Pilota memuāri.

Advancēta veļasmašīna jeb "you don't need to fear the machines"

Advancēta veļasmašīna jeb "you don't need to fear the machines"

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Vakarnakt es atkal sapņoju vienu no tiem nomoda sapņiem.

Vai nav dīvaini - mēs spējam radīt putekļusūcējus, kas paši apbraukā un iztīra grīdu, izvairoties no šķēršļiem, mašīnas, kas izbrauc iepriekš pēc GPS maršruta nospraustas trases. Mēs spējam radīt Aibo un citus robotikas brīnumus, un pat sīči jau sāk ar līnijsekotāju robotiņu būvi.
Un tomēr - nevienam (nezkāpēc..?) nav ienācis prātā šo tehnoloģiju padarīt par kaut ko patiešām derīgu.

Iedomājieties, iznāk zemnieciņš no mājas, apsēžas uz soliņa, paņem savu Iphone un uzzīmē taisnstūrīti tikko kā palaistajā aplikācijā. Pārpīpē, padomā un ieraksta tajā 'burkāni'. Nospiež 'execute'. Un gandrīz vienlaicīgi no šķūnīša turpat blakām bez skaņas izbrauc motobloks un dodas uzart nupat iezīmēto teritoriju. Paņem augsnes paraugus, izanalizē sastāvu, minerālus, un datus vienlaikus nosūtot arī saimniekam. Ņem un uzjauc mēslojumu, pārrok teritoriju un iestrādā to augsnē. Pārslēdzas uz stādīšanas režīmu, no rezervuāriem ņemot izvēlētās kultūras sēklas, kuras ar tikai mašīnām raksturīgu pedantismu un precizitāti sastāda vadziņās. Dzelzim, protams, ir ieprogrammētas ūdens ņemšas vietas, taču tas mierīgi spēj atrast ūdens avotus arī pats...
Domāju, tālāk varu neturpināt. Mēs jau sen varētu audzēt paši sev pārtiku tikpat vienkārši, kā ielikt krāsaino veļu mazgāties 30C grādos. It's the same technology. Bet tā vietā mums ir smirdīgi, skaļi pukšķinoši benzīna motobloki. Nemaz jau nerunājot, ka labības laukus šitā varētu pļaut un graudus ievākt.


Nu, sanāks no manis Žils Verns vai nē? :D O_o
  • Re: :PP

    Tu pārāk satraucies par to, kas varētu būt. Ja veļasmašīnā ieliksi kaķi uz skalošanu, rezultāts būs tāds, kāds tas būs. 'Iemācīt' mehānismu atpazīt dzīvas būtnes nav nekādu problēmu - ne tikai pēc infrasarkanā spektra. Var arī pēc krāsām, apveidiem, formām. Mēs tak esam nejēdzīgi tālu tajā jomā.
    Un kolīdz šāds objekts ir tuvāk par noteikto robežu, apturēt programmas izpildi jebkurā ciklā (pie reizes izvairīsies no iebraukšanas ugunskurā :D).

    Tos pašus piesardzības pasākumus mēs cenšamies veikt arī šodien, sīkajiem kartupeļu talkās (ja zini, kas tās tādas.. :D :P) neļaujot skriet traktoram priekšā vai vilkt ārā kartupeļus no 'kratekļa'..
    • Re: :PP

      Pēc krāsām, apveidiem un formām - cilvēki ģērbjas visdažādākajās krāsās, apveidi mainās atkarībā no tā, no kuras puses skatās un vai cilvēks stāv, sēž, guļ vai brauc ar motociklu vai invalīdu ratiņiem, vai ir paslēpies aiz stūra un izbāzis vispārējai apskatei tikai vienu kāju - neticu, ka kāds algoritms māk attēlā atpazīt cilvēku, izņemot triviālos gadījumus, kad cilvēks stāv, skatās tieši kamerā, un tam aiz muguras ir balts fons.
      Noteikt attālumu pēc vienas bildes - šaubos, vai patreiz to vispār kāds algoritms spēj - ja ir divas kameras blakus, tad gan var noteikt attālumu pēc atšķirībām abu kameru attēlos, bet precizitāte vēl pieklibo. Tās autonomās mašīnas, uz kurām ielinkoju, šķiet noteica attālumu ar kaut kādiem radariem vai lāzeriem. Anyway, lai tas daudzmaz droši strādātu, jākombinē kopā visas pieejas, un protams vēl ir problēma, ka ir vajadzīga diezgan liela datoru jauda, lai tos datus paspētu izanalizēt pirms sadursmes, kas atkal nozīmē papildus kilogramus, kas jāvadā līdzi, papildus elektrības patēriņu un papildus izmaksas.
      Nē, nu skaidrs, ka jau tagad var iebūvēt n-tos drošības mehānismus, bet šaubos vai pietiekami, lai iztiktu bez cilvēka, kas skatās, kas notiek un ir gatavs jebkurā brīdī nospiest sarkano podziņu.
      • Re: :PP

        Nē, nu tur jau tā doma - cilvēks to procesu PIESKATA. Sēž uz tā paša soliņa un bakstās pa to pašu iPhone, pa brīdim pametot aci, ko tā skrūvju čupa tur dara. :D Vnk procesoru jaudas mums ir vairāk nekā pietiekamas (8 kodolu Xeon'u esi redzējis?), gan materiāli, gan zināšanas, gan viss. Tikpat labi tas robots pats varētu norobežot sev teritoriju un tā tālāk.

        But that's not the point. Kā parasti, mani aizdomīgu dara fakts, ka nav pat īstu iestrādņu šajā (un citos) cilvēcei KARDINĀLI svarīgos laukos. Kopš pašiem primsākumiem (ja var ticēt meinstrīma vēsturei), cilvēce vienmēr cīnījusies par izdzīvošanu, vai nav tā kā pienācis laiks BEIGT šo ciklu?
        • Re: :PP

          Kaut kādas iestrādes jau ir, piemēram, kaut kur lasīju, ka džeki tagad vadot kombainus pēc GPS datiem - normāli vadītājs nevar īsti redzēt, kas notiek pļaujamā ruļļa galā, tāpēc brauc tā, ka kāds metrs pļaujamā ruļļa atrodas jau nopļautā teritorijā un darbojas pa tukšo - ar GPSu šie varot precīzāk noteikt trajektoriju, pa kuru jābrauc, tāpēc varot nopļaut lauku ar mazāk piegājieniem.
          Tobiš, sanāk, ka to tehnoloģiju liek klāt pa maziem gabaliņiem, nevis ar lēcienu - un tas ir arī saprotams - izstrādāt kaut ko kardināli jaunu nozīmē lielas izmaksas un lielu risku neatpelnīt ieguldītos līdzekļus/laiku.
          • Re: :PP

            Pakāpeniskums ir redzams jau pat ar aizvērtām acīm - pa visām vīlēm spiežas ārā. Teju visā elektronikas industrijā viss virzās aizdomīgi 'lēni', kādreiz tas gliemeža temps bija vēl pamanāmāks. Gan barokļos, gan procesoru arhitektūrā, displejos, mikročipos, VISUR. FTW. Un, protams, ir skaidri zināms, kas pie vainas.
            Es tikai brīnos, cik maz laika vajadzēja, līdz man tas noriebās.
Powered by Sviesta Ciba