- 2010.05.11, 09:03
- ir meli, ir lieli meli un ir statistika. principā, stāsts ir par to, ka skaitļi nemelo, bet nepareiza interpretācija gan visu sapiš.
tātad, vēlreiz par mītu, ka Latvijā ir "zemi nodokļi". Jā, apskatoties kaut vai ciparunieze budžeta+nodokļu grafiku, varam noskaidrot ka Latvijā nodokļu ieņēmumi pret IKP ir 30.5%, vidēji ES būtu 37.5%, bet Vācijā ir 39.5%.
ko nepasaka skaitļi? skaitļi nepasaka to, kā tiek izlietoti iekasētie nodokļi. Latvijā: pabalsti ir ņirgāšanās: bērna pabalsts - Ls 8 (un VSAA par šo pabalstu aprēķināšanu un izsniegšanu iztērē teju vairāk līdzekļu nekā visi pabalsti kopā - visā nopietnībā. Lai izmaksātu Ls 100'000 pabalstos tiek tērēti vēl Ls 100'000 lai visu "izkontrolētu".)
Latvijā: 25% no strādājošiem saņem algu no budžeta, no nodokļu naudas. katrs ceturtais nodarbinātais strādā valsts darbā, tas ir - 3 privātā sektora strādniekiem ar saviem nodokļiem ir jāuztur 1 birokrāts. nodokļu nauda tiek brutāli aprīta, tā nenonāk pie cilvēkiem atpakaļ, bet gan birokrātu un ierēdņu rīklēs.
Latvijā: nodokļi tiek piemēroti darba algai, visu smagumu uzliekot uz nodarbinātību (labour), bet vajag aplikt kapitālu un nekustamos īpašumus.
Latvijā: nodokļi ir regresīvi - vissmagāk apliek tos, kam jau nav, bet tiem kam ir daudz, tie netiek aplikti ar nodokļiem vispār. Latvijā Kargins&Krasovickis no Parex bankas sava "depozīta" konta "procentiem" katru mēnesi izceļ Ls 300'000 ienākumu, bet var nemaksāt ne kapeikas nodokļos. Bet tiem kas saņem aldziņu: apspriež iespēju pacelt sociālo apdr. nodokli līdz 45%.
Savukārt par Vāciju ir zināmi 2 fakti: samaksātie nodokļi visādos veidos nokļūst atpakaļ iedzīvotājiem: bezmaksas pakalpojumi, subsīdijas, pabalsti (lieli pabalsti!).
Otrais: Vācijā apstrādes rūpniecības sektors ir 4 reizes lielāks par valsts sektoru. Tas ir rūpniecībā strādā 4as reizes vairāk cilvēku nekā valsts sektorā.
Latvijā: rūpniecībā strādā mazāk cilvēku nekā valsts sektorā. Vai tā var uzcelt labklājību? Vai rezultāts nav likumsakarīgs? - 5 rakstair doma