- Strīdoties ar konservatīvo*: a case study
- 2010.01.04, 20:22
- (* jeb, iespējams, vienkārši strīdēšanās ar trolli prakse un stratēģija)
Ar konservatīvo strīdēties nav jēgas: jau pašā sākumā ir jāsaprot, ka tas cilvēks nespēj spriest loģiski, un ka argumenti viņa galvā neiededz ne mazāko dzirksti. Konservatīvais ir stulbs, un ir domāt nespējīgs.
Un, principā, ir zinātniski pierādīts, ka konservatīvajiem domāšanas aparāts vienkārši nedarbojas. Cilvēks vienkārši nespēj adekvāti uztvert informāciju.
Bet tagad apskatīsim paņēmienus, kā konservatīvais strīdas.
"Не убедили вы меня. Остаюсь при своём мнении."
"Jūs mani nespējat pārliecināt. Es palieku pie sava viedokļa."
Nav taču diskusijas dalībnieka pienākums par kautko kādu pārliecināt. Diskusijā tiek likti galdā fakti, un tie vērtēti. Izvērtējot faktus, veidojas viedoklis. Ja cilvēks nespēj adekvāti izvērtēt faktus, viņa viedoklis veidosies nepareizs; vēl vairāk, konservatīvajam viss pasaules uzskats veidojas šķībs un greizs, jo viņš nespēj adekvāti uztvert informāciju.
Ņemiet vērā arī uzsvaru uz "jūs" un "es". Fakti ir fakti, bet konservatīvais lielu nozīmi piešķir personībām.
Uzdod absurdus jautājumus. "Gaida" atbildi.
Mērķis, acīmredzami, ir nokaitināt diskusijas dalībniekus, vai arī piedabūt kādu sākt atbildēt uz absurdajiem jautājumiem, bezjēdzīgi tērējot enerģiju un laiku. (Bieži vien jautājumi tiek uzdoti it kā atbilde jau būtu zināma, lai radītu ilūziju ka viņš kautko "zina", bet reizē neko nepasakot.)
Pretdarbība būtu vienkārši pateikt, lai pats uz saviem jautājumiem vispirms atbild, un lai netērē citiem laiku, lai nejauc gaisu, ja nav ko teikt.
"Мы рассматриваем сферическую Россию в вакууме, или реальную, со всеми вытекающими? Вот есть ГИБДД, которое должно контролировать. Как оно с этим справляется? Как справляется со своими задачами ЖКХ? Природоохрана? Инспекторы пожарной охраны?"
Мои вопросы здесь тоже пока без ответа. Мне пока никто так и не объяснил [...]
"Uz maniem jautājumiem joprojām nav atbildes. Man joprojām neviens nespēj paskaidrot [...]."
Nu, tas ka jautājumi ir absurdi, pašam konservatīvajam nemaz nav saprotams, un jautātāja atstāšanu bez ievērības viņš uzskata par pierādījumu tam, ka atbildes nav. Klāt nāk forma "neviens man nespēj paskaidrot".
Pirmkārt, pašam ir jādomā. Jāanalizē fakti pašam. Citu diskusijas dalībnieku pienākums nav tos vēl sagremot un ar karotīti iebarot nabaga cietējam mutē, kuram pašam savu smadzeņu nav.
Otrkārt, ja smadzeņu nav, tad nav. Ir jāatzīst, ka pat ja atrastos kāds, kas gribētu cietējam ieskaidrot dažas visvienkāršākās lietas, tas neizdotos. Ar konservatīvo runāt, tas ir kā pret sienu. Viņš nespēj uztvert informāciju, kas nesaskan ar viņa iekšējo pārliecību - precīzāk, viņš pilnībā ignorēs visus faktus, kuri nesakrīt ar viņa iepriekš pieņemto (iekšējo) pozīciju.
Ņemiet vērā arī temporālo uzsvaru uz "joprojām". Ja jau tik ilgi gaidi, varbūt pats sameklē atbildes, un dod savu versiju? Konservatīvais īstenībā nespēj piedāvāt nekādu alternatīvu, nespēj prognozēt kā attīstīsies notikumi pēc piedāvātajām izmaiņām - tas viņā izraisa paniku.
В ответ ничего толкового не услышал. Так что с вами я согласен в одном: надо эту дискуссию прекращать всё равно толку нет.
un "У меня есть мнение. Я его изменю, если меня аргументировано переубедят. Пока с аргументацией проблемы."
Izspēlē "status quo" trumpi. "Jūs nespējat mani pārliecināt, tāpēc ka nespējat pārliecināt." (Nē, tam nav nekāda sakara ar to, ka es, konservatīvais, ignorēju acīmredzamus faktus, un saucu baltu par melnu, un melus esmu gatavs saukt par patiesību.) Vainu noveļ uz diskusijas pārējiem dalībniekiem: ka lūk viņi nespējot argumentēt savu pozīciju. Lai novērstu uzmanību no acīmredzamā fakta, ka pašam galvā putra, ne grama smadzeņu.
Taču ja diskusija nenotiek, tad lietas paliek tā, kā ir. Konservatīvais var gavilēt, viņš uzvar by default.
***
Augstākminētie citāti ir no kādas diskusijas par kanabisa (kaņepju, jeb marihuānas) dekriminalizēšanu vai legalizēšanu. Un diskusijas rezultāts: padziļināta izpratne par to, ka par legalizēšanu nav iespējams šobrīd runāt. Cilvēks konservatīvais ir pārāk histērisks, un pārāk truls.
"это то же самое, что бороться с синдикатом наёмных убийц, легализовав убийства — все начнут убивать бесплатно, но зато синдиката не будет."
Ak, ja legalizētu slepkavības, tad tik visi sāktu slepkavot. Nesāktu. Tāpēc ka neslepkavo visi visus šobrīd pat. Jo slepkavības taču netiek apkarotas, policija cīnās tikai ar "sekām" - atbrauc savākt līķus, burtiski. (Vai kādam vispār ir pienākums samazināt slepkavību skaitu valstī? Varbūt narkologiem tas būtu uz atbildību?)
Un kas ir interesanti, lielais vairums slepkavību notiek sadzīviski - iedzer alkoholu, sastrīdas, dur ar nazi, vai paņem cirvi, vai vienkārši tāpat nosit: piekauj līdz nāvei. Slepkavības katalizators - alkohols, smagu fizisku atkarību izraisoša, ārkārtīgi bīstama toksiska narkotiska viela, kuras lietošana rada agresiju. Pilnīgi legāli nopērkams jebkurā pārtikas veikalā.
Ko jāsecina? Ka pret slepkavībām necīnās, jo redzam, ka netiek veikta profilakse. Tā "cīņa" ir reakcionāra: vainīgajam piemēro sodu pēc fakta (kā tiesnesis saka, par "Par sadzīves slepkavību paredzēts mazāks sods nekā par mobilā telefona nolaupīšanu grupā."). Bet nogalināto cilvēku vairs neviens augšām neuzcels.
***
Par legalizāciju runāt ir pāragri: konservatīvā prātam tas ir pārāk liels lēciens. Jāiet ir maziem, mazītiņiem solīšiem. Ir jākonfrontē fakts, ka alkohols, ārkārtīgi bīstama toksiska narkotiska viela, ir nopērkams jebkurā pārtikaa veikalā, bet kanabiss (kaņepes, marihuāna), kas arī ir narkotiska viela, bet praktiski nav toksiska, gandrīz neizraisa fizisku atkarību, neizraisa agresiju, un kaitējums veselībai ir mazs - glabāšana un lietošana ir kriminālnoziegums, sodāms ar brīvības atņemšanu.
Manīju teikumu ka "kanabiss taču nav nekāda narkotika" - nē. Konservatīvā prātam tas ir par smagu. Pieturēsimies pie vienkāršas un maksimāli saprotamas tēzes: gan alkohols ir narkotiska psihoaktīva viela, gan kanabiss (kaņepes) ir narkotiska psihoaktīva viela. Bet sankcijas ir absolūti nesamērīgas.
Viena ir narkotiska viela, kuras ietekmē izdara slepkavības, kas izraisa smagus veselības traucējumus, fizisku atkarību, ir toksiska un par iemeslu daudzām nāvēm: pilnīgi legāli tiek pārdota pārtikas veikalos.
Otra narkotiska viela, kas praktiski nav toksiska, gandrīz neizraisa fizisku atkarību, neizraisa agresiju, un tiek arvien plašāk lietota ārstniecībā: Latvijā pret to vēršas ar visu krimināllikuma bardzību.
Alkohols ir legāls, bet kanabiss - aizliegts. Progresīvam cilvēkam šis absurds griež līdz kaulam. Bet konservatīvais spēj izdomāt attaisnojumus, kāpēc status quo ir vēlams, un kāpēc tā ir pareizi. Un lai iet pāri līķiem un sagrautām dzīvēm. - 40 rakstair doma
- 4.1.10 22:43 #
-
imho.
konzervatīvais ir tas, kas tiecas saglabāt esošo stāvokli.
progresīvais grib ko jaunu, vai arī likvidēt, viņaprāt, neloģiskas un nesaprātīgas lietas.
un vēl ir some guy, who is wrong on internet! - Atbildēt
- 4.1.10 22:44 #
-
tie, kas tiecas ieviest sauso likumu - bladī hell progressa nesēji! bļaķ! ;)
- Atbildēt
- 4.1.10 22:54 #
-
ASV vispār jocīgi gājis:
Prohibition was demanded by the "dries" — primarily pietistic Protestant denominations, especially the Methodists, Northern Baptists, Southern Baptists, Presbyterians, Disciples of Christ, Congregationalists, Quakers, and Scandinavian Lutherans. They identified saloons as politically corrupt and drinking as a personal sin. They were opposed by the "wets" — primarily liturgical Protestants (Episcopalians, German Lutherans) and Roman Catholics, who denounced the idea that the government should define morality.
http://en.wikipedia.org/wiki/Prohibition_in_the_United_States#Development_of_th e_Prohibition_movement
tas ir tajā kontekstā 1890-1920, protestanti ir progresīvie, un katoļi konservatīvie. un protestanti ir tie kas izbīda šito likumu. - Atbildēt
- 4.1.10 22:49 #
-
Tiek pieņemts, ka progresīvais vienmēr grib kaut ko labu? Tjipa, ka progesīvā piedāvājums ir labs by default? :)
- Atbildēt
- 4.1.10 22:51 #
-
man strauji rodas tāda sajūta, ka status kvo saglabāšana ir ja ne noziegums pret cilvēci, tad smaga kļūda visnotaļ -- un tā kā es to nesaprotu (ne šajā konkrētajā gadījumā, bet vispārināti) tad sāku nervozēt
- Atbildēt
- 4.1.10 23:35 #
-
a vot kanabisa aizliegums ASV kopš 1970tajiem gadiem gan varētu pēc gadiem 10-20 izrādīties par noziegumu pret cilvēci
http://en.wikipedia.org/wiki/File:US_incarceration_timeline-clean.svg
(pēc Comprehensive Drug Abuse Prevention and Control Act of 1970 ) - Atbildēt
- 4.1.10 22:54 #
-
Es apraksta viltīgi iepinu vārdu "viņaprāt"...progresīvajam liekas, ka piedāvājums ir labs by default, bet piedāvājuma trūkums parasti ir tāds, ka tā ir teorētiska konstrukcija, kura nav darbināta tai haosā, kas ir sabiedrība.
- Atbildēt
- 5.1.10 13:31 #
-
Kāpēc gan? Uz priekšu tāpat visu nevar izplānot, tāpēc vienīgais variants ir veikt eksperimentu un vērtēt tā norisi. Un modificēt atkal, kolīdz ienākas jauna saprašana. Un atkal, un atkal.
- Atbildēt
- 4.1.10 22:42 #
-
a iešana pāri līķiem un dzīvju sagraušana alkoholagadījumā arī nav arguments no konservartīvo spārna?
ja gribi sīkāk informāciju, varu sarunāt strelku ar narkologu un daputātu strazdiņu - lai gan šamais sniedz konsultācijas arī pa telefoniem, ja var ticēt internetiem ;) -- nebūs alkohola gadījumā jāmeklē atsauces no nariku diskusijām ;) - Atbildēt
- 4.1.10 22:46 #
-
citāts Viena ir narkotiska viela, kuras ietekmē izdara slepkavības, kas izraisa smagus veselības traucējumus, fizisku atkarību, ir toksiska un par iemeslu daudzām nāvēm: pilnīgi legāli tiek pārdota pārtikas veikalos.
tu domā SĀLS? - Atbildēt
- 4.1.10 22:48 #
-
es aiz tā, ka sāls arī varētu iekārtoties zem šīs kategorijas:
- 1kg sāls nogalina vienā devā (pierādīts praktiski ASV)
- izraisa smagas fiziskas saslimšanas
- imho arī atkarību
- sāls lietošanas sekas rada suicīdus - goš pendel!
etc. - Atbildēt
- 4.1.10 22:55 #
-
bet no otras puses, kaņepīti būtu 10 kilogramus jāizpīpē, lai kautkādi toksiskie efekti parādītos. ārkārtīgi nekaitīga viela.
- Atbildēt
- 4.1.10 23:20 #
-
No trešās puses - sāls pārdozēšana kādā atsevišķā ēdienreizē netraucē braukt ar mašīnu :)
- Atbildēt
- Es par tiem, kas tankā
- 4.1.10 22:52 #
-
". Citu diskusijas dalībnieku pienākums nav tos vēl sagremot un ar karotīti iebarot nabaga cietējam mutē, kuram pašam savu smadzeņu nav."
Pienākums nav, bet tad arī nav tiesību kunkstēt, ka oponents nespēj savā galvā atkārtot tavas loģikas piruetes un tavu vienīgi pareizo interpretāciju. Vari jau diskutēt pats ar sevi, un spoži pats sev visu pierādīt, bet cik cilvēki tev pēc tam piekritīs?
Komunikācija ir svarīga lieta un, ja gribi kaut ko tiešām izskaidrot, tad ir jāskaidro arī pašas parastākās lietas, jo tieši tās katrs izprot pa savam. - Atbildēt
- Re: Es par tiem, kas tankā
- 4.1.10 22:59 #
-
es jau vairāk par to, ka tas nav iespējams, dēļ fizioloģiskiem iemesliem... ne jau dēļ domāšanas konservatīvais ir tāds, bet dēļ nedomāšanas...
es šo jautājumu vēl pētīšu, bet man rodas iespaids ka tur ir tāda īpatnība, ka tādu cilvēku ar loģiku un faktiem pārliecināt nav iespējams. nav skaidrs kā vispār pārliecināt. - Atbildēt
- Re: Es par tiem, kas tankā
- 4.1.10 23:07 #
-
galvenais izstrādāt pašam savu konceptu un pieturas punktu, lai nervi neiznīktu par trīspadsmit procentiem pēc atsišanās pret katra tāda konstroļļa platās pieres būvētu 'argumentu' sienu.
- Atbildēt
- Re: Es par tiem, kas tankā
- 5.1.10 07:38 #
-
Cik esmu pamanījis, loģika un fakti ir ļoti maznozīmīgi lēmumu pieņemšanā.
Vairāk balstās uz emocijām, "veselo saprātu" un citām tumšām un sviestainām lietām. - Atbildēt
- 4.1.10 23:22 #
-
Cik sapratu, tad visu nelaimju cēlonis ir konservatīvie. Mok sākt ar konservatīvisma aizliegumu, turpināt ar aizlieguma pārkāpēju ietupināšanu, un tad jau visas pārējās lietas automātiski atrisināsies vislabākajā veidā? :)
- Atbildēt
- 4.1.10 23:40 #
-
tev ka tik kādu cietumā ielikt (brīvības atņemšanu). nez no kurienes šitādas idejas.
- Atbildēt
- 4.1.10 23:49 #
-
Tu sāki ar aprakstu, cik slikti, stulbi u.t.t. ir konservatīvie. Es piebalsoju :)
- Atbildēt
- 4.1.10 23:48 #
-
Precīzi, bet to var atrisināt arī miermīlīgā ceļā - ar izglītību, soc. inženieriju.
- Atbildēt
- Bet kā???
- 4.1.10 23:55 #
-
Ar konservatīvo strīdēties nav jēgas: jau pašā sākumā ir jāsaprot, ka tas cilvēks nespēj spriest loģiski, un ka argumenti viņa galvā neiededz ne mazāko dzirksti. Konservatīvais ir stulbs, un ir domāt nespējīgs.
Un, principā, ir zinātniski pierādīts, ka konservatīvajiem domāšanas aparāts vienkārši nedarbojas. Cilvēks vienkārši nespēj adekvāti uztvert informāciju. - Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 00:00 #
-
Piekrītu, ka konservatīvais ir diezgan smags gadījums, bet viss vēl nav zaudēts. Ļoti daudz var mainīt agrīnās ietekmes - pirmsskolas audzināšana, skolu programmas.
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 00:01 #
-
Nu labi, bet ja tas ir nokavēts un konservatīvajam ir pāri 40 gadu vecumam?
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 00:05 #
-
Skat. atbildi zemāk.
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 11.1.10 22:17 #
-
Hipnoze, zombēšana, lobotomija... :)
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 10:40 #
-
Agrīnās ietekmes laikā cilvēks nav konservatīvs. Par konservatīvo nepiedzimst. Tas ir cilvēks, kas sākotnēji bijis gatavs pieņemt dažādus viedokļus, tad dzīves laikā bijis spiests tos bieži mainīt, sapratis, ka no šādas viedokļu maiņas tikai haoss un panika vairojas, un izlēmis turpmāk pieturēties pie tā, kas sen zināms un pazīstams. Lai gan ir daži indivīdi, kas pat jaunībā domā vecišķi, tomēr nosliece uz konservatīvismu rodas līdz ar pieredzes, sevišķi negatīvas, uzkrāšanos. Turklāt tā ir vecumposmu iezīme, ka cilvēks līdz ar gadiem kļūst neelastīgāks. Mūsdienu sabiedrībā 30 gadus veci studenti ir norma, 40 gadus veci studenti ir mērķtiecīgi, uzņēmīgi, "jauneklīgi", bet 50 gadu vecumā norma ir neattīstīties, uz priekšu nevirzīties, pasīvi cīnīties par bijušā (nevis esošā!) saglabāšanu. Tādi Tolstoji, kas 67 gadu vecumā mācās braukt ar velosipēdu, ir absolūts izņēmums - to nosaka jau kopš bērnības cilvēkā ieliktie priekšstati, ka vecs nozīmē vājš, nevarīgs, atkarīgs, slims, muļķis, atpalicis, tizls. Jo vairāk cilvēku paši ar savu piemēru paši savā personiskajā dzīvē pretosies šai ieliktajai gerontoloģijas nolemtībai (tam, ka 40 gados viņi jau būs veci (pāri pusmūžam!!! 40 gados!) un ar katru gadu arvien tālāk iegrims savā komforta zonā, kas ar katru gadu saruks arvien mazāka), tātad, jo vairāk cilvēku vēlēsies apgūt ko jaunu arī pēc 40, 50 un 60 gadiem, un jo aktīvāk dzīvos, jo mazāk konservatīva būs mūsu sabiedrība. Bet tagad iedomājamies sev apkārt esošos pensionārus (kuru ir procentuāli milzīgi daudz) - nu un daudz viņu vidū ir aktīvu, mundru, jauneklīgu, nekonservatīvu cilvēku? Un būs vēl daudz, daudz mazāk. 42,3 procenti strādājošo pensionāru vairs nestrādā, kopš nogrieza naudu. Bet mēs dzīvojam pensionāru sabiedrībā.
Nevis ar pirmsskolu ir jāstrādā, nevis ar skolu programmām! Skolās aug un strādā tie progresīvie! Jāstrādā ar tiem trīsdesmitgadniekiem, kas neko vairs negrib. Ar tiem četrdesmitgadniekiem, kam iespējas kaut vai aiziet izklaidēties ir būtiski ierobežotas. Ar piecdesmitgadniekiem, kas varētu atļauties studēt, bet baidās, ka uz viņiem šķībi skatīsies tie astoņpadsmitgadīgie, kas tikko no skolas sola. Ar sešdesmitgadīgajiem, kuru dzīvē nav pat kustību minimuma! Tie, kam pāri septiņdesmit, tie jau vieš kaut kādas zināmas cerības, jo viņi jau vidējo dzīves ilgumu ir pārsnieguši un var atļauties būt tādi, kādi ir.
Kamēr pensionāri ir valdības galvenais elektorāts, tikmēr arī no valdības puses neko citu kā konservatīvismu gaidīt būtu absurds!
Oi, par garu, par garu no manas puses! Bet vērtīga diskusija no watt puses. Un ierakstot gūglī vārdu "neiesīkstēsim", nav neviena paša teksta, nevienas pašas bildes. - Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 22:47 #
-
Pieņēmums, ka cilvēki kļūst konservatīvi, jo ir (1) "noguruši no pārmaiņām", vai (2) guvuši rūgtu pieredzi dzīvē" nerod apstiprinājumu politisko pārliecību pētniecībā. Daudz vairāk konservatīvs korelē ar ieaudzinātām ģimenes tradīcijām, zemu izglītības līmeni un ienākumiem. Neapstrīdu, ka arī pieaudzis cilvēks mainās, sevišķi tad, ja viņam ir augsts t.s. "locus of control" un nav izveidojusies "learned helplessness", bet, statistiski runājot, tādu gadījumu ir krietni mazāk.
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 22:50 #
-
Nu, es te no vecumposmu psiholoģijas viedokļa spriežu, nevis politiskās statistikas. Neesmu lasījusi šādu pētījumu, kur pētīta konservatīvisma korelācija ar vidi salīdzinājumā ar vecumu. Varbūt arī tā. Vienalga, elementāri apkārt es daudz vairāk redzu konservatīvos starp veciem, nevis jauniem cilvēkiem, neatkarīgi no vides, no kuras viņi nāk.
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 00:05 #
-
Par to tu vairāk vari palasīt G. Lakoff gramatā Moral Politics. Praktiski runājot, tas ir jautājums par strict father morality vs. nurturant parent morality. Pietiek nekonservatīvajiem spēkiem piekļūt bērnam agrīnā vecumā, kad to vēl ir iespējams indoktrinēt par labu saprātam, loģikai un argumentiem, un visam vajadzētu būt diezgan labi. Citādi - diezgan liels bezceris.
- Atbildēt
- Re: Bet kā???
- 5.1.10 00:09 #
-
Vēla stunda, rīt jāceļas, miegs nāk, tāpēc šovakar vairs nestrīdēšos. Bet vispār, strīdos vispirms ir jāvienojas par terminoloģiju, citādi var 100x pa rinķi iet un ne pie kāda rezultāta nenonākt, jo katrs ar vieniem un tiem pašiem vārdiem sapratīs kaut ko citu.
Un man šajā gadījumā ir šaubas par "konservatīvo" definīciju. - Atbildēt
- 5.1.10 23:02 #
-
Distancējoties no tēmas par cannabis (vērojam Prāgu. Izcils piemērs šobrīd)...
Lai ietaupītu dažus gadsimtus diskusiju, teoriju un vienkārši domāšanas - silti iesaku palasīt Makjavelli un Pareto. Jo īpaši pēdējo. Par lauvām un lapsām un to, kāpēc normālai sabiedrības funkcionēšanai nepieciešams, lai tās pārvaldošajā slānī būtu abi tipi.
Vai 20. gadsimta vēsturi pārlasīt, par progresīvajiem eksperimentiem ar sabiedrību.
Konservatīvisms nav slimība vairāk kā eksperimenti eksperimentu pēc. Jā, konkrētajā tēmā konservatīvisma sienai racionāla pamata ir ļoti, ļoti maz - bet tā nav domāšanas veida problēma. Arī 'progresīvie' spēj būt tik pat absurdi. - Atbildēt