Viss ir labi un būs arvien labāk! - Izglītojošais ieraksts Nr.2 [entries|archive|friends|userinfo]
veed_logs

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Links
[Links:| google komiks Nr.1 komiks Nr.2 ]

Izglītojošais ieraksts Nr.2 [3. Apr 2010|21:39]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Nesen apjautu, ka zināma daļa sabiedrības tomēr nezina, ka tautiskās Lieldienas, jeb Lielā diena šogad tika atzīmēta 20.martā, t.i. pirms divām nedēļām. Lieldienas latvieši (un ne tikai latvieši) svin pavasara saulgriežos, kad diena un nakts ir vienādā garumā. Tad arī iestājas astronomiskais pavasaris. Savukārt tagad, šajā nedēļas nogalē, svinēšanai ir palikušas tikai kristiešu Lieldienas, kurās piemin Jēzus Kristus augšāmcelšanos. Datumu, kad svinēt kristiešu Lieldienas izvēlas pēc dažādiem kalendāriem atkarībā no vēstures un svēto rakstu traktējuma.

Šobrīd gan Lieldienas, manuprāt, ir pārvērtušies par, iespējams, gada šizofrēniskākajiem svētkiem, ar kuriem var sacensties varbūt tikai "Uzvaras diena" maija sākumā. Ar šizofrēniju es šeit domāju psihisku novirzi, kas saistīta ar apziņas šķelšanos. Proti, ja tu esi kristietis, tad olu krāsošana, olu ripināšana, šūpošanās šūpolēs un cita veida tautiski rituāli ir uzskatāmi par ķecerību, zaimošanu un grēku, kas draud ar mūžīgu degšanu elles ugunīs. Savukārt, ja tev tuvākas ir tautiskās tradīcijas, tad būtu jauki svinēt savus svētkus tiem atbilstošajā laikā, nevis svešas un nelabvēlīgas reliģijas noteiktajā datumā. Līdzīgi ir arī ar Jāņiem un Ziemassvētkiem, bet tur vismaz oficiāli izvēlētie svētku datumi daudz neatšķiras no saulgriežu datumiem. Kopumā man ir prieks, ka arvien vairāk cilvēki redz atsķirību starp šiem svētkiem un arvien vairāk cilvēki svin tautiskos svētkus tautiskās tradīcijās.

Šis viss nav domāts kā pārmetums tiem, kas šajā nedēļas nogalē krāso olas, tas vairāk ir informācijai vai atgādinājumam. Te uzreiz jāsaka, ka man pašam šķiet daudz jēdzīgāki tie cilvēki, kas svin "Šizofrēniskās Lieldienas" un citus svētkus, nekā tie, kas nesvin vispār neko, bet tikai noliek citus tādos vai citādos kalendāra datumos.


Attēlā - latviešu gadskārtu svētki.
Linknopel mani

Comments:
From:[info]b_bumbuls
Date:4. Aprīlis 2010 - 14:14
(Link)
Un kā paliek ar to Lielo dienu, kad Kristus augšāmcēlās?
Vai nav gadījumā tā, ka Lieldienas ir Kristus augšāmcelšanās svētki, pie kuriem tiek piespēlēti senlatviešu pavasara sulgriežu rituāli, m?
[User Picture]
From:[info]pirx
Date:4. Aprīlis 2010 - 15:01
(Link)
Nē, ir tā, ka baznīcas svētki tiek pievilkti senajiem saulgriežu svētkiem, lai vieglāk būtu ieradināt tautu tos svinēt.
From:[info]b_bumbuls
Date:4. Aprīlis 2010 - 15:12
(Link)
Tad kāpēc ir tā, ka pavasara saulgrieži nekad nesakrīt ar Lieldienām, bet baznīcas svētki gan?
[User Picture]
From:[info]veed_logs
Date:4. Aprīlis 2010 - 16:14
(Link)
:)))

Dienas komentārs :))

Baznīcas svētki NEKAD nesakrīt ar saulgriežiem!

(izlasi vēlreiz manu ierakstu un savu jautājumu)
[User Picture]
From:[info]veed_logs
Date:4. Aprīlis 2010 - 16:12
(Link)
Nē, tā nav.

Lieldienas ir tikušas svinētas jau stipri senāk par Kristu un tā augšāmcelšanos. Kristiešu Lieldienas Latvijas teritorijā ir ienākušas salidzinoši nesen un svešzemnieki, nespējot iznīcināt latviskās tradīcijas, kas ir bijušas daudz spēcīgākas par ievestajām kristiešu tradīcijām, centās pārveidot un sapludināt šos abus svētkus. Kā redzam pēc tava komentāra, tas ir izdevies pārsteidzoši veiksmīgi.

Tev milzu atklājums varētu būt šī populārā, interesantā un pamācošā filma, tieši par šīm tēmām:

http://video.google.com/videoplay?docid=-594683847743189197#
Zeitgeist. Silti iesaku!
[User Picture]
From:[info]mena
Date:7. Aprīlis 2010 - 12:07
(Link)
Katoļi nes uz baznīcu olas, maizi, sviestu: "lai pasvēta", un tad mājās ēd. Pareizticīgie tešas uz kapiem, un tur liek tās olas un konfektas mirušajiem uz kapiem (mirušajiem barībai, vai??). Nu ir kaut kā dīvaini, kad aizdomājas, bet ticīgie nedomā, viņi dara, kā ir pieņemts.
A visi pērējie vispār nedomā, un pakļaujas masu psihozēm.