Šugā faiv
 
7.-Jan-2021 10:13 pm

te cīņā ar kovidiem un visādām tīfa marijām lūgums rakstam vai pat sērijai
par ikdienas japāņu reakciju uz likstām kālokdauni, evakuācijas un citiem piespiedu mēriem katastrofu kā taifūnu vai cunami gadījumos
japānā arī ir cilvēku šķira, kas uzskata ka visādas wvakuācijas ir valdības varas darbi pret brīvu personību?


Nu jau visiem kovidtemati būs mazliet apnikuši, bet tomēr Japāna ir tā vieta, kur visādas likstas atnāk stipri biežāk nekā citur. Ja nav kovīds, tad atnāk zemestrīce, ja ne zemestrīce, tad taifūns. Dažreiz vienlaicīgi. Garlaicīgi nav.
Runājot par piespiedu darbībām likstu gadījumā, visiem parasti ir laba saprašana kāpēc to vajag, turklāt japāņi ir diezgan disciplinēti paši pa sevi, tāpēc maskās staigā gandrīz visi, ja atnāk zemestrīce, tad izslēdz gāzi un lien zem galda, ja taifūns, tad salīmē līmlentu uz logiem. Izskatās kroplīgi, bet ir labāk pasēdēt divas dienas ar kroplīgu logu, nekā nenoteiktu laiku bez loga. Ja kādam šķiet, ka kroplīgs logs tomēr nav tā vērts, tad atnāk mācība no dabas un viss nostājas savās vietās. Manuprāt, Japāna ir lieliska vieta, kur cilvēks iemācās būt nevis dabas karalis, bet vienlīdzīga dabas sastāvdaļa ar to visu, kas tam nāk līdzi.

Jā, šeit arī ir savs āksts, kurš braukā pa Tokiju ar skaļruņiem un nonstopā bļaustās, ka kovids tāda saaukstēšanās vien ir, tāpēc jel velciet nost tās maskas.
Šibujas stacijas priekšā tas pats kungs ir sarīkojis sintroka koncertu, kur katru vakaru muzikanti bez maskām spēlē neliela bezmasku pūļa priekšā, kamēr garāmgājēji nosodoši noskatās.
Pūlī varētu būt kādi simts cilvēki, bet uz daudzmiljonu metropoles fona tas tāds piliens jūŗā vien ir, kas ir diezgan nomierinoša atziņa.

Darbā regulāri notiek mācību trauksmes, kur sāk aurot sirēna un patīkama vectēva balss paziņo, ka notika mācību zemestrīce un tagad visi paliek savās vietās. Tad pēc pāris minūtēm tas pats vectētiņš paziņo, ka ir sācies ugunsgrēks, tāpēc visiem ir laiks evakuēties. Tie visi ideālā gadījumā uzvelk ķiveres, paņem pirmās nepieciešamības mantu sainīti un iet uz tuvāko kāpņu telpas pusi. Neideālā gadījumā visi viens uz otru skatās un gaida kurš nu būs pirmais. Tā grupas mentalitāte ir tik spēcīga, ka pat spēcīgas zemestrices laikā, ja visi sēž ar degunu datoros, tad tie daži, kuriem tomēr gribētos ko darīt, cietīs, jo neviens taču neko nedara.
Starp citu, vienreiz man bija interese cik ilgi evakuācija aizņems un kārtējās mācību trauksmes laikā piefiksēju laiku un diezgan fiksā solī nokāpu no sava 27. stāva līdz apakšai. Tam vajadzēja apmēram septiņas minūtes, kas nav ļoti apliecinoši, jo septiņu minūšu laikā var daudz kas notikt, un daudz kas no tā man droši vien nepatiktu.

Atgriežoties pie grupas mentalitātes; kad notika 2011. marta zemestrīces un cunami, manas labas cilvēkdraudzenes radiniecei, kura strādāja pilsētas domes ēkā Išinomaki pilsētā, kāreiz bija tējas pauze pēc pusdienām. Kad nogranda zemestrīce un sākās cunami paziņojumi, viņa gribēja evakuēties, bet vecās tantiņas atteica, ka lai paliek savā vietā, jo viņi ir trešajā stāvā, kas tur ko baidīties. Radinieces trauksmes izjūta tomēr ņēma virsroku un neskatoties uz nosodošiem komentāriem, viņa aizbēga. Visas tantiņas un tie, kuri padevās grupas spiedienam, trešajā stāvā gāja bojā. Pati viņa izdzīvoja un par to pastāstīja.

Tāpēc šeit, manuprāt, praktiski nav tā ideja, ka maskas vai kas tamlīdzīgs ierobežo kāda brīvību. Ir grupas domāšana, kur visi dara tā, kā grupas svarīgākie locekļi. Nedarīt kā citi ir diezgan spēcīgs nepakļausanās signāls un tie, kuri nepakļaujas, parasti diezgan slikti pavada laiku. Šeit man būs jāmin, ka daudzi pakļaujas tikai tad, kad tas ir izdevīgi, bet tas ir cits stāsts.

Starp citu, infekciju skaits strauji kāpj: vakar bija 1400 cilvēki dienā, šodien jau 2500.
Comments 
7.-Jan-2021 03:41 pm
tie, kuri nepakļaujas, parasti diezgan slikti pavada laiku.

tas i kā?
7.-Jan-2021 05:39 pm
Nu, zinkā, ja nagla izlien, tad to iesit atpakaļ.
Kolektīvos, it īpaši mācību iestādēs, ir liela buļļošanas problēma un tā nāk no tā, ka tie, kas ir citādāki, tiek nolikti visādos veidos.
Japāņi diezgan ātri iemācās nerādīt savas izjūtas, tēlot pakļaušanos un distancēt savu privāto no kolektīvā un iemesls tur ir tieši tā buļļošana.
7.-Jan-2021 10:53 pm
oj, par šo bija brīnišķīga filma vienā no Arsenāliem, kur, ja pareizi atceros jauna sieveiete (ar labu izglītību, ārzemniece) dabūja darbu lielā korporācijā, bet tā kā nepakļāvās kkādiem nerakstītiem likumiem tika visu laiku pazemināta un beidza karjeru kā apkopēja (eju meklēt kā sauca)
7.-Jan-2021 11:52 pm
Tas būs pēc grāmatas. Bailes un trīsas.
8.-Jan-2021 07:55 pm
"Buļļošana", hmm, kāpēc līdz šim nekur nebija dzirdēts, ļoti labs variants.
7.-Jan-2021 05:36 pm
Kopumā piekrītu - japāņi ir daudz apzinīgāki un neviens nečīkst, ka jāvelk maska.
No citas puses, tur tas arī beidzas. Nav tik traki kā Latvijā: visas iestādes ir vaļā, komandantstundas nav un nekādu lokdaunu arī nē.
Laikam esmu Tokijā izlutināts, šeit gan ar piegādi ir labāk nekā Hirošimā, gan veikalos var maksāt ar karti, gan tālruni.

P.S. Vienmēr ir kritusi uz nerviem tā "sji/sju/sja", pārņemtā no krievu transliterācijas. Latviski Hirosimai ir jābūt Hirošimai un Ķūšjū, nevis Kjusju.
7.-Jan-2021 09:06 pm
Interesanti! Paldies.
8.-Jan-2021 06:59 pm
Latvijā tos, kuri pie Brīvības pieminekļa protestēja pret Covida ierobežojumiem, menti piekāva līdz asinīm un katram 2000 eiro sodu uzlika.

Ja Japānā, ļauj netraucēti koncertēt, tā tomēr ir liela labklājība.
12.-Jan-2021 06:58 pm
Anonymous
Kā tur bija, vai tad visi miermīlīgie protestētāji atrāvās, vai tikai tas/tie, kas izrādīja pretestību likumsargiem?
25.-Jan-2021 01:59 pm
tagad pavisam ne ar ko nesaistīts temats

padomijas pēdējos gados bija stāstiņš par japānas uzņēmumiem un kā gan viņi visi klanās uz labu sadzīvošanu ilgtermiņā

cita starpā bija iņčīgs pastāsts par dusmu terapijas istabām, kur kaut kur pagrabā ir apslēpts kabūzis vienmēr pieejams ar piepūšamajām lellēm un bosu ģīmetnēm virsū, kur katrs netīrums var aši ieskriet un noraut dusmas tās lelles dauzot un ārdoties

vai vēl joprojām darbojas? plaši izplatīts?
This page was loaded Maijs 28. 2024, 5:15 am GMT.