- 2009.03.31, 11:14
- Drīz dzirdēsiet šos vārdus biežāk: quantitative easing.
Jeb, papīra rubļu drukāšana. ASV to dara, UK to dara, Japāna un Šveice dara, ECB to darīs.
Daži saka, jā, baigi forši, visiem būs vairāk naudas, varēsim vairāk nopirkt. Tā nav - jo vairāk naudas ir sistēmā, jo attiecīgi ceļas cenas.
Kad nauda sistēmā tiek iepludināta to drukājot, pirktspēja tiek iznīcināta. Nauda devalvējas: var teikt, ka iedzīvotāju skaidrās naudas uzkrājumi tiek konfiscēti.
Ja gribētu palielināt pirktspēju, tirgū vajag iepludināt nevis vairāk naudas, bet vairāk preču!
Ne jau nauda ir vajadzīga, ir vajadzīgs lai cilvēki strādātu un ekonomikā ieplūstu darba saražotie augļi... nevis centrālās bankas apkrāsotie papīrīši.
Daudz runā, ka vajadzētu atjaunot patērētāju confidence - lai viņi sāk tērēt, bet lai atveseļotu ekonomiku vajag lai viņi sāk ražot (preces un labumus un piegādāt pakalpojumus). Jo vairāk preču būs tirgū*, jo tās būs lētākas, jo lielāka būs pirktspēja, jo cilvēki labprātāk sāks tērēt naudu.
Un nobeigumā, tas ka Latvijā aug bezdarbs, nozīmē ka pezģec mūsu sistēmiņai ir - ja nav kas strādā, nav kas tērē. Ja nav kas strādā, nav ekonomikas kā tādas - nav arī labumu, ko kāds varētu vēlāk nopirkt.
* nav gan skaidrs no kurienes tās preces ņemt :) tāpēc jau drukā naudu, jo no otra gala pieķerties nesanāk... lai cilvēkus piedabūtu šiverēties, viņiem vispirms cenšas konfiscēt to, kas ir. - 24 rakstair doma
- 31.3.09 12:29 #
-
>Jo vairāk preču būs tirgū*, jo tās būs lētākas, jo lielāka būs pirktspēja, jo cilvēki labprātāk sāks tērēt naudu.
tas arī ir tupiks - ja agrāk cilvēks nopirka foķegu, tad to varēja atstāt bērniem, ja nopirka objektīvu, tad otram nācās krāt. Bija kvalitāte.
Kas tagad? Viena prece nomaina otru, vispār mainās koncepts - nav laika lietot, visu laiku jāpērk. Nu un jāpelna nauda preces jaunajam modelim.
Liekas - agrāk bija daži foķegu ražotāji, peļņa bija, bet nācās skaitīt. Tagad liekas, ka naudas plūsma no patērētāja būs bezgalīga, bet šim jau ir jāizdod nauda visās frontēs - jo visi grib uztaisīt plūsmu nebeidzamu vai vismaz straujāku. Piem. siltums - nu nevaram to pārdot vairāk, tādēļ ceļam peļņas % un tirgojam dārgāk.
Tas darbotos, ja izdotā nauda arī sadalītos vienmērīgi, bet tā kā ražošana ir koncentrēta nelielā roku skaitā, tad sanāk ka arī nauda koncentrējas. Pa ceļam naudas īpašnieki var pieregulēt likumdošanas, lai process raitāks. Pienāk brīdis, kad pircējs sāk aizņemties, lai varētu piedalīties pirkšanā. Kad aizņemas cilvēks, tas kļūst atkarīgs no bankas. Kā stimulēt patēriņu? Drukāt rubeļus. Nu, droši vien kautkur kļūdos, bet viss sagāja tūtā kad cilvēce sāka dzīvot pāri līdzekļiem. Jā, asfaltētās ielas, betona mājas un iekšdedzes dzinēji ir nenormālākās ekstras, pie kurām esam pieraduši bet nesaprotam, ka tas nekrīt no gaisa. - Atbildēt