēt par futbolu, tas vairs automātiski nepaslīd garām apziņai. It kā man jau nepietiktu lietu, kuras nepaslīd garām.
(ir doma)
[User Picture Icon]
From:[info]dunduks
Date: 21. Jūnijs 2019 - 10:51
(Link)
1. Par sili - jā, tāda tur ir, jo futbola federācijās piķa ir daudz un daļa aiziet arī uz dalībvalstīm. Ne jau velti vecais čekists tik ilgi turējās pie šī pumpīša.

2. Attiecībā uz izspēli caur aizsargu ir divas iespējas:

2.1. tik tizli un nemākulīgi, ka nu nevar savādāk,

2.2. Treneru uzstādījums - tiki-taka (akcents uz bumbas kontroli, lai arī ne vienmēr ar virzību) var būt arī kā aizsardzības metode, ar bumbas kontroli nositot faktisko laiku, kad bumba ir spēlē, samazinot iespējas kaut ko izdarīt otrai komandai un tā rīkojās gan Swansea pirmajās sezonās pēc atgriešanās augstākajā līmenī, gan tā pati Anglijas izlase pagājušajā pasaules čempī. Ja pēc tam bumba tiek aizpiļīta uz priekšu kaut kur, tad vingrinājums gan paliek visai bezjēdzīgs. Es tagad neatceros, cik karsta bija tā diena, bet līdzīga, spēles intensitāti mazinoša, pieeja mēdz būt arī karstākā laikā.
[User Picture Icon]
From:[info]begemots
Date: 21. Jūnijs 2019 - 11:09
(Link)
Diena bija karsta, bet spēle jau diezgan drīz bija 0:1, tad pēc tam 0:2, varētu domāt, ka tas varētu likt mainīt taktiku, jo kāda jēga vilkt laiku, ja tāpat visu laiku zaudē.
[User Picture Icon]
From:[info]dunduks
Date: 21. Jūnijs 2019 - 11:23
(Link)
Pie 0:1 ir vērts turpināt sākotnējo taktiku, jo viena epizode, kur paveicas un viss kārtībā. Pie 0:2 ir pavisam cita štelle.
[User Picture Icon]
From:[info]begemots
Date: 21. Jūnijs 2019 - 11:13
(Link)
Intervija, protams, bija ar Gorkšu, nevis Indriksonu, bet, nu, izklausījās Gorkšs točno pēc 80o valsts iestādes vadītāja, kas atskaitās par neizpildītu plānu iestādē, no kuras neviens īsti nekad neko nav gaidījis. Praktiski nevienas konkrētas atbildes attiecībā uz to, ko taisās darīt.
[User Picture Icon]
From:[info]dunduks
Date: 21. Jūnijs 2019 - 11:25
(Link)
Nu es tā arī sapratu - tāpēc arī mans komentārs pagātnes formā :-) bet tā, Gorkšs nevienā brīdī kā funkcionārs nav pārliecinājis - ne priekšvēlēšanu gaitā, ne normālā darbībā, ne ārkārtas kongresā (ok, mani viņš īpaši nepārliecināja arī laukumā, lai arī Čempionšipa, Anglijas otrā līmeņa līgas, līmenī viņš bija).
[User Picture Icon]
From:[info]indulgence
Date: 22. Jūnijs 2019 - 11:21
(Link)
Neesmu speciālists, taču šķiet, "silīte" būs nevietā - cik dzirdēts, futbola federācijai ir visdāsnāk finansētā no visām sporta veidu federācijām, kaut sasniegumi šiem paši pieticīgākie. Tā kā gan jau suns meklējams kur pie Siles.
[User Picture Icon]
From:[info]begemots
Date: 22. Jūnijs 2019 - 20:57
(Link)
Nu, man vēl bija cerība, bet tad laikam ir pat tik slikti kā biju iedomājies.
(ir doma)
Top of Page Powered by Sviesta Ciba