Latviešu pētnieču izgudrotās pretvēža zāles beidzot aptiekās
Pēc ilgiem pētījumiem un birokrātisku barjeru pārvarēšanas kopš augusta beigām aptieku plauktos, precīzāk, ledusskapjos, nonākuši Latvijas zinātnieču Ainas Mucenieces un Gunas Feldmanes radītie preparāti rigvirs un larifāns — abi kavē vēža šūnu augšanu, iedarbojoties tieši uz tām un paaugstinot organisma dabiskās aizsargspējas cīņā pret ļaundabīgo audzēju.
Latviešu pētnieču izgudrotās pretvēža zāles beidzot aptiekās
Zane Zālīte
Pēc ilgiem pētījumiem un birokrātisku barjeru pārvarēšanas kopš augusta beigām aptieku plauktos, precīzāk, ledusskapjos, nonākuši Latvijas zinātnieču Ainas Mucenieces un Gunas Feldmanes radītie preparāti rigvirs un larifāns — abi kavē vēža šūnu augšanu, iedarbojoties tieši uz tām un paaugstinot organisma dabiskās aizsargspējas cīņā pret ļaundabīgo audzēju. Medikamenti gan pagaidām netiek plaši izmantoti — tos pārdod reti kurā aptiekā, un pacientiem izraksta tikai daži speciālisti, taču Ainas Mucenieces biedrība vēža imūnterapijas izstrādei paredzējusi ārstiem rīkot izglītojošus pasākumus par jauno zāļu lietojumu, kā arī raugās uz citu valstu tirgiem. Tiek plānota preparāta reģistrācija Krievijā, kur speciālisti šos līdzekļus atminoties vēl no padomju laikiem, Dienai pastāstīja G.Feldmane.
Abus medikamentus ampulās pilda Igaunijas farmaceitiskajā uzņēmumā Kevelt, taču preparātu reģistrācijas apliecības pieder Latvijas uzņēmumam Vitesan. Gan rigvirs, gan larifāns paredzēts injekcijām, tos pārdod pret ārsta parakstītu recepti. "Kā aiziet oficiālajā tīklā, tā piecenojums klāt," G.Feldmane teic par preparātu nebūt ne zemo cenu — viena ampula maksā virs Ls 10, taču ārstēšanas kursam nepieciešamas vairākas devas. Arī no viena rigvira kursa neesot jēgas — atkarībā no pacienta veselības stāvokļa tas jāatkārto vairākas reizes gadā. Pašlaik šīs zāles pazīst un saviem pacientiem iesaka tikai daži veselības centra Auramed imunologi un onkologi, tāpēc sākta citu speciālistu informēšana. Preparāti nav nekādas brīnumzāles, ārstam ir jānovērtē, vai konkrētajam pacientam tie būs iedarbīgi, norāda G.Feldmane.
Diena jau vairākkārt rakstījusi — vīrusu spēju iznīcināt vēža šūnas zinātnieki A.Mucenieces vadībā atklāja jau 60.gados. Tika izgudrots preparāts rigvirs. Daudzus gadus turpinājās tā izpēte. Vēlāk tika izveidota kombinēta rigvira un A.Mucenieces toreizējās audzēknes un turpmāk kolēģes G.Feldmanes izstrādātā larifāna izmantošana vēža imūnterapijā. Notika daudzi klīniskie pētījumi, kas apliecināja zāļu iedarbīgumu. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas medikamentu izpētē iestājās pauze: trūka naudas turpmākajiem pētījumiem, bija jāiegulda arī milzu darbs dokumentu sakārtošanā atbilstoši jaunajām zāļu aprites prasībām, lai preparātus varētu reģistrēt. A.Mucenieces biedrība (tolaik — fonds) šogad saņēmusi nepilnus Ls 4000 budžeta finansējuma medicīniskā personāla mācībām darbam ar rigviru un larifānu.
Publicēšanas datums: Ceturtdiena, 2005. gada 22. septembris.
Rubrika: (4. lpp.)