- 2016.10.05, 12:24
- Tātad... VID vēlas bloķēt pieeju "negodprātīgām tīmekļa vietnēm", PVD savu darbu par padarītu uzskata, ja izdodas kādu kafejnīcu aizvērt, IZM vērtēs vai skolotājs ir vai nav pietiekami lojāls valstij.
OK, PVD mandāts nav veicināt uzņēmējdarbību, bet tikai rūpēties par patērētāju drošību. Varētu jau runāt, ka tik mazā valstī kā Latvija, katrs mazais (mikro) uzņēmums ir zelta vērtē, bez mazā nebūs lielā, utt utt, bet nu ja nav, tad nav. Es varētu vienīgi ieteikt no PVD izdalīt atsevišķi speciālu vienību kas pirmkārt nevis kontrolē, bet palīdz mazajiem, tikko strādāt uzsākušajiem uzņēmumiem.
Par skolotājiem un valsti ir tāda interesanta lieta, ka termins "valsts" neizbēgami aizripo uz to pusi, kur ir valdība, ministru kabinets, ministrijas, valsts aparāts un visi tie birokrāti un ierēdņi kas likumus un normatīvos aktus izdomā un/vai seko to izpildei. Kā pretstats privātajam iedzīvotājam kas strādā privātajā sfērā un ar valsts aparātu nav saistīts.
Pats valsts aparāts bieži vien nav lojāls Satversmei - paskat cik bieži Satversmes tiesai nākas atcelt likumdevēju pieņemtos likumus, kā Satversmei neatbilstošus. Katra tāda reize nozīmē, ka likumdevēja vara ir kārtējo reizi bradājusi Satversmi ar kājām. Vai iesaistītos politiķus/ierēdņus/birokrātus soda, vai atlaiž no darba? (Bet vajadzētu gan.)
***
Un VID (+ Finanšu ministrija)? Viņu mandāts ir tikai iekasēt nodokļus. Varbūt tā kā arī nedaudz veicināt uzņēmējdarbību (lai gan tas ir tomēr Ekonomikas ministrijas paspārnē), lai kopprodukts augtu, un lai apritētu vairāk naudas, no kā nodokļus iekasēt. Tad par ko šeit VID vaimanā? Izskatās, par to ka "veicot tirdzniecību tīmekļa vietnē, tā ir jāreģistrē VID kā uzņēmuma struktūrvienība", bet es pat īsti nesaprotu, kā tas vispār situāciju mainītu attiecībā uz nodokļu saistībām?
Ja uzņēmumam ir ienākums, un ir, piemēram, saistības nomaksāt PVN, bet uzņēmums nodokļus nav samaksājis, vai tiešām VID vis-efektīvākā metode būtu tieši bloķēt mājas lapu? Nevis, piemēram, uzlikt arestu bankas kontiem, ar policiju apciemot uzņēmuma īpašniekus, vai arī tiesāt un iesēdināt par nodokļu nemaksāšanu? Ja ir ienākums, kāda vispār atšķirība kādā veidā prece ir pārdota? Vai pa telefonu sazvanīts un vienojošies par pirkšanu pārdošanu, vai pēc kataloga pasūtīts, vai tīmekļa vietnē... Ja ir radies ienākums, tad nodokļu aplikšana nekā nemainās no tā, kādā veidā ir norisinājuses preces pārdošanas (pakalpojuma saņemšanas) līguma noslēgšana.
(Vācijā, piemēram, interneta veikali bieži vien ir tādi dīvaini - sakarā ar to ka gan interneta attīstība Vācijā ir bremzēta, un ka integrācija ar banku pakalpojumiem ir tizla, un arī ka bankas ir ļoti nemodernas ("konservatīvas") un nekādu integrāciju caur internetu īsti nepiedāvā, un kredītkartes iedzīvotāji praktiski nelieto, jo uz parāda dzīvot nemīl, tad interneta veikals ļauj tikai veikt pasūtījumu, un samaksai vienkārši atsūta savus bankas rekvizītus, un lūdz veikt pārskaitījumu. Bieži ir vēl interesantāk - veikals izsūta preci, un līdzi paciņā ieliek rēķinu, lūdzot vnk apmaksāt pēc paciņas saņemšanas. Veikals tas ir ļoti nosacīti. Viss notiek caur epastu, var teikt. Ir tāda detaļa, ka Vācijā ir ļoti spēcīgi mehānismi kā drāzt tos, kas preci pasūta "uz rēķina", bet pēc tam nesamaksā.)
Man kaut kā liekas ka VID kaut ko nepasaka līdz galam. Ka viņi to vēlmi bloķēt mājas lapas priekš kaut kā cita grib, ne jau priekš tam lai nodokļus iekasētu. Vispār, viņi mēģina cauri izsist kaut ko, kas pavisam NAV saistīts ar iestādes misiju un mandātu. Tā ka mazāk centieties domāt, kā uzņēmējdarbību bloķēt vispār, bet vairāk domājiet par to kā izsekot naudas plūsmas, ienākušo naudu un attiecīgi aprēķināt [nesamaksātos] nodokļus, un tos piedzīt vai pietiesāt trūkstošo kaut kā citādi.
Un, raugi, padoms: parasti uzņēmumiem/privātpersonām vislielākie sodi ir par ienākumu slēpšanu, par tādām mahinācijām cilvēkus arī cietumā var iesēdināt. Uz to arī citu valstu nodokļu iestādes spiež. Cilvēki no cietuma baidās, nodokļus maksā godīgi.
***
Jā, varētu vēl pateikt ka tie uzņēmumiņi ir tik maziņi, ka viņus citādi trenkāt neatmaksājoties. Nu, līdzīgi kā VID cenšas apzvanīt cilvēkus kas SS.lv ielikuši sludinājumu ka kaut ko pārdod (drēbes lietotas, utt), un tad šos drāzt par "nereģistrētu uzņēmējdarbību". Citur neapliekamie minimumi ir tik lieli, ka ieņemumu dienesti pat neiedomājas kaut ko krāmēties. Ja gada neapliekamais ienākums, piemēram, Vācijā, ir €8354, tas ir, jebkāds ienākums zem šī ir aplikts ar 0% likmi, tad skaidrs ka Finanzamt ar niekiem nekrāmēsies. Kad sāks krāmēties, tur jau būs solīdas naudas summas, solīdi uzņēmumi, un solīdi rēķini.
Es pat varu iedomāties ka Latvijas VID, kā tādi šuneļi padzirduši ES grib piedzīt no Apple nesamaksātus nodokļus €13 miljardu apmērā, grib savā Latvijas mērogā kaut ko līdzīgi izdarīt. Tikai negrib neko pētīt un izsekot. Sak', ja mēs store.apple.com, apple.de, apple.ie un apple.lv dievzemītē nobloķēsim, tad jau Apple riksīšiem atjozīs filiāli reģistrēt, un uzrēķināto PVN par nopirktajiem daiktiem godīgi nomaksāt. - 6 rakstair doma
- 5.10.16 15:13 #
-
Man gan nav saprotama. Kāpēc lai VID censtos mazināt ekonomisko aktivitāti? Tas taču nozīmē vēl mazāk iekasēto nodokļu, kamēr viņu mandāts ir pretējs – iekasēt pēc iespējas vairāk.
VID vajadzētu tieši otrādi – veicināt internetveikalus, mācīt potenciālajiem gribētājiem, kā tādus atvērt un sākt darbību, jo reizēm tā ir vieglāk sākt biznesu nekā atvērt fizisku veikalu.
Un kad šie veikali ir nostiprinājušies (izturējuši skarbo konkurenci), tad iet un ievākt nodokļu ražu.
Bet slēgšana lai paliek PVD (pircēju drošība) un citu patērētāju tiesību aizsardzības censoņu rokās. - Atbildēt