- 2008.03.22, 16:53
- Kad mēs universitātē mācījāmies ekonomiku, pasniedzēja visu laiku runāja elastīgu un neelastīgu pieprasījumu, un par visādiem reklāmas pasākumiem, kas ļauj palielināt pieprasījumu. Un bieži vien tika minēts mistisks cenas līmenis, kad preces cenu samazinot, pieprasījums pieaug nevis lineāri, bet daudz vairāk nekā varētu prognozēt ar regresijas metodēm. Tas īsti nesakrīt ar klasiskajām "supply and demand" līknēm.
Protams, tagad dzīvē redzot inflācijas mehānismu, es saprotu ka tās runas par mistiskā cenas līmeņa, kad palielinās pārdoto preču daudzums un sekojoši aug uzņēmuma peļņa, tāds fufelis vien bija: jo īstenībā jau tiek meklēts tas pārliekuma punkts, kad cenai pieaugot, pieprasījums pēc preces dramatiski samazinās (var teikt, notiek demand destruction) - jo vidusslānis vairs preci nevar atļauties.
Varam par piemēru paņemt pienu: ja piena cena kļūst pārāk liela, strādājošie un vidusslānis to pārstāj pirkt. Pieprasījums pēc piena, litra cenai pieaugot, vienu laiku krītas lēzeni (cik nu kuram piens garšo, cik nu kuram alga liela) - tieši kā gramatās zīmē, bet tad vienā punktā salūzt - jo iziet ārpus vidusslāņa/strādājošo pirktspējas, un visi draudzīgi nolemj vairs pienu nepirkt; bet aiz vidusslāņa ir tikai bagātnieki, un to ir salīdzinoši ļoti maz.
Būtu jābūt novērojamam interesantam efektam, ka pārdodot pienu "par akcijas cenām" (piemēram, Ls 0.45) to ļoti ātri izpērk pensionāri un maznodrošinātie iedzīvotāji, bet pārdodot par ierastajiem Ls 0.70 piens paliek stāvēt plauktā - jo par šādu cenu neviens vairs nevar atļauties.
Veikals varētu rēķināt, ka pie cenas Ls 0.45 par litru, pieprasījums ir 30'000 litri dienā, bet par cenu Ls 0.70 litrā - pieprasījums būtu 50 litri dienā (piemēram).
Un tas arī ir veikalnieku uzdevums inflācijas (vai inflācijas gaidu) apstākļos - atrast visām cenām šo lūzuma punktu. Noskaidrot cenu līmeni, kad pieprasījums salūzt, un turēt preces cenu vienu santīmu zem lūzuma punkta. - 20 rakstair doma
- 22.3.08 18:27 #
-
paga, piens cholji maksaa 0.70 riigaa shobriid? Visparastaakais iesainjojums?
-- emigrants - Atbildēt
- 22.3.08 18:38 #
-
nevaru pateikt - neesmu pienu pircis ļoti sen.
bet pērku Aiviekstes kefīru par Ls 0.97 - 750ml pudele - Atbildēt
- 22.3.08 20:35 #
-
ok, premium produkts.
Londonas cenas:
Lase krejums: 1.29GBP
Krefirs (leishu, ir ok, ar valmieras kefiru vienaa klasee) 1.29
500g leishu siera (a.k.a. holandes): 2.99 gbp - Atbildēt
- 22.3.08 18:27 #
-
Āgenskalna "Elvi" litrs Limbažu Piena maksā 49 santīmus jau nez' cik mēnešus. Es par to, protams, ļoti priecājos, jo nereti tērēju 2 litrus piena dienā. Blakus veikalā, ja mājās ierodos pēc 22:00, pienu nākas pirkt par 68 santīmiem. Bišķi tomēr ir starpība.
- Atbildēt
- 22.3.08 18:39 #
-
limbažu pienu, starp citu, Rīgas Piena Kombināts ražo, ne limbažnieki vairs
- Atbildēt
- 22.3.08 18:40 #
-
Zinu, esmu no Limbažiem. Tā jau ir kādus divus, trīs gadus. Limbažos ražo tikai sieru vairs.
- Atbildēt
- 22.3.08 18:48 #
-
protams - es tikai cenšos ilustrēt principu, nevis reālo modeli atkost.
par pēdējo rindkopu - kas ir arī visa ieraksta mērķis, kā redzam, strīds nav :) - Atbildēt
- 22.3.08 18:53 #
-
Pie pēdējās rindkopas ;) man gribētos teikt, ka tas ir ne tikai inflācijas vai tās gaidu apstākļos, imho tā ir tāda universāla parādība; vismaz apstākļos, kad nav asas cīņas par tirgu.
- Atbildēt
- 23.3.08 10:16 #
-
protams.
es gribētu cerēt, ka kad mūsu dominējošie spēlētāji (rimi,maxima,...) būs atraduši šos punktus, kur cenām vairs nav kur kāpt, tad jau sarosīsies arī Lidl un citi zemo cenu spēlētāji, kas nāks šeit cīnīties. - Atbildēt
- 22.3.08 19:17 #
-
Nav tāda lūzuma punkta, viss ir tieši tā, kā līknēs zīmē. Esmu pieradis pienu patērēt un nedomāju, ka patērēšu būtiski mazāk arī tad, ja piena cena trīskāršosies. Tagad pērku 5l piena + 3l kefīra nedēļā (sev un sievai); ja piens maksātu, teiksim, Ls 1,8 litrā, droši vien pirktu 4l piena + 2l kefīra nedēļā (puse no tā 5. litra tāpat parasti saskābst). Tās ir pirmās nepieciešamības preces, kur cenas vēl var augt.
Toties ievēroju, ka mazāk pērku borjomi. 0.88 Ls man tam produktam vienkārši šķiet par dārgu. Zinu, ka benzīns dārgāks, bet ne tik ļoti, lai tik īsā laikā cena uzlektu par 33%. Tātad - nepērku nevis tādēļ, ka nevarētu atļauties, bet tādēļ, ka kaitina. - Atbildēt
- 23.3.08 22:21 #
-
Viena lieta, ka Latvijā ir monopols/aizliegta vienošanās mazumtirdzniecības sektorā, tam es pilnīgi piekrītu.
Cita - pieprasījuma raksturiezīmes. Nu nav tāda maģiskā punkta, kad pēkšņi vispār pārstās patērēt pienu. Ir normāla līkne, kur, protams, zināmā segmentā jau salīdzinoši nelielas cenu izmaiņas izraisa ievērojami lielāku patēriņa reakciju.
Vācijā ir lētāks arī apģērbs, elektronika, sakari, mājokļi (ja salīdzina līdzīgas kvalitātes un kategorijas dzīvokļus). Mazais tirgus un Krievijas tuvums dara savu. Neredzu iemeslu, kādēļ tuvākajā laikā tas varētu mainīties. Vari justies piečakarēts, bet tas tāpat neko nemaina. - Atbildēt
- 23.3.08 12:56 #
-
tiešā tā, no piena nevar atteikties. vairāk vai mazāk būs japatērē. līdz ar to būs pieprasījums pie dajabkādas cenas. mazāks gan, taču ne jau tik liels kritums.
- Atbildēt
- 22.3.08 20:32 #
-
Divas lietas. Pirmkārt, neesmu pārliecināta, ka piens ir pirmās nepieciešamības prece. Klasiski to par tādu uzskata, bet es pienu gandrīz vispār nepērku. Un otrkārt, tas cenu lūzuma punkts ir ļoti svārstīgs, jo to ietekmē tādi mainīgi faktori kā darba alga, citu produktu cena, utt. utjpr.
- Atbildēt
- 23.3.08 10:10 #
-
par pienu runā, tāpēc ka no piena cenām ir atkarīgas arī pārējo produktu izmaksas - vai vari atzīt ka nepērc/neēd arī krējumu, sviestu, biezpienu, šokolādes sieriņus, jogurtus, saldā krējuma "krēmus", sierus visus, kefīru, paniņas, nu un kas vēl palika nepieminēts... tas viss rodas no piena. tāpēc par piena cenām arī runā.
ja nedzer pienu un neēd nevienu no atvasinātajiem produktiem, aizstāj manā tekstā to ar jebkuru produktu (piena vai ne piena), ko uzskati par pirmās nepieciešamības preci. - Atbildēt