par piensaimniecības ievirzi
Man nu tagad ir biedra V. Mackeviča grāmata "Ko mēs redzējām ASV un Kanādā."
Latvijas Valsts izdevniecība, Rīga, 1956 gads.
Te daži fragmenti.
Saglabāta
oriģinālrakstiba.
"No 1955. gada 16. jūlija līdz 25.augustam- 40 dienas padomju lauksaimniecibas delegacija uzturējās Amerikas Savienotajās Valstīs. Tajā pašā laikā ASV lauksaimniecības delegacija ceļoja pa Padomju Savienību. PSRS un ASV delegaciju apmaiņu sveica ne tikai padomju un amerikaņu tautas, bet arī vispasaules progresīvā doma kā notikumu, kas kalpo tautu tuvināšanās un savstarpējās saprašanās centieniem, sekmē starptautiskā saspīlējuma mazināšanos. [...]
Ilgus gadus, tiecoties sanaidot amerikaņus ar padomju cilvēkiem, amerikaņu prese, radio, televizija, kino- visi oficialās propogandas līdzekļi centās iedvest vienkāršajiem amerikaņiem domu, itkā PSRS taisās uzbrukt Savienotajām Valstīm. Taču tautu nevar krāpt mūžīgi. Tā klausījās, bet pēc tam, galu galā jautāja: kā tad tā, nekad vēl padomju tauta nekad nevienam nav uzbrukusi, nereti tai uzbruka, tā atsita uzbrukumus, kopīgi ar to mēs karojām pret fašistiem, satikām dažus no krieviem- krietni ļaudis- kāpēc tad viņi pēkšņi mums uzbruks. [. ..]
Mēs apmeklējām daudz tādu vietu ASV, kur pirms tam vispār nekad nebija bijuši padomju cilvēki- mūs burtiski aptaustīja. Korespondenti jau uztraukušies sāka rakstīt: kad beigsies tā jūsmīgā uzņemšana fermās. Taču vienkāršo amerikaņu viesmīlība neapsīka. [...] Ievērību pelna mēslu novākšanas mechanizacija ar specialiem skrāpju transportieriem, kas kustas nepārtraukti vai arī turp un atpakaļ. Skrāpji uzstādīti speciala kanalā, kas iekārtots govju kūts mēslu ejā. Mūsdienu amerikaņu fermā traktors pilnīgi aizstājis zirgu un turklāt ne tikai uz lauka. Traktoru tur šobrīd izmanto tāpat, kā agrāk izmantoja zirgu, gandrīz bez izņēmuma visos saimniecības darbos. Šim apstāklim ir liela nozīme darba ietaupīšabā un tā ražīguma celšanā ASV fermās. [...] " Un te- pāris dekādes vēlāk.
"25. Lai gan kopumā ar Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumu ir daudz paveikts saimniecību tehnoloģiskajā modernizācijā, tomēr vēl joprojām 89 % no traktoriem un 91 % no labības kombainiem ir vecāki par 10 gadiem, kas vismaz divas reizes pārsniedz amortizācijas laiku. Saskaņā ar SUDAT datiem 2004.gadā saimniecībās, kas mazākas par 4 ELV, praktiski nav veikti ieguldījumi pamatlīdzekļu atjaunošanā. Maz investēts ilgtermiņa investīcijās ēkās un būvēs (salīdzinoši ar īstermiņa investīcijām tehnikā un iekārtās) – 2004.gadā piesakoties struktūrfondu finansējumam, tikai 22 % projektu bija mērķis rekonstruēt vai no jauna būvēt lauksaimniecības būves .
26. 2000.gadā veiktā pētījuma rezultāti liecināja par to, ka 92 % no aptaujāto fermu nebija atbilstošu kūtsmēslu savākšanas iekārtu un glabātuvju . Šīs problēmas atrisināšanai zināms ES un valsts atbalsts ir sniegts. Neskatoties uz to, kūtsmēslu apsaimniekošanas un uzglabāšanas iekārtu trūkums vēl joprojām ir aktuāla problēma. To atspoguļo arī Vides valsts inspekcijas dati: periodā no 2006.gada janvāra līdz augustam, veicot apsekošanu, no 56 fermām 31 fermai nebija kūtsmēslu savākšanas iekārtu un glabātuvju un 2 no tām tās nebija atbilstošas ." Tas, no "Latvijas lauku attīstības valsts stratēģijas plāna 2007. - 2013.gadam." Latvijas Republikas Zemkopības ministrija. Rīga, 2006.
Atšķirības ir. Valodā. Un arī- detaļās.
Taču nomaļa vērotāja jūsma, ar sapni par tāli zilo, kuras centrā ir
„pārticis cilvēks ilgtspējīgi apdzīvotos Latvijas laukos” 1956. un 2006. gadā konceptuāli bijusi līdzīga.
Grāmatiņu interesentiem varu iedot palasīt. Tiem, kas vērīgi un norišu un parādību fiksētāji- varētu patikt. :)