- genocīda politika / bezbērnu nodoklis
- 2010.04.14, 12:03
- Cik tālu ir nodzīvojusies tauta, ka dažādas slavenības "bezbērnu nodokli vērtē kā pazemojumu". Nesaprotot, ka tieši plakanais (flat tax) nodoklis, ar vienādu likmi visiem gan bez bērniem, gan ar bērniem, un vērā neņemajiem atvieglojumiem un izsmiekla vērtajiem pabalstiem ir genocīda politika.
Lai gan viss ir tikai pozicionēšanas un marketinga jautājums: var nosaukt gan par "bezbērnu nodokli", var nosaukt arī par "progresīvo nodokli, ar ievērojamiem pabalstiem un atvieglojumiem ģimenēm ar bērniem". Lai būtu no kā maksāt pabalstus (un piešķirt atvieglojumus) ir nepieciešams kādu aplikt vairāk. (Un tieši neloģiski ir tas, ka ģimene ar 2 bērniem nodokļos maksā tieši tik pat, cik ģimene bez bērniem, vai vecpuisis. Ģimenei ar bērniem ir daudz lielāki izdevumi, un viņiem vajag atbalstu. Ģimenei bez bērniem tēriņu ir mazāk, bet ja ar nodokli apliek visus vienādi, tiek veicinātas ģimenes bez bērniem (double income, no kids) - tāda ir genocīda politika. Bērnu audzināšana tiek finansiāli sodīta. Nepietiek bērnudārzu. Problēmas ar skolām. Pat vēl vairāk: Latvijā bērnu ārstēšana tiek finansiāli sodīta. Bērnu izglītošana tiek finansiāli sodīta. Arī augstskolā vairs nevarēs bērnu laist, ja neesi bagātnieks.)
Paskatieties Austrijas ienākumu nodokļa likmes*.
Īpaši atvieglojumi ģimenēm ar vienu bērnu, ar diviem bērniem, ar 3 bērniem.
Ja ienākumi līdz 11000 eiro gadā - 0% nodoklis. (Vācijā līdz 8000 eiro gadā ir 0% nodoklis).
[...]
Ja ienākumi 60'000% eiro - 33.7% līdz 43.2% nodoklis. (Solis ir ik pa 2000 eiro).
Ja ienākumi pāri 80'000% eiro - 37.8% līdz 50% nodoklis.
Un visi maksā samērā daudz nodokļos, bet tie kas mazāk pelna, maksā mazāk. Tie kam ir bērni, saņem atlaides. Ģimenes tiek atbalstītas. (Bet lai būtu par ko atbalstīt, ir nepieciešamas progresīvais nodoklis. Latvijas neoliberāļi kapitālisti ceļ spuras gaisā: "bezbērnu nodoklis". Austrija saka: lielas atlaides un liels atbalsts ģimenēm ar bērniem. Bezmaksas bērnudārzi, skolas, izglītība.)
Vācijā ir progresīvais ienākumu nodoklis ar likmēm no 14% līdz 47,48%. Lai tiem, kurus jāatbalsta, varētu dot atlaides un maksāt pabalstus. Latvijā nodoklis ir 26% visiem. Neatkarīgi no tā vai tu naudā peldies, vai nav par ko maizi nopirkt. Pēc neoliberālās loģikas tas ir "taisnīgi".
________________
* Grundlage ist § 33 des Einkommensteuergesetzes Österreich in der Fassung vom 1. März 2010 - 76 rakstair doma
- 14.4.10 13:34 #
-
Nepretendējot uz nodokļu eksperta statusu, vai tad nodokļu atvieglojums par apgādībā esošu personu (visbiežākajā gadījumā bērni) ir atcelts?
- Atbildēt
- 14.4.10 13:49 #
-
Nav atcelts - man VIDā konsultante lika ierakstīt, ka man 400 no valsts pienākas atpakaļ šajā sakarā par pagājušo gadu (redzēs, vai tiešām tā sanāks). Bērnu atvieglojumi ir, bet tā kā viņi ir tik niecīgi, ka tiek saprotami ignorēti, tad arī parādās augsne visādām bezbērnu nodokļu diskusijām.
- Atbildēt
- 14.4.10 13:56 #
-
Un nedaudz papildinot, manuprāt tas arī ir mārketinga jautājums. Redz, Latvijā ir neapliekamie minimumi, apgādājamo atvieglojumi utml, kas būtībā rada progresīvu nodokli pēc slīdošas skalas, kas (arguably) ir godīgāks par konkrētiem % no konkrētām summām, taču to nevar tik skaisti un uzskatāmi pasniegt kā kaut vai watt Vācijas piemēru. Ikvienai summai sanāk reālo % rēķināt ar kalkulatoru un cilvēkam grūti ieskaidrot, ka viņš no savas nelielās algas nemaksā 26% (?), bet mazāk, jo darbojas atvieglojumi - taču visās atskaitēs un papīros figurē tieši tie 26%.
- Atbildēt
- 14.4.10 14:04 #
-
Ja pareizi atceros, par 1 bērnu nodokļu atlaide sastāda aptuveni Ls14 mēnesī (cieta summa).
Salīdzinājumam, 1-2 gadu vecs bērns ēšanā, drēbēs un visādās ikdienas papildfiškās izmaksā ~ Ls 150-250 mēnesī: papildfiškas tie ir tipiski visādi pamperi, zāles (nedod dies, ja kaut kādas veselības problēmas, tad summas aiziet griestos). Pieregulējamākais punkts, protams, ir drēbes, taču ņemot vērā, ka ik pēc mēnešiem 3-4 vajadzīgas jaunas, nekas pārāk maz arī tur nesanāk.
Ja abi vecāki strādā (kas būtu tipiski zemo/vidējo ienākumu ģimenei, lai viņi varētu pabarot bērnu), kādam ar viņu ir jāpaliek mājās, kamēr vecāki darbā.
Ja nav tuvu radinieku, kas gatavi UN spējīgi palīdzēt katru dienu vairākus gadus no vietas, tad tās ir vai nu papildsummas auklei (Ls 150-250), vai arī viens vecāks nestrādā, vai arī privātais bērnudārzs (Ls 150-200+) līdz tam, kamēr atbrīvojas vieta valsts bērnudārzā (tipiski sākot no 3 gadu vecuma Rīgā).
Kopumā bērns, protams, var teorētiski izmaksāt mazāk, bet Rīgā, lai nodrošinātu viņam normālu attīstību, pie tādiem vidējiem nosacījumiem Ls300 būtu tāda minimāla summa. Tā uzskata arī tiesas, kuras alimentos (atbilstoši kādas advokātes teiktajam, kas specializējas uz šīm lietām) orientējas uz aptuveni Ls150 no viena vecāka.
Ir cilvēki, kuri, protams, nevar tik daudz veltīt bērnam, ir cilvēki, kuri atrod kā samazināt izmaksas [radinieki pieskata, utt], ir bērni, kuriem veselības problēmu dēļ [nebūt ne invaliditātes un kādu kroplību, vienkārši alerģijas vai vājākas imūnsistēmas] summa var aiziet 500-600+ mēnesī, bet tas nu tā. - Atbildēt