unpy ([info]unpy) rakstīja,
@ 2018-12-07 19:11:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Jaunās ekonomikas vērotāja piezīmes.
Nav nekāds noslēpums, ka mūsdienu ekonomika strauji mainās. Uz katru hektāru zemes vairs nav nepieciešams pa arājam, mūsdienu rūpniecībā ir arvien mazāks pieprasījums pēc cilvēkresursa, pamazām sarūk nepieciešamība izmantot cilvēkus arī citās jomās, drīz vien pilnībā automatizēti veikali un mākslīgā intelekta vadīts transports izsviedīs darba tirgū pamatīgas cilvēku masas, kuras īsti nebūs kur likt.

Faktiski, šobrīd tai cilvēces daļai, kas pārstāv nosacīto rietumu civilizāciju vai slaveno zelta miljardu, pilnīgi pietiek resursu, lai visiem šīs civilizācijas pārstāvjiem nodrošinātu slavenās Maslova piramīdas apakšējos divus līmeņus, izņemot seksu, tas tāpat allaž bijis rokas stiepiena attālumā. Tas teorētiski, kā ir praktiski, ikviens var pajautāt biedrībā "Palīdzēsim viens otram" vai līdzīgā organizācijā.

Atgriežoties pie tēmas - līdzekļu pārdale mūsdienu ekonomikā vairs gluži neatbilst tiem pieprasījuma/piedāvājuma principiem, kādi bija iepriekšējo gadu desmitu pie mums un simtus visur citur, jo īpaši tik mazražojošā sabiedrībā kā mūsu lokālā. Tagad ir pavisam savādāk - diezgan liels procents ekonomikas balstās uz to, ka tiek piedāvāta nauda nez no kurienes, pamatā no ES fondu līdzekļiem, bet ir diezgan daudz tādas, kas vienkārši no savāktajiem nodokļiem, ir "politikas", kurām tā nauda jāiztērē un tad tā nauda izmisīgi meklē saimniekus jeb apsaimniekotājus. Par būvniecību nerunāsim, tā ir pavisam atsevišķa štelle, bet šo gadu laikā Latvijā ir radies pamatīgs slānis "projektu cilvēku". Viņi ērti jūtas, ikdienā cīnoties par: sieviešu, migrantu, geju, invalīdu, dzīvnieku tiesībām; vides piesārņojuma mazināšanu; globālā sasiluma apturēšanu; kultūras mantojuma saglabāšanu; nacionālā dzīvesprieka uzturēšanu un vēl daudzām jo daudzām lietām, kurām pat nav īsti iespējams izsekot, tik daudz šo dažādo pasākumu ir.

Visi šie daudzie par visu ko cīnītāji ir savas jomas profesionāļi, daļa jau ir valsts dienestā, bet lielākā daļa uz jaunām vakancēm tikai tiecas. Nu, jā, un tikko paveras iespējas pieprasīt jaunas štata vietas valsts pārvaldē, vai vienkārši dabūt papildus finansējumu "sabiedrībai aktuālu jautājumu risināšanai", tā pilsoņu grupa sarosās. Un stipri sarosās! Paraudami līdz visus tos, kuriem pietiek ar trigeriem "progresīvs, aktuāls, citur tā ir". Un tad jau vecais, labais sektas princips - nav nekādu case-by-case principu, nav nekādas skatīšanās lācīšiem vēderā, saprātīgu diskusiju vai risinājumu meklēšanas, vēl jo vairāk tālab, ka tie, kuri ir raduši saņemt iztikas līdzekļus par jautājumu risināšanu, to atrisināšanā galīgi nav ieinteresēti. Tiesa, ir diezgan liels daudzums cilvēku, kuri tiešām darbojas no sirds un no rajona, pamazām darīdami mūsu sociumu mīlīgāku, taču, cik redzu, šie soctīklos visus citus par liekuļiem vai nodevējiem dēvē stipri nemaz. Gan jau tam nav laika.

Viss šis garais penteris ir par to, ka ekonomika ir mainījusies. ES fonds dod līdzekļus zilaļģu apkarošanai, ir apkarotāji, kuri šo naudu apgūst, bliež zilaļģu novērošanas bāku, tiek nauda celtniekiem un špaktelētājiem, tie visi tērē naudu lielveikalos, kur nu vēl piķis reklāmistiem vai sabiedrisko attiecību ģenerētājiem. Viss notiek, visi paēduši. Metos ap kaklu un raudu aiz sajūsmas tieši līdz tam brīdim, kamēr mani nemēģina piemānīt ar tēzi, ka, ja rīt jau neparakstīšos par zilalģu aizliegšanu ANO, tad pasaule ies bojā.

Jā, starp citu, vismaz Latvijas teritorijā viens no pirmajiem "projektu rakstītāju par pilsonisko sabiedrību" atbalstītājiem tiešām bija Sorosa fonds. Agrīnajos Latvijas atjaunatnes gados bija Norvēģijas, Šveices un Francijas vēstniecības, kurām varēja paprasīt grantus par neko, bet Sorosa fonds bija ērtākā vieta, kur pasmelties gan naudu, gan zinības. Man pietrūkst saprāta, lai apjēgtu, vai tiešām Sorosa kungs saprata, ka dibina jaunas sociālekonomiskās attiecības mūsdienu sabiedrībā, bet viņam tas ir izdevies ļoti laicīgi un vietā, ir blaknes, kuras redzam, piemēram, Zviedrijā, bet tas jau atkal pavisam cits stāsts. Šito es visiem tiem, kuriem šķiet, ka "sorosīti" ir kaut kāds Lemberga kunga izdomājums. Nav. Viss pareizi un ilgtermiņā gan jau visiem noderīgi, Sorosa kungs tiešām Latvijā ir pelnījis kādu piemiņas zīmi, atšķirībā no.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]slepkava
2018-12-07 20:42 (saite)
interesanti un kāds ir sausais atlikums šai "vēdera izejai"?


Ir cilvēku grupa, kas dabū naudu par lietām, kas Tev nav saistošas. Man gan grūti uzminēt, cik liela procentāli ir šī cilvēku grupa, jo pats vairāk dzīvojos būvniecības pasaulē.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-12-07 20:46 (saite)
28,42EUR. Nu, tas palika pēc nodokļu samaksas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]slepkava
2018-12-07 20:47 (saite)
Tev tik samaksāja par šo rakstu?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]unpy
2018-12-07 20:58 (saite)
Tu vispār nesaprati, par ko stāsts, vai ne? Nu, labi, tā ir tāda pieklājības forma, man ir vienalga.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]slepkava
2018-12-07 21:01 (saite)
patiešām apgaismo mani, man vienīgais, kas kļuva skaidrs ir, ka cilvēki saņem naudu par lietām, kas īsti nerada nekādu pievienoto vērtību. Tiešām ir cita doma?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]unpy
2018-12-07 21:17 (saite)
Ļoti iespējams, ka neprecīzi izteicos, pārdomājot savu mirkļa pārdomājamo. Tā var būt? Jā, protams. Vai man ir kaut kāds pienākums tagad kaut ko Tev skaidrot? Protams, ka nē.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]slepkava
2018-12-07 21:18 (saite)
žēl, ka negribi tādi bauri kā mani apgaismot ar lielo domu :(

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]indulgence
2018-12-08 11:50 (saite)
Nu ja cilvēks izlasa tekstu un tajā neko nesaprot, tad tā paša teksta atkārtošana viņam neko nedos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]vikings
2018-12-12 00:19 (saite)
man domāt, ka unpy un slepkava ir saruna starp diviem ego iekš viena homo!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]bozena
2018-12-07 22:37 (saite)
Es iedomājos, ka pasaulē, kas ir pārapdzīvota un piekrauta ar plastmasas sūdiņiem, kuri nesadalīsies, līdz Saule pārvērtīsies par supernovu, klasiķa vārdiem runājot, ir cēli negatavot kārtējo plastmasas sūdiņu, bet gan gandarīt līdzpilsoņus, apkrāpjot viņus ar pliku ideju vai pakalpojumu.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-12-07 22:49 (saite)
Par to jau stāsts, ka pasaule un ekonomika mainās un pat tagad var just, ka plastmasas sūdiņu vietā mūs apber ar pilnīgi šķīstiem virtuāliem sūdiņiem, kas nav nemaz tik ļoti slikti, bet ir pilnīgi neizbēgami, ja tā drusku padomā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2018-12-08 19:16 (saite)
Teksts izskatās tieši pēc kā tāda, ko ikdienā cep "projektu cilvēki".:)

(Atbildēt uz šo)


[info]vikings
2018-12-11 21:59 (saite)
Rokas stiepiena attālumā ir masturbēšana, nevis sekss

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]unpy
2018-12-11 22:59 (saite)
Principiālas atšķirības vispārpieņemtajā Maslova piramīdas izpratnē(vispārpieņemtajā, jo tas tomēr ir feiks) nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?