Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.
MATU KOPŠANA
Avots: Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.
MATU KOPŠANA ir regulāra galvas matainās daļas mazgāšana, masāža un pareiza matu sukāšana, kā arī dažādu kosmētisku līdz. lietošana.
Mazgājot mati attīrās no putekļiem, atmirušajām ādas raga kārtas šūnām, mikroorganismiem, tauku un sviedru dziedzeru izdalījumiem. Mati jāmazgā mīkstinātā, siltā (40°) ūdenī regulāri 2—4 reizes mēnesī atkarībā no tā, kādi ir mati — sausi, normāli vai taukaini. Cietu ūdeni mīkstina, to uzvārot vai pievienojot boraku (1/2 tējk. uz 1l ūdens) vai dzeramo sodu (1/4 tējk. uz 1l ūdens). Ziepes, ko lieto matu mazgāšanai, iepriekš ūdenī jāsaputo. Ieteicams matus mazgāt ar neitrālām tualetes (bērnu, olu, lanolīna) ziepēm vai olas dzeltenumu.
Šķidrās ziepes (darvas ziepes, tualetes ziepes, šampūni) matus stipri attauko, tāpēc tās var izmantot tikai ļoti taukainu matu mazgāšanai. Matus samitrina ar siltu ūdeni, uzmanīgi ieziež tajos ziepju putas. Skalo ar siltu ūdeni vai augu ( kumelīšu ziedu, bērzu lapu u. c.) novārījumu un, lai mati atgūtu dabisko spīdumu un kļūtu mīksti, pārskalo ūdenī, vienam 1l ūdens pievienojot 1 ēd. k. galda etiķa, 1/2 ēd. k. citrona sulas vai 1,5 g citronskābes. Tumši un cieti mati kļūst mīksti un spīdīgi, ja pēc mazgāšanas tos ieberzē ar siltu vājpiena rūgušpienu un pēc 15—20 min. rūpīgi izskalo siltā ūdenī bez ziepēm. Gaišus matus var skalot ūdenī, kam pievienots kumelīšu novārījums (2 ēd. k. kumelīšu ziedu uz 1l verdoša ūdens; pēc 10—15 min. novārījumu izkāš caur marli).
Sausi mati jāmazgā 2 reizes mēnesī. Biežāka mazgāšana rada dabiskās tauku kārtas mitruma samazināšanos. Sausus matus var mazgāt ar bērnu, olu, spermaceta, lanolīna ziepēm, kā arī ar šampūniem, kas paredzēti sausiem matiem. Šiem šampūniem ir vājāka spēja ādu attīrīt un attaukot, tāpēc tiem ir arī mazāk kairinoša un sausinoša iedarbība. Tomēr cilvēkiem ar ļoti sausu ādu arī šādu šampūnu lietošana dažreiz var radīt ādas pārsausināšanos. Ja izmanto šampūnus; kas paredzēti matu mazgāšanai cietā ūdenī, ūdens nav jāmīkstina, taču šampūna jāpatērē vairāk, jo daļa darbīgo vielu saistās ar ūdenī esošajām minerālvielām. Sausu matu augšanu un nostiprināšanos veicina mazgāšana ar olu dzeltenumu, kas satur daudz lipoīdu. Olu dzeltenumu sakuļ ar siltu ūdeni un ieziež samitrinātos matos. Pēc 30 min. matus rūpīgi izskalo siltā ūdenī, kam pievienots galda etiķis (1—2 ēd. k. uz 1l).
Galvas ādu dažas stundas pirms mazgāšanas ieteicams ieziest ar sasildītu augu eļļu (rīcineļļa, olīveļļa). Pēc mazgāšanas matus var viegli ieziest ar mandeļu, persiku eļļu vai rīcineļļu, pievienojot A, E un D vit.us eļļā. Var lietot arī matu krēmus vai citus preparātus, kas satur matu augšanai nepieciešamās aminoskābes. Pret blaugznām pēc matu izmazgāšanas mitrajā galvas ādā ieziež sulsēna ziepju putas, atstājot tās uz 7—10 min. Matus rūpīgi izskalo ar siltu ūdeni. Sulsēna ziepju putas nedrīkst iekļūt acīs, tās jāiztīra no nagu brīvajām malām. Pēc 4—6 mazgāšanas reizēm to lietošana jāpārtrauc uz 2—3 mēn. Krēmveida mazgāšanas līdzekļus, kas paredzēti sausiem matiem, var ieziest un atstāt visu nakti. Mājas apstākļos šādu krēmu var pagatavot no 50 g spirta, 50 g rīcineļļas, 50 g kaula smadzeņu. Nelielā katliņā uzvāra ūdeni, kurā ieliek emaljētu trauciņu ar kaula smadzenēm. Kad tās izšķīdušas, izkāš caur marli un ļauj atdzist. Pievieno rīcineļļu un, lēnām lejot klāt spirtu, maisa, līdz veidojas vienmērīga masa. Uzglabā hermētiski noslēgtā traukā. Ieziež galvas ādā ik pārvakarus (10—12 reižu). Taukaini mati jāmazgā 4 reizes mēnesī ar līdzekļiem, kas veicina attaukošanos. Pirmajā ned. matus var mazgāt ar karstu ūdeni un darvas ziepju putām, otrajā — ar sinepju pulvera suspensiju (uz 2 ūdens 2 ēd. k. sinepju pulvera), trešajā — ar šķidro ziepju putām, ceturtajā — ar siltām vājpiena sūkalām. Visos gadījumos matus pirms mazgāšanas samitrina karstā ūdenī un pēc mazgāšanas rūpīgi izskalo. Ar sulsēna ziepēm taukainus matus mazgāt nedrīkst, jo tās padara matus vēl taukainākus.
Izmazgāti mati jāizsusina ar mīkstu, siltu dvieli un jāžāvē istabas temperatūrā. Strauja žāvēšana augstā t, kā arī ar fēnu matus stipri pārsausina, tie kļūst trausli un plaisā. Matus sukā tikai pēc izžūšanas. īsus matus sukā no matu saknēm, garus — no galiem, pakāpeniski pārejot uz matu saknēm. Ar matu ķemmēm un sukām var pārnēsāt ādas slimību ieros-us, patogēnās sēnes, utis. Tāpēc katram jālieto tikai sava ķemme un suka un tās bieži jātīra ar ožamo spirtu. Regulāra matu sukāšana veicina tauku vienmērīgu sadalīšanos matos, turklāt galvas āda tiek masēta, rodas asins pieplūdums, kas veicina matu augšanu. Vairākas reizes dienā matus sukā ar retu ķemmi pretējos virzienos (no auss uz ausi, no pieres uz pakausi un otrādi). Ķemmes zari nedrīkst būt asi, lai ādu nekairinātu un nesaskrāpētu.
Asinsrites uzlabošanai ieteicama galvas ādas masāža, ko vislabāk uzsākt kosmētiskajā kabinetā, lai iegaumētu pareizos paņēmienus. Masāžu sāk no pakauša. Roku pirkstu galiem cieši jāpiekļaujas ādai, lai masējot āda tiktu bīdīta virs galvaskausa, bet lai nebojātu matu saknes. Matu nodzīšana nepaātrina to augšanu. Matu nostiprināšanai, matu sakņu barošanai un blaugznu iznīcināšanai lieto matu ūdeņus, kas satur vai nu dabiskās vielas, vai arī medikamentus. Ārstn. matu ūdeņi jālieto, kā norādīts pamācībā; ja tās nav, šie matu ūdeņi lietojami ne biežāk kā 2—3 reizes nedēļā, pēc tam obligāti jāmazgā galva. Matu pomādēm (briljantīnam, breolmam) ārstn. iedarbības nav.
Galvas ādai nepieciešama elpošana. Pastāvīga galvas segu nēsāšana slikti ietekmē matu augšanu. Galvassegām jābūt plānām, lai galvas āda nesvīstu. Siltā laikā galvai jābūt pēc iespējas atsegtai. Sausus matus bojā saules stari un jūras ūdens. Matiem kaitīgs arī ilgstošs aukstums, kas sašaurina ādas asinsvadus un traucē matu sakņu barošanos. Matu ieveidošana (ilgviļņi) mazina matu spīdumu, elastību, higroskopiskumu, mati kļūst trausli un sāk izkrist (sevišķi tad, ja mati ir sausi).
Ļoti kaitīga matiem ir ieveidošana ar karstām ondulāciju šķērēm, mazāk — ar matu rullīšiem, bet arī tos, ja mati ir trausli, nedrīkst atstāt matos visu nakti. Krāsošana un balināšana ar laiku matus pārsausina. Viskaitīgākie ir ķīmiskie matu krāsošanas līdz. Dabiskās augu krāsas (henna, basma, kumelītes, rabarbera saknes u. c.) veicina matu augšanu, iznīcina blaugznas, kā arī piešķir matiem spīdumu.
Matus nav vēlams krāsot un ieveidot menstruāciju laikā un grūtniecības periodā. Ievērojot MATU KOPŠANA hig. prasības, nepieciešams spēcināt visu organismu, lietot pilnvērtīgu uzturu, ievērot pareizu darba un atpūtas režīmu, nodarboties ar fizkultūru un sportu, jo tas labvēlīgi ietekmē matu attīstību.