- 2010.12.25, 14:54
- "Gandrīz katrs baletdejotājs karjeru beidz kā invalīds!"
"Baletdejotāja karjera beidzas ap 38 gadiem. Šajā laikā viņi iet pensijā un gandrīz visi traumu dēļ iegūst arī invaliditātes pakāpi, [...]"
Parunāsim par eksternalizētajām izmaksām. Man šķiet, baleta biļešu cenā nav iekļautas pilnīgi visas izmaksas. Nu skaidrs, ka opera un teātris un līdzīga kultūra saņem valsts subsīdijas. Bet varētu teikt, valsts pensiju sistēma (sociālais nodoklis, kam jāsedz arī invaliditātes pabalsti), arī subsidē baleta biļetes. Vai tas ir godīgi? Uz baletu iet sabiedrības krējums, bet invalīdu pensijas jāmaksā visiem valsts iedzīvotājiem.
Es gribētu redzēt, kā būtu, ja Operai būtu jāmaksā pensijas saviem darbiniekiem pašai. Tas ir, visas invalidātes pensijas, visas priekšlaicīgās pensionēšanās izmaksas (pensionēties 40 gados, vai 65 gados?) Kā būtu, ja baleta izrāžu cenās būtu jāiekļauj šīs izmaksas? Tas ir - lai elite, kas staigā uz augstajiem kultūras pasākumiem, maksā pilnu šīs izklaides cenu.
Ja Operai vajadzētu uzturēt savu privāto pensiju fondu, iemaksas veicot no biļešu cenām - ceļot izrāžu maksu atbilstoši ekonomiskajai realitātei. Līdzīgi ar subsīdijām. Ja baletu subsidē no nodokļu naudas, tad par to maksā visi iedzīvotāji, bet augļus plūc tikai daži. Tas ir negodīgi.
Un man patiešām būtu interesanti zināt, cik ir reālā, īstā, ekonomiski pamatotā biļetes cena, total cost of ownership, kur pilnīgi visas izmaksas ir internalizētas un iekļautas. Cena, kurā ir ierēķinātas visas invaliditātes pensijas un papildus izmaksas no agrīnās pensionēšanās (arī rēķinoties kā Operai būs savam pensionētajam dejotājam jāmaksā 40 gadu garumā), utt. - 47 rakstair doma
- 25.12.10 20:40 #
-
tu esi pārsteidzoši neinformēts. ziņas lasīt vajag.
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/344960-sogad_jau_astotdala_armijnieku_atvalin ajusies_ka_invalidi - Atbildēt