- 2017.03.23, 11:16
- Interesanti kā NA (Gerhards) NĪ nodokļa ideju pamanās pārvērst par regresīvu nodokli. Tas ir, lai nevis bliež pa bagātniekiem, bet smagi noveļas uz nabadzīgajiem: klasiski neoliberālā stilā, lai tie nabadzīgie ceļ visu nodokļa slogu, bet bagātnieki savu multi-miljonu villu deklarēs par vienīgo mājokli un nodokļus varētu praktiski nemaksāt.
"[...] risinājums paredz nodokļa aprēķinā par dzīvojamo ēku un tai piekritīgo zemi izmantot trīs komponentes - fiksētu maksājumu par katru dzīvojamās ēkas kvadrātmetru, fiksētu maksājumu par katru dzīvojamajai ēkai piekritīgo zemes kvadrātmetru un likmi procentos no nekustamā īpašuma kopējās kadastrālās vērtības.
"Minētajā aprēķinā fiksētais maksājums par dzīvojamo ēku paredzams lielāks nekā par tai piekritīgo zemi, piemēram, attiecīgi 0,50 eiro un 0,05 eiro par kvadrātmetru.
"Ja tiktu atbalstīti šādi priekšlikumi, varētu atcelt normas, pēc kurām pašvaldība var aprēķināt nodokli 0,2-3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības."
Spēcīgi, vai ne? Fiksēts maksājums - nepiesaistīts ne īpašuma cenai, ne īpašnieka ienākumiem. Cilvēks maksā 50 centus par kvadrātmetru, vienalga vai tev tur ir odu apsēsts būcenis purva vidū, vai arī miljonus vērta pils vairākos stāvos Jūrmalas kāpās. Visi vienlīdzīgi, visi tikai cilvēki...
Un muļķa tautiņa pat nopriecāsies "jā, okei, 50 centi es varu samaksāt". Aizmirstot ka ir slānis ar miljonāriem, kuri nodokli pat 1% no īpašuma [tirgus] vērtības varētu maksāt katru gadu un īpaši neklepojot. (Tas ir, nodrošinātu nodokļus, kuri ieplūstu kasē un nodrošinātu pabalstus un atvieglojumus tiem, kam nav tik daudz paveicies. Kā valstīs ar reālu sociālo taisnīgumu.) - 5 rakstair doma
- 23.3.17 14:10 #
-
īpašuma vērtību var deklarēt, kādu gribās vai kas un kā to novērtē?
valsts sūtīs vērtētāju, kas ar nolūku novērtēs manu īpašumu kā 2x vērtīgāku?
vai salīdzinās ar citiem līdzīgiem, kas reāli varbūt ir stipri lētāki vai dārgāki? faktiski, īpašuma vērtība ir tā, par ko es to varu pārdot saprātīgā laikā, nevis cipars no galvas/tabulas.
ko darīt ar cilvēkiem, kuri labajos laikos uzcēla īpašumu, stipri pārmaksājot - sevi viņi jau sodīja, un valsts viņus sodīs vēlreiz?
beigās jau ir vāvere ritenī - ja cilvēks uzskata, ka valsts grib no viņa par daudz (īpaši redzot to izlietojumu), viņš pārceļ biznesu un sadzīvi citur, savukārt valsts ievieš jaunus nodokļus ārzemniekiem, kuri uzturas valstī (tie paši, kas turpina uzturēties, nemaksājot vietējos nodokļus) un cilvēks beigās pamet valsti pavisam. - Atbildēt
- 23.3.17 14:59 #
-
jā, sūta vērtētājus. https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_asses
sment - Atbildēt