- Bankrotējušais liberālisma diskurss: meli
- 2009.09.14, 23:06
- "You Lie!" meme ir guvis popularitāti, pateicoties kādam republikāņu kongresmenim, kas šo repliku izkliedza Obamas runas laikā.
Visi tagad cepas, ka tā ir necieņa, ka tā nevar un nedrīkst, ka tas nav civilizēti, ka prezidents ir svētā govs*, un viņa tekstus ir jāklausās ar pienācīgu bijību, utt utt.
Ļoti žēl, ka visi izmuldas (it kā) par protokola pārkāpumu, bet atgadījuma īstais nozīmīgums netiek apspriests.
"Tu melo!" varētu kļūt par nākamo reālā diskursa vadlīniju. Un tad, katram kas iedomājas kautko dirst bez seguma, būtu jāsniedz pamatojums, atsauces un pierādāmi fakti.
Noklusējums vairs nebūs ticēt, un meklēt kautkādas "iekšējas neatbilstības" melīgajā materiālā, bet pilnībā noraidīt visu meļa informāciju, un nekautrējoties prasīt katram teikumam, katram paragrāfam un tēzei pamatojumu. Pārbaudāmas, pierādāmas atsauces un faktus.
Mēs varam atļauties noraidīt informāciju, ar vārdiem "tu! tu melo!", un viss tur. Mums nav jāmeklē pierādījumi, kas apgāztu runātāja teikto (pieķert runātāju melos**), bet gan jāuzliek šis pienākums pašam runātājam - sniegt atsauces un pierādījumus, ko mēs varam pārbaudīt.
Atsauču nav = tu esi dirsējs. Un viss tevis teiktais ir meli.
Runātāja uzdevums ir pierādīt pretējo.
Pienācis laiks tādai apgrieztai informācijas "nevainīguma prezumpcijai" - ir laiks melīgas informācijas prezumpcijai.
____
* ASV "demokrāti" uzsver ka ne reizi nav pārtraukuši nevienu Buša runu, lai cik bezkaunīgi tas melojis. (Nu, ļoti jau cienījams arguments! Meli nav pārtraukuši dēļ pienācīgās cieņas; dēļ civilizētas diskusijas - kaut vai karš. /s)
** tādējādi iekrītam "kas nav pieķerts, nav zaglis" lamatās, jo sanāk, ka izteikums, kas nav atspēkots ir jāuztver kā patiess
***
Vajag tā: iznāk priekšā politiķis un sāk kautko gvelzt. Tu viņam iebilsti: "viss ko tikko pateici ir sūds!". Visi piebalso "melīga diršana!" Politiķis nobālē un pakrīt, viņam nav ko teikt. - 18 rakstair doma
- 15.9.09 20:54 #
-
Nu labi, bet kurā brīdī runātājam ļaut uzelpot? Sniegtie pamatojumi arī būs "meli", gluži tāpat kā to pamatojumi. Un tā līdz bezgalībai.
"Mēs varam atļauties noraidīt informāciju, ar vārdiem "tu! tu melo!", un viss tur. Mums nav jāmeklē pierādījumi, kas apgāztu runātāja teikto (pieķert runātāju melos**), bet gan jāuzliek šis pienākums pašam runātājam - sniegt atsauces un pierādījumus, ko mēs varam pārbaudīt."
Kas tieši mainās? Tā pati problēma, pārcelta mazliet tālāk — mums tāpat viss teiktais ir jāpārbauda. Lai nosūtītu mūs ilgstošā atspēkošanas dēkā, melim atliks nobērt šķietami atbilstošu faktu kaudzi. Publika tikmēr lauzīs krēslus un sauks par mesiju, jo šim dirsējam noteikti ir segums — tik daudz pierādījumu, tik īsā laika sprīdī! - Atbildēt