making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[8. Feb 2016|21:11]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|]

Uz četriem mēnešiem esmu oficiāli kļuvis par zinātnieku LV. Aizdomājos, ka it kā jau zinātne - tas ir labi, bet labus selling pointus zinātnei LV vispārējās globalizācijas laikā atrast ir grūti. Zinātne ir dažāda - motivācija attīstīt inženierzinātni un citus praktiskos virzienus ir daudzmaz skaidra, tāpat kā arī tas ir skaidrs ar letoniku un citām lietas, ko neviens latviešu vietā nepētīs, bet par fundamentālo zinātni sabiedrībai vienmēr ir jautājums.

Izlasīju Stradiņa runu "Vai Latvijas Republikai ir vajadzīgi zinātnieki?", bet īpaši gudrāks nekļuvu. Kā politiķa runā, pateikts daudz kas, īsti nepasakot neko.

"Arī mazai valstij nedrīkst būt maza zinātne, sīka zinātne, dažos sektoros jāuztur pasaules līmeņa zinātne, bet atcerēsimies arī, ka dižkoki, lielās priedes neaug bez pameža, kuru laiku pa laikam paretina." - ok, pamatojums? valsts prestižs? iespējams, ka tā celšanai būtu finansiāli izdevīgāk ieguldīt sportā vai eirovīzijā, neesmu rēķinājis, galu galā, no patriotisma viedokļa nav īpaši svarīgi, vai citu valstu vidū izceļamies, piemēram, ar īpaši ātru šļūkšanu pa ledus reni vai jauniem atklājumiem obskūrās nozarēs.

"zinātne dod sabiedrībai kritisko domāšanu, dod sabiedrībai spriedumus, ne aizspriedumus, ir sabiedrības brieduma un profesionalitātes garants, ir savā ziņā demokrātijas un brīvdomības, kopā ar reliģiju arī ētikas garants, vismaz tam tā būtu jābūt. Tā ir aksioma – katrai civilizētai valstij ir jāuztur kaut neliela, bet sava zinātne." - šis šķiet ir tuvākais pamatojumam, bet arī būtībā ir emocionāls apgalvojums, kas maz pamatots faktos (ASV zinātne ir pati krutākā, bet tauta balso par Trampu, un ar zinātni nodarbojas pamatā imigranti).

BTW, Gnidrologam patiks šis citāts: "Zinātne būtībā ir amatnieka darbs [..] inovatīvā zinātne ir smalka, augstākā stila amatniecība šī vārda ideālajā nozīmē."
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:8. Februāris 2016 - 22:17
(Link)
Nu jā, apmēram tā.

Par Āmeriku. Neredzu kāpēc Tramps vai viņa atbalstītāji būtu jānostāda opozīcija zinātnei, ja tas bija tavs points. Hiperliberāļi ir krietni nopietnāks drauds godīgam zinātniskam procesam. Apmēram tas pats, kas reliģiski fundiji, tikai spektra pretējais gals.

Daudz zinātnieku-imigrantu, jo ASV ir pievilcīga vieta, kur doties uz zinātni noskaņotiem cilvēkiem no priekš zinātnes nepievilcīgām valstīm.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:8. Februāris 2016 - 22:52
(Link)
Tieši kas kontekstā nebija skaidrs? Tramps ir antitēze "spriedumi, ne aizspriedumi" un "sabiedrības brieduma un profesionalitātes" citātam. Ar viņa viedokli par zinātni manam ierakstam nav absolūti nekāda sakara, tāpat kā ar hiperliberāļiem.
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:8. Februāris 2016 - 23:16
(Link)
ASV politika ir farss. Feiks bipartizānisms, kur abas puses barojas no patētiska populisma. Pie tam Trumpis pamatā ir protestbalsojums pret iepriekš minēto farsu un Obamas debīlismu. Vobšem irrelevant, ja vien tu nedomā, ka Hilarija u.tml. Ir ''sabiedrības brieduma'' atspoguļojums politikā.
Zinātnei pa to laiku tur tā pat notiks kā notikdama.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:18. Februāris 2016 - 15:20
(Link)
Amatnieka darbs ir ļoti cienījams un sabiedrībā pieprasīts. Zinātnieki vēl var tikai cerēt uz šādu atzinību. :)