- 2010.04.15, 22:11
- Papildinājums pie jautājuma par "bezbērnu" nodokli. Kas pārsteidzoši, birka (pozicionēšana, marketings) patiešām spēj aizmālēt acis apmēram 80% komentētāju.
Vispār, iesākšu ar kļūdas labojumu: 2035. gadā iedzīvotāju skaita mērķis Latvijā ir 1.970 miljoni, bet 1.682 miljoni ir 2060. gada mērķis (iedzīvotāju skaits samazinās par 26%)
"Šādu nodokli nedrīkst piemērot tiem, kuriem medicīnisku iemeslu dēļ nevar būt bērni."
"Vistīrākā cilvēku tiesību apspiešana. Man ir tiesības negribēt bērnus. Un ja kāds grib [...] - lai sākumā izdomā, vai varēs to pasākumu pavilkt"
"jājautā, vai pirms bērnus taisīt jūs nezinājāt, ka, bērna uzturēšanai arī vajag līdzekļus? Un tagad, redz, pamodušies, [...]"
Latvijas tauta ir samierinājusies ar savu genocīdu un rullē tik kapā. Solidaritāte kā jēdziens (ja jau tev nevar būt bērni, tad palīdzi tai ģimenei, kurai bērni ir!) ir no apziņas iznīcināts.
Principā, pirms turpināt sarunu, vajag vēlreiz aiziet un Eurostat tabulā ieskatīties uz iedzīvotāju skaitu nākotnē. Pretī Latvijas ailītei tur ir -25.9%. Lietuvai: -24.3%, Igaunijai: -15.4%.
Un skatīsimies uz ekonomisko sistēmu, nodokļiem un politekonomiju ar šādu izpratni.
***
Progresīvo nodokli var uztvert kā naudas pārnešanu nākotnē.
Pieņemsim, tev ir alga Ls 500 katru mēnesi. Tev ir 18 gadi un tu tikko esi sācis strādāt. Pieņemsim, ka dzīvošanai tu tērē Ls 300, un Ls 200 tev paliek pāri (discretionary income). [Hipotētisks piemērs, nesaistīt ar reālajām dzīves izmaksām.] Bērnus tu taisies ap 30 gadiem radīt. Tas ir - pēc 12 gadiem.
Blakus dzīvoklī dzīvo mamma ar, pieņemsim, 2 bērniem. Viņai ir 30 gadi, un viņa arī pelna Ls 500 mēnesī. Bet viņai ir 2 bērni, un uz katru aiziet ap Ls 150 mēnesī. Dzīvošanai paliek Ls 200 - bet vajag Ls 300. Katru mēnesi pietrūkst 100 lati, māte grimst parādos.
Neoliberāļi saka: Vispār, vajadzēja vienu bērnu tikai taisīt - tad Ls 50 paliktu. Varētu kautkā izvilkt. Vai arī no tā otrā atteikties, atstāt dzemdību namā.
Neoliberāļi saka: tu sāc savos 18 gados krāt bankas kontā, lai tev būtu iekrāta naudiņa tam laikam, kad pats bērnu gribēsi. Jo tā kā tev dzīvošanai nepietiks, tu tos 100 latus iekrāj, jo kad bērns piedzims, tev katru mēnesi visus 18 gadus vajadzēs to naudu piemest. Neiekrāji? PATS VAINĪGS.
Turpināsim domu. Pieņemsim ka tev alga būtu bijusi Ls 500, bet ir progresīvais nodoklis, un nu alga uz rokām ir Ls 450. Nebūs tik traki - tā kā nodoklis ir visiem, tad arī cenas būs bišķi zemākas, jo atspoguļos pirktspējas kritumu. Bet tev vienalga paliek pāri Ls 150 brīviem tēriņiem.
Mammai kaimiņos, viņai arī alga ir mazāka: Ls 450, bet tagad viņa saņem par vienu bērnu pabalstu Ls 150. Kopā Ls 300 - tas par diviem bērniem. Tātad ienākumi viņai ir Ls 750 tagad. Un viņa šo pabalstu saņems visus 18 gadus: līdz kamēr bērni pieauguši.
Un tu arī saņemsi pabalstu, kad bērni tev parādīsies. Un kaimiņiene arī maksāja nodokli no 18 gadiem, un daļēji tagad saņem naudu gan no sava samaksātā nodokļa (no uzkrājuma) gan no tava samaksātā nodokļa (operatīvais budžets).
***
Lūk, J.K.Rowlingas replika par nodokļu maksāšanu. Tur arī raksta komentāros pilns ar žulti pret vecākiem, bet UK to droši var atļauties, viņiem prognozē 25% iedzīvotāju pieaugumu. Viņiem tieši drusku genocīda politikas noderētu, lai populāciju pieturētu ap pašatražošanas līmenī (replacement rate) un neaudzētu.
Interesants Rowlingas teksta aspekts ir tas, ka viņa grib maksāt nodokļus, jo sevi uzskata par pilsoni un patriotu (un iepriekš ir saņēmusi sociālās sistēmas atbalstu, tāpēc tagad vēlas atlīdzināt). Lai gan "var ietaupīt" - deklarēties ofšoros (kā daži UK politiķi - lordi ir darījuši) un nodokļus UK nemaksāt.
Latvijā, var atgādināt, Kargins&Krasovickis no Parex bankas sava "depozīta" konta "procentiem" katru mēnesi izceļ Ls 300'000 ienākumu, bet nemaksā ne kapeikas nodokļos.
Vācijā viņi svilpdami maksātu vismaz 28%. Latvija ir bagāta valsts, un tādu baņķieru ienākumus var neaplikt /sarkasms.
***
Protams, labs jautājums ko darīt tādā valstī kā Latvija - kur uzticēšanās valstij ir katastrofāli drausmīgi nenormāli zema. (Sk. Mortena Hansena prezentāciju: "Latvia seen through Danish glasses")
Pamatoti zema. Iedomājies, iedzīvotāji uzkrāja miljardu sociālajā budžetā... un žviuks, to valsts pazudināja tādā Parex bankā tā ka melns ūdens noguldz vien. (Atskan Kargina smiekli.)
Ar saukļiem un leģitīmus iemeslus piesaucot paņēma no "starptautiskajiem aizdevējiem" 7 miljardus eiro... un žviuks, visa nauda kautkur pazuda, izmaksāta Ls 7000 algās ierēdņiem, noēsta resnās dirsās... un visi valsts iedzīvotāji uz āķa, naudu atdot.
Un arī nav grūti iedomāties ka caur saukļiem un leģitimizāciju valdība izsit cauri kkādu progresīvo nodokli, bet ne jau iedzīvotājiem un ģimenēm tas tiek novirzīts, bet gan lai ievāktu naudu par ko aizdevumu atdot - vai vēl labāk, nevis naudu atdot, bet mūžam procentus maksāt, valstij ieslīgstot neatdodama parāda verdzībā. - 56 rakstair doma
- 19.4.10 09:23 #
-
Atver acis - zemākais slogs ir tikai ja aprēķina VIDĒJO. (Palasi arī http://www.rtfl.lv/ )
Mums ir graujoši augsts slogs ALGAI (nodokļi tiem kas strādā algotu darbu), bet graujoši zemi nodokļi visādiem kapitāla pieaugumiem dividendēm utt. veidiem kā "izcelt naudu" - kapitālisti var nemaksāt nodokļus.
Jā, tas viss ir ienākums, un būtu jāreformē ienākuma nodoklis, lai zem tā palīstu arī procenti no "noguldījuma bankā" kā Karginam, un visu oligarhu shēmiņas - tas viss ir nodokļi. Un tad arī varēs samazināt nodokļa daļu tiem kas pelna mazāk. Paskaties taču uz bildēm ko ielinkoju. Kādam ir jābūt neapliekaajam minimumam, un ka jāsākas likmei no 14%.
Tas ir vienkārši graujoši, ka tik viegli ir apšmaukt cilvēku un pateikt "zemākais nodokļu slogs". (Bet noklusēt, ka arī visgraujošākā nodokļa piemērošanas struktūra.)
Jā, vidēji nodoklis Vācijā arī ir augstāks - bet tāpēc ka maksimālā likme ir 50% tiem kas pelna virs 60'000 gadā. Bet ja paskatās nodokļus "parastajam cilvēkam" - un vidējā alga ir ap 1000 - 1300 eiro mēnesī strādniekiem, tad viņi nemaksā nodokļus tik smagi.
Smagi maksā bagātie.
Un arī nebūtu iedomājams, ka Vācijā samazinātu dotācijas sabiedriskajam transportam - tipa lai iekasē tik vairāk par biļetēm. Tas būtu absolūti neiedomājams, ka sab.trans. izmaksas ir jāsedz pašiem cilvēkiem kam nav auto un kas brauc ar sab.trans. Te paceltu nodokļus bagātajiem, un liktu viņiem subsidēt sab.trans, tā ka nemetas. - Atbildēt
- 19.4.10 11:06 #
-
Pag, es kaa reiz par to, ka probleema ir 'zems slogs, ja apreekjina videejo' - un tieshi taapeec ieviest progresiivo ienaakuma nodokli, kameer shii likme tiks piemeerota tikai ALGAI ir pilniigs absurds.
Vispirms ir jaapliek visas ienaakumu grupa ar vienaadu nodokli un jaaspeej noorganizeet to uzskaite.
Un tad var saakt sapnjot par to, ka VIDs spees tikt galaa ar tax bracket akrobaatiku. - Atbildēt
- 19.4.10 12:12 #
-
Starp citu, LV šobrīd no minimālās algas reāli piemērotā likme ir 18.6%
Ar vienu apgādājamo - 9%
Ar diviem apgādājamajiem 0.4%.
Ja pieskaitam no algas maksāto sociālā nodokļa daļu, tad attiecīgi standartlikme ir 37%, no minimālās algas - 27.6%, ar vienu apgādājamo 18%, diviem - 9.4%, vairāk - 9%.
Bet 2009. sākumā faktiskā ienākuma nodokļa likme no minimālās algas bija vispār tikai nedaudz virs 9%. - Atbildēt
- 21.4.10 22:30 #
-
nesapratu tavu domu par Vaacijas sab.trans.
Pilseetaa, kas tik liela kaa Liepaaja, maksaaju 1,70 euro par braucienu ar autobusu.
uz Berliini (nedaudz zem 300km) aizbraukt ar vilcienu maksaa 57 euro. Riiga-Liepaaja-Riiga es varu izbraukt divas reizes vismaz par to pashu naudu ar sab.trans. - Atbildēt
- 21.4.10 22:37 #
-
un es savukārt no Berlīnes lidostas lai tiktu mājā, maksāju Euro 2.10, un mierīgi braucu. Savukārt Rīgā ja brauc un pērk pie vadītāja, tas ir Ls 0.70 par katru pārsēšanos. Divas pārsēšanās un jau esi Ls 1.40 = 2 eur, vēl viena, un jau Berlīne izrādās lētāka pilsēta nekā Rīga.
+ tas ka Berlīnē vienmēr vienā mierā var braukt ar sabtrans no lidostas, bet Rīgā uz un no ņem taksometru un maksā ap Ls 8 par braucienu... - Atbildēt
- 21.4.10 22:42 #
-
eem.. es arii no Riigas uz RIX braucu ar sab. trans. nekaada vainiite. un Berliinee ir jau arii citas zonas ne tikai 2.10
- Atbildēt
- 21.4.10 22:43 #
-
+ berlīnē es kā brīvmākslinieks pērku mēnešbiļeti par Eur 51.00 , kas no 10.00 derīga. ( 10-uhr monatsticket http://www.bvg.de/index.php/de/3786/nam
e/Tarifuebersicht/article/12055.html ) - 35.79 LVL
Pilnā biļete maksā: euro 72,00 (Berlin AB) - Ls 50.52
Rīgas Satiksmei līdzīga biļete (darbienām) maksā Ls 34.40 un pilna maksā Ls 45.90.
bez tam, jautājums vai tu vilciena biļeti (DB ?) skatījies "normal tariff" vai tomēr "lēto" tarifu. - Atbildēt
- 22.4.10 10:10 #
-
standarta tarifs bez atlaideem.
es negribu ar Tevi striideeties, jo tik vienkaarshi manaa skatiijumaa saliidzinaat vispaar nevar. mineeju Tev piemeeru, kas ir man raksturiigs. Es nedziivoju ne Berliinee, ne arii vairs Riigaa, bet abaas pilseetaas ik pa laikam man vajag nokljuut un mineetaas cenas ir mana realitaate. ir jau vilciens uz Berliini arii pa 29 euro, bet man nekad nav laimeejies to biljeti dabuut, jo konkreetais marshruts Minhene-Berliine ir ljoti iecieniits un vienmeer pilns, kas atspoguljojas arii biljetes cenaa. - Atbildēt