- 8.8.06 20:45
- "Vārdu krājumu nosaka tas, kādai sabiedrības kārtai runātājs piederīgs."
- 25 piezīmesvieta jūsu piezīmēm
- 8.8.06 20:50
-
Bija arī pretēja teorija - ka tavu piederību kādai sabiedrībai kārtāi lielā mērā nosaka tieši tavs vārdu krājums, izteikšanās stils utt
- Atbildēt
- 8.8.06 20:54
-
un kā ar iedzimto vārdu krājumu?:)
- Atbildēt
- 8.8.06 21:18
-
nebija tādas teorijas
- Atbildēt
- 8.8.06 22:41
-
Ko mels. Tu gribi teikt, ka Druviete mani māna?
- Atbildēt
- 8.8.06 22:46
-
ko tu gribi teikt - ka no tā, kādu vārdu krājumu cilvēks lieto, būs atkarīga viņa piederība noteiktai sociālai grupai? kurā sabiedrībā kaut kas tāds ir bijis?
varbūt, tu domāji, ka pēc vārdu krājuma VAR NOTEIKT, kurai grupai cilvēks pieder? nu, vēl var iedomāties kaut kādu ekstrēmu gadījumu, kad cilvēku NEPIEŅEM kāda grupa dēļ tā, kā viņš runā, bet nu ne jau tā, ka apgūtais vārdu krājums DETERMINĒ cilvēka sociālo statusu! - Atbildēt
- 8.8.06 22:48
-
lai gan, protams, arī kļūdainām, nepamatotām vai absurdām teorijām ir sava vieta zinātnē, kurā lekcijas lasa Druviete
- Atbildēt
- 8.8.06 23:07
-
Paklau,
vispirms tu apšaubi, ka tāda teorija vispār ir (???)
pēc tam tu piepeši sāc bļaut par kaut kādu "determinēšanu", lai gan pat manis minētajā teorijas atstāstā bija runa vien par "lielā mērā noteikšanu".
(Turklāt tas, ka tavs runas veids nosaka tavu sociālo klasi nebūt neizslēdz to, ka tava klase nosaka tavu runas veidu.)
Un vispār, no viena teikuma atstāsta, manuprāt, ir absurdi bļaut par kaut kādu nepamotību, vispār noraidot ideju, ka tajā varētu būt kautniecīgākā daļa patiesības.
Trešām kārtām, varu tevi informēt, ka Druviete lasa lekcijas tādā nožēlojamā pseidozinātnītē kā lingvistika - varbūt būsi kaut ko dzirdējis. Nav jau pārpilna tik spožu, vienmēr nekļūdīgu un absolūti nepretrunīgu ideju kā filzofija, piemēram. Man likās, ka viņai labi sanāk, bet ko tad es, plebejs, varu spriest.
Un ceturtām kārtām, es ne ar vārdu neesmu teikusi, ka es tā ir mana teorija, tā kā nav ko KLIEGT UZ MANI. - Atbildēt
- 8.8.06 23:08
-
aizveries
- Atbildēt
- 8.8.06 23:17
-
Emmm? Es laikam pārlasījos.
- Atbildēt
- 9.8.06 00:17
-
piedo, iekarsu
- Atbildēt
- 8.8.06 23:09
-
es runāju par teoriju, nevis par tevi
- Atbildēt
- 8.8.06 23:10
-
un ko nozīmē "lielā mērā nosaka"? vai vari aprakstīt kaut vienu, kaut teorētisku piemēru tam, kā tas notiek?
- Atbildēt
- 8.8.06 23:13
-
Īss teorijas rezumē plašākā variantā - runa tajā iet par izvērstajiem un neizvērstajiem runas kodiem. Izvērstais runas kods ir spēja runāt par abstraktām lietām. Neizvērstais runas kods ir spēja runāt tikai par konkrēto. Respektīvi - abstrako runas kodu ir iespējams saprast arī tad, ja klausītājs/lasītājs neredz runātāju un nezina kontekstu. Konkrēto var saprast tikai tad, ja zināms konteksts vai runātājs vienlaikus baksta ar pirkstu uz priekšmetu.
Izvērstais runas kods, ir, piemēram, (improvizēju pēc iedvesmas) teikums: "vakar aizgāju uz veikalu un nopirku maizi". Neizvērtais: "nu, kaut kad te, vakar, vai, aizgāju tepatās un nopirku šito te".
Nu, un pētījuma autors (oriģinālā tas bija skolas bērnu runas analīzes pētījums) izvirzīja tēzi, ka piederība pie viena vai otra koda nosaka piederību pie sociālās klases.
Es jau nesaku, ka tas viss tieši tā ir, bet ideja par divu veidu kodiem man likās ļoti interesanta. - Atbildēt
- 9.8.06 12:06
-
sakot, ka tādas teorijas nav, es biju domājis, ka tas neizklausās pēc teorijas -"x lielā mērā nosaka y" jebkurā zinātnē vai teoretizēšanas sfērā ar teoriju saprot kaut ko citu, nevis vispārīgu pieņēmumu, ka "viss lielā mērā ir stipri saistīts savā starpā"
savukārt šajā plašākajā variantā es neredzu, kur ir runa par vārdu krājumu - normāli cilvēks lieto gan vienu gan otru variantu atkarībā no situācijas, bet spēja "runāt TIKAI par konkrēto", manuprāt, ir labi zināma diagnoze atpalicībai intelektuālā attīstībā, kas raksturo dažas psihiskas slimības. un arī tajā gadījumā, ja šādas "valodas spējas" nosaka, ka cilvēks turpmāk piederēs sociālajai klasei "garīgi atpalikušie", mēs nevaram teikt, ka to NOSAKA viņa runāšanas stils, drīzāk, ir kādi trešie, psihofizioloģiskie iemesli, kas nosaka GAN viņa valodas līmeni, GAN viņa sociālo statusu - Atbildēt
- 9.8.06 12:11
-
To taču nosaka tas, kurā pilsētas rajonā tu piedzimsti!
- Atbildēt
- 9.8.06 12:07
-
un, lietojot lielos burtus, es nekliedzu, bet gan lieku uzsvaru uz vārdiem, lai labāk paskaidrotu savu domu, tu pirmā apsauci mani ar vārdiem "ko mels", bet es savukārt, nekad neesmu bijis filozofijas šovinists un mani vienmēr ir interesējušas valodas problēmas
- Atbildēt
- 8.8.06 23:24
-
tas ir otrādi. sabiedrība nosaka vārdu krājumu.
- Atbildēt
- 8.8.06 23:25
-
oi, bļin, lohs, neizlasa, bet komentē
- Atbildēt
- 8.8.06 20:54
-
kādam krējumam piederīgs
- Atbildēt
- 8.8.06 20:55
-
iedzimtajam vārdu krējumam
- Atbildēt
- 8.8.06 20:58
-
tas jau ir pārspīlēti
- Atbildēt
- 8.8.06 20:57
-
koka klucis Konstantīns
Pēc sociālā statusa pienākas, lai vēlēšanās tiktu nolasītas no acīm.
- Atbildēt
- 8.8.06 20:58
-
Sabiedrības glazūras kārtai pienākusi kārta kārties.
- Atbildēt
- 8.8.06 21:57
-
proud to be peevish
Nepiekrītu.
- Atbildēt