- Statistika par pensionēšanas vecumu
- 2/28/12 10:06 am
- Izlasīju rakstu par to, ka Rugainis rosina celt pensijas līdz 75 gadiem. Izdomāju papētīt situāciju nedaudz tuvāk.
Sākumā nedaudz par faktiem un terminiem:
Pašreizējais pensionēšanas vecums Latvijā ir 62 gadi.
Lielākajā daļā ES valstu pensionēšanas vecums ir 65 gadi
Par darba spējīgiem tiek klasificēti cilvēki vecumā no 15-65 gadiem.
Par atkarības proporciju sauc ekonomiski atkarīgo iedzīvotāju skaita attiecību pret darbaspējīgo iedzīvotāju skaitu
Pēc centrālās statistikas biroja datiem pašlaik Latvijas atkarības proporcija ir 45%, respektīvi uz vienu darbaspējīgu cilvēku ir 0,45 apgādājamie. Norēķinot nost bērnus, kuri pensijas nesaņem, sanāk, ka viens darbaspējīgs iedzīvotājs uztur 0,25 pensionārus. Šis skaitlis ir gana līdzīgs ES valstīs Vācijā, piemēram, viens darbaspējīgais uztur 0,31 pensionāru, Slovākijā 0,17. Ja Jūs četri strādājoši cilvēki sēžat bārā un dzerat alu, tad ziniet, uz jūsu kopīgā kakla ir viens pensionārs.
Uz situāciju patiesībā ir jāskatās reālāk, ņemot vērā bezdarba līmeni, skolēnu, studentu skaitu, un simts un vienu citu faktoru. Mēģinot statistiku padarīt nedaudz tuvāku realitātei veicu šādus aprēķinus:
Bezdarba līmenis valstī pašlaik ir ~ 14%, skolēnu skaits vecumā no 15-19 gadiem ~ 60 000, vajadzētu vēl piemest klāt nestrādājošo studentu skaitu, bet šādu datus nekur nevar iegūt. Pieņemot, ka katru gadu vidusskolas absolvē aptuveni 20 000, un daļa no viņiem iestājas augstskolās, nevis aktivizējas darba tirgū, un nestrādā vēl vismaz 3 gadus, tad es no pirksta izzīžu skaitli 45 000.
Savelkot kopā skaitļus sanāk, ka uz vienu strādājošu iedzīvotāju ir 0,3 pensionāri. Un ja vēl piemetam klāt bērnus, tad uz vienu strādājošu cilvēku ir ~ 0,56 nestrādājoši.
Ja paceļ pensijas līdz 75 gadiem, tad eventuālo pensionāru skaits samazinās līdz 169 000, un šādā gadījumā sanāk, ka uz vienu strādājošo ir 0,14 pensionāri. Nav jau slikti, bet smieklīgākais ir tas, ka pēc šādas reformas ieviešanas es kā vīriešu dzimuma pārstāvis, iespēju izdzīvot līdz šādam vecumam (tīri statistiski) īsti neredzu, līdz ar to motivāciju maksāt sociālos nodokļus arī. Un vispār, pie krīzes valstī ir vainīgas sievietes virs 70 gadiem, kuras nav pratušas laicīgi pamest šo pasauli.
Vēsturiskā griezumā, darba spējīgo cilvēku skaits iet pa sinusoīdu, pensionāru skaitam tendence samazināties. Galvenā problēma ir Latvijā ir pārāk zemā dzimstība. Interesanti pēc cik ilga laika varas pārstāvji nāks ar ierosinājumu aplikt ar nodokļiem prezervatīvus un kontracepcijas tabletes. Parādnieks jau izspēra kristieša cienīgu ideju par aborta dakteru algu samazināšanu. - 19 commentsLeave a comment
- 2/28/12 12:05 pm
-
Rungaiņa tekstā izpaliek biedināšana ar melnstrādnieku - migrantu ordām, kuras latvietību vienā setā samals kebabos, un cauri ar mums visiem būs.
Ko tā? - Reply
- 2/28/12 12:28 pm
-
Genofonds un nacionālā identitāte viņam mazsvarīga, galvenais ir manipulācijas ar cipariem.
- Reply
- 2/28/12 12:19 pm
-
Bezvārdis
vispār jau ņem vērā, ka Tavs vidējais vecums nebūs tie 67 gadi, bet gan jau tuvāk 80. Vidējais vecums vīriešiem Latvijā kopš 2000. gada ir palielinājies par gandrīz 4 gadiem. līdz ar ko mūsdienu cilvēkam brieduma gados aptuvenais dzīves ilgums ir ~+10-15 esošajam.
- Reply
- 2/28/12 12:30 pm
-
Hm, interesanti kad šī vidējā vecuma palielināšanās progresija sasniegs savu augstāko punktu.
- Reply
- 2/28/12 12:48 pm
-
Bezvārdis
Kardiologs Andrejs Ērglis prognozē, ka tie varētu būt 120 gadi pilnvērtīgas dzīves. Ņem vērā, ka Japānā jau tagad vidējais vecums sievietēm ir 86 gadi. paskaties arī tagad uz "jaunajiem" pensionāriem - dzīvelīgāki un jestrāki, kā nekad agrāk :)
- Reply
- 2/28/12 12:22 pm
-
Rungainis jau ir ekstrēmists, tāds kā Žirinovskis. Kas viņu ņems vērā?
Visādi citādi jautājums nav vienozīmīgs. Ja veselība ir laba, darba visiem pietiek un amats nav gluži augstkāpējs montieris, neredzu iemesla, lai cilvēks nepastrādātu ilgāk. Bet, ko tad, ja ne.
Ēdīsim sūdus, kā sacīja pulkvedis. - Reply
- 2/28/12 12:47 pm
-
Nu jā, ar mūsu valsts gadījumā sasniedzot pensionāra vecumu, tā pat neizbaudīsi dzīvi ceļojot apkārt pa pasauli ar fotoaparātu kaklā un apdāvinot mazbērnus ar iphoniem. Tā pat pensionārs sabiedriskajā skatījumā ir norakstīts dīkdienis. Un vēl pie tam informācijas sabiedrība ir pienesusi veselu kaudzi ar darba iespējām, kurās atbalstīšanās pret spieķīti nav konkurētspēju iznīcinošs faktors.
- Reply
- 2/28/12 12:27 pm
-
Viss jauki, iazņemot "viens darbaspējīgs iedzīvotājs uztur (..) pensionārus" - manuprāt, pensionāru, kurš visu darba mūžu maksājis vidēji no 1/4-1/3 ienākumu pensijas uzkrāšanai, uztur tikai viņš pats (nu un tos, kas nav maksājuši, jo nav strādājuši algotu darbu, tos sabiedrība solidāri uztur no pensijas vecumu nesasniegušo iemaksām - kā zinām, savi 50% nesasniedz pensionēšanās vecumu, kaut tāpat ir spiesti maksāt tam kopkatlam).
Galvenā problēma ir, ka naudu, ko tu iemaksā savas pensijas fondā, žiperīgi vīreļi iztērējuši politiski aktuālākiem projektiem, cerībā, ka uzturēs tevi uz nākošo maksātāju rēķina, tb klasiska piramīdas shēma. - Reply
- 2/28/12 12:55 pm
-
Es kā no ekonomikas patālu stāvošs indivīds šī sociālā katla principu nekad īsti neesmu izpratis. Neba jau visi mani sociālie nodokļi reāli krājas kādā drūmā Latvijas bankas nostūrī līdz brīdim kamēr davelku līdz 62 gadiem. Tur viņi kaut ko manipulē, brauc auzās, dzēš budžeta deficītus utt.
- Reply
- 2/29/12 09:30 pm
-
Likums nosaka, ka valsts vecuma pensijas apmērs ir tieši atkarīgs no mūža laikā iemaksātā sociālā nodokļa kopsummas un arī darba stāža. T.i. indivīda pensijas kapitāls tiek uzkrāts tā dzīves laikā, no veiktajām sociālā nodokļa iemaksām - valsts visa darba mūža garumā no personas iekasē sociālo nodokli (šobrīd 35% no katras mēnešalgas), apdrošinoties, lai vecuma vai darba spēju zuduma dēļ personai būtu uzturlīdzekļi un nekristos tās līdzšinējā dzīves kvalitāte. No iemaksu lieluma atkarīgs ir pensijas lielums. T.i. personas sociālie maksājumi ir viņa īpašums, ko tas uztic valstij glabāšanā un izmaksāšanā, sasniedzot vecumu vai zaudējot darbaspējas ātrāk. LR Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris definē: „personas pensija ir tās darba mūžā radītais īpašums un uz to ir nelokāmas īpašumtiesības“.
Es jau ar nekāds gudrītis, tb nezinu, kurā skapītī glabājas. Bet ja pareizi esmu sapratis, ir valsts budžets, ko veido visi iespējamie valsts ienākumi, un no tā nodalīts sociālais budžets, ko veido katra strādājošā sociāliem maksājumi. No tā tiek maksāti pabalsti, dotēta medicīna, maksātas pensijas. Taču uzkrājās makten daudz tās naudas (vidējais dzīves ilgums ir 63 gadi, tb 50% nenodzīvo līdz laikam, kad sāk saņemt pensiju un to iemaksas paliek sociālajā budžetā, arī medicīnas pakalpojumus daudzi sāk tikai pēc 40 izmantot u.tml.). Tad nu valsts stūrētāji parēķināja tabuliņās, ka ja viss iet kā iet, tad tā zelta ādere, un socielo budžetu iekļāva valsts budžetā, tb sāka no tā grābt naudu citiem izdevumiem. Izgrāba sociālā budžeta kasi tukšu un nu domā, kā pieklājīgāk pateikt, ka pasākums izputināts un beidzies. Kaut kā tā. :) - Reply
- 2/28/12 02:18 pm
-
vīriešu vidējais dzīves ilgums ir fufelis. to krietni saīsina visi tie, kas nodzeras, nositas avārijās utml utml. nenodzeries, nenosities un dzīvosi laimīgs krietni ilgāk par "vidējo dzīves ilgumu". tiem, kas nenomirst jaunībā/briedumā tas vidējais dzīves ilgums ir diezgan augstāks un tikai nedaudz atpakaliek no sievietēm.
- Reply
- 2/28/12 03:09 pm
-
Tu tikko piedāvāji atteikties no alkohōla?
- Reply
- 2/28/12 03:11 pm
-
man tomēr šķiet, ka "garšo alus/vīns, kas nu kuram" nav tas pats kā "nodzert aknas jau līdz 40 gadu vecumam" :) es iesaku nenodzerties līdz tam, ka no tā (vai tiešajām sekām) jāmirst.
- Reply
- 2/28/12 03:12 pm
-
Un ja ļoti, ļoti, ļoti garšo? :)
- Reply
- 2/28/12 03:12 pm
-
Nu, uz kaut kādu mistisko pensiju negribas cerēt arī bez visādiem Rugājiem. Labāk nomirt darba vietā. Bet opcija nemaksāt sociālo - cik viņa ir reāla, un cik godīga pret tiem, kas būs tieši cirtienam pa vidu?
- Reply
- nepatēmu
- 2/28/12 10:39 pm
-
čau,
piespied ventilatorā mani par locekli
lūdzu
citādi nevaru iepostēt postējamo postu - Reply
- 2/28/12 10:40 pm
-
vispār nesaprotu, kas Rungainis par autoritāti, ka visur tiek uzklausīts viņa viedoklis
- Reply
- 2/29/12 09:51 am
-
kā var iesūtīt tajam ventilatoram savu darbu? esmu gana glups un visiem iepriekšējiem moderatoriem sūtīju uz viņu emailiem. mans - martins.cuda@gmail.com
- Reply
- 3/2/12 03:34 pm
-
> respektīvi uz vienu darbaspējīgu cilvēku ir 0,45 apgādājamie.
Jā, tikai parēķini nestrādājošos, kā arī nelegāli nodarbinātos un varētu drīzāk sanākt, ka uz vienu nodokļus maksājošu strādājošo reāli ir kādi 0,6 penzonāri. - Reply