- 21.5.13 22:15
- Sveiks, Ivar!
Pēdējā laikā pārāk bieži neesam satikušies, taču kaut cik pazīstami esam jau krietni sen. Mēs iepazināmies laikraksta “Diena” redakcijā, Tu tolaik tur vadīji reklāmas nodaļu un tātad rūpējies par reklāmu pārdošanu avīzes lapās. Vēlāk kaut kas mainījās, Tavā vietā reklāmas nodaļu sāka vadīt mans bijušais analītiskās filosofijas pasniedzējs Filosofijas fakultātē Edmunds Apsalons, taču man ne mirkli neradās aizdomas, ka “filosofu vara” būtu nomainījusi kaut kādu “slikto biznesa haizivju” varu. Nevienam nebija noslēpums, ka Tava dzīvesbiedre tulkojusi Josifa Brodska “Ūdenszīmes” un vēl visu ko, tātad ir ar kultūras jomu cieši saistīts cilvēks, un gan jau jums ari bija, par ko ikdienā parunāties.
Kā jau minēju, pēcāk kaut kas mainījās, un, godīgi sakot, par Tevi savu šauri specifisko interešu dēļ neko daudz nedzirdēju. Līdz brīdim, kad tika paziņots, ka esi viens no LTV ģenerāldirektora amata kandidātiem un pēcāk šajā amatā arī nonāci.
Teikšu godīgi, es pat nopriecājos. Lai gan direktora meklēšanas laikā runātas un rakstītas tika daudz dažādas man nezināmas lietas, - līdz pat tam, ka Tu tiki bezmaz vai uzlūkots kā krievu spiegs vai vismaz viņu atbalstītājs, - man šķita, ka pie sabiedriskās TV vadīšanas būs ticis kāds, kuru gandrīz vai var uzskatīt ja ne par domubiedru, tad vismaz par savējo jeb sabiedroto.
Man nelikās, ka Latvijas sabiedriskajai TV būtu vajadzīgi revolucionāri pārkārtojumi - tai vienkārši pakāpeniski un mērķtiecīgi bija jākļūst vēl sabiedriskākai. Vispirms jau atsakoties no absurdās iedomas, ka tai reitingu un reklāmas tirgū būtu jākonkurē ar komerciālajiem saziņas līdzekļiem. Un šīs konkurences vārdā jāupurē tās pamatfunkcija - nevis izdabāt vairākuma gaumēm un vēlmēm, bet ar savu saturu aptvert pēc iespējas visus mūsu sabiedrībā sastopamos daudzos mazākumus to dažādībā. Jo būsim godīgi, arī raidījumiem, kurus pavada surdotulkojums, diez vai varētu būt tikpat augsti reitingi kā populārām lielveikalu ķēdēm izdevīgi pārdotiem TV “realitātes šoviem”, taču tāds nu ir sabiedriskās TV liktenis, pienākums un gods - domāt visupirms par pirmajiem.
Tāpēc vēl jo pārsteidzošākas bija ziņas par raidījuma “100 g kultūras” aizbīdīšanu kaut kur pusnakts virzienā, aizbildināšanās, ka tas tiekot darīts zemo reitingu dēļ, un vēstis, ka līdz šim ierastais “100 g kultūras” raidlaiks tikšot kam nebūt naudu nesošākam.
Zinot Latvijas iedzīvotāju skaitu un puslīdz nojaušot viņu vēlmi patērēt un izprast dažādas kultūras norises, ar drošu pārliecību varu teikt, ka dzeja, proza, teātra un visas pārējās mākslas pieskaitāmas kam tādam, kas diendienā svarīgs vienīgi ja nu ne gluži minoritātēm, tad cilvēkiem ar īpašām vajadzībām gan. Saprotams, ka arī raidījums, kas veltīts vienīgi šādu invalīdu vajadzību apmierināšanai, nevar cerēt kļūt par masu izklaides un reklāmas tirgus peļņas produktu. Tieksmei pēc šādām veiksmēm sabiedriskajā TV būtu jābūt vienam no mazsvarīgākajiem mērķiem.
Šovakar lasu, ka arī tikšanās ar dažiem pret “100 g” pārbīdīšanu protestējušajiem nekādas izmaiņas vai domu maiņas nav nesusi. Skumji, taču nojaušu, ka izdevīgo raidlaiku “optimizāciju” varētu arī turpināt - starp pusnakti un kādiem septiņiem no rīta ir pietiekami daudz laika, lai tur pietiktu vietas bezmaz visiem līdz šim LTV rādītajiem izglītojošajiem, sabiedriski politiskajiem un pārējiem neizklaidējošajiem raidījumiem.
Taču skumjākais visā šajā stāstā ir tas, ka atkal nespēju saprast - vai cilvēki ir tādi, kādi rādās pirmajā acumirklī, vai tādi, par kādiem izliekas, vai tādi, par kādiem kļūst laika gaitā.
Arlabunakti,
P. - 23 piezīmesvieta jūsu piezīmēm
- 21.5.13 22:22
-
Ļoti labi uzrakstīts.
- Atbildēt
- 22.5.13 00:02
-
nav par ko :)
- Atbildēt
- 21.5.13 22:24
-
cik labi uzrakstīts!
- Atbildēt
- 22.5.13 00:04
-
Nu nevajadzēja jau nu
- Atbildēt
- 21.5.13 22:24
-
jā, lūk.
- Atbildēt
- 22.5.13 00:04
-
Vai ne
- Atbildēt
- 22.5.13 00:05
-
kaut kā tā, jā.
- Atbildēt
- 21.5.13 22:27
-
Vienā brīdī jau pamatīgi nopriecājos par apsveicamo ideju atgriezt teātra izrādes LTV programmā, bet tagad mums atņem «100 g» — nelieši.
- Atbildēt
- 21.5.13 22:44
-
bet 100g tak var noskatīties internetā vai ierakstīt
- Atbildēt
- 21.5.13 22:49
- Atbildēt
- 21.5.13 23:02
-
Vēl jau ir tāda lieta, kā ieradumi — smēķēšana, alkogols vai 100g kultūras plkst. 19:00, kad esi atvilcies mājās, relaksēti atsēdies krēslā, lai uz mirkli atvilktu elpu un noskatītos sev ierastajā laikā ierasto raidījumu.
- Atbildēt
- 21.5.13 23:05
-
ieradumu es tur minu kā vērā ņemamu argumentu
- Atbildēt
- 21.5.13 23:09
-
Paskrēju garām, atvaino.
- Atbildēt
- 21.5.13 23:20
-
Klau, ja ieradums būtu visur lietojams arguments, būtu jāatsakās arī no tradicionālās radio apraides.
- Atbildēt
- 21.5.13 23:26
-
gadus desmit Latvijas radio mocījās, maksājot par apraidi "tradicionālajos" vidējos viļņos, līdz Kolāts izdomāja, ka lētāk ir nopirkt jaunos FM radio uztvērējus tiem pārsimt lauku teritoriju iedzīvotājiem kas apgalvoja, ka citādi nevarēs klausīties ierasto
- Atbildēt
- 21.5.13 23:28
-
Bet vakara pasaciņas laiks bērniem tak nemainījās, ne?))) Vai rīta raidījums lauksaimniekiem.
- Atbildēt
- 21.5.13 23:07
-
tieši tā. es par atskaites punktu TV kultūras raid. patērēšanai ņemu ingmāra vecvecākus laukos. vieni vecvecāki prot internetu, bet otri iet vēlu gulēt, un viss čiki.
- Atbildēt
- 22.5.13 09:23
-
Veci cilvēki laukos ir atsevišķa tēma. Mani vecāki (ap 80) uzskata, ka dators un pat mobilais telefons ir "pārāk sarežģīti", skatās pārsvarā LTV 1, jo komerciālajos kanālos "ir tikai reklāmas". Interneta lietošanu vai interaktīvo TV viņiem labāk nepieminēt. Tajā pašā laikā dažādas kultūras parādības viņus interesē. Saprotams, uz vakara izrādēm vai koncertiem izbraukāt nav lielu iespēju, tad nu viņi cenšas ko nebūt redzēt TV. Taču jau plkst. 22.00 viņiem skaitās "vēls", jo ir jāiet gulēt.
- Atbildēt
- 22.5.13 09:53
-
nujā, dažiem ir švaki ar internetiem un ierakstīšanas funkciju, un tad viņu dēļ visvairāk bija vērts to petīciju parakstīt.
- Atbildēt
- 21.5.13 23:53
-
Jēdzīgi uzrakstīts.
- Atbildēt
- 22.5.13 00:02
-
paldies
- Atbildēt
- TV
- 21.5.13 22:49
-
sisijs
es gan TV kā sugu neskatos kopš 2010. gada jūnija, kad tika aiztaisīta ciet analogā apraide. Tomēr jāsaka, Latvijas Televīzijai ir jānodarbojas ar informēšanu (tostarp arī kultūras lauciņā), nevis ar cīņu par reitingiem.
- Atbildēt
- 23.5.13 10:55
-
Atbildi arī nopublicēsi? :)
- Atbildēt