- the advent of irrational rationalism
- 2/4/18 05:44 pm
- Viens gan ir skaidrs - we're not enlightened. Cauri gadsimtiem, brienot cauri urbanizācijai, industriālajām revolūcijām un nonākot pasaulē, kur cilvēks lielāko daļu laika pavada ekrāna priekšā, nav šaubu, ka šis cilvēks, mēs, ir tik atsevišinājies no dabas, cik vien tas ir iespējams, nenogalinot sevi (pagaidām). Es esmu šis cilvēks, tāpēc esmu spriestspējīgs. Un cilvēkam vienmēr ir paticis gozēties pretī savam spoguļattēlam - cik esamu varents, izglītots, cik ļoti attīstītāks, salīdzinot ar maniem senčiem. Ir tik daudz bias'u, ka šis modernais racionālais cilvēks nemaz nespēj skatīties uz pagātni un tās gudrībām neitrālā gaismā, ka šis cilvēks ir prediterminēts nihilists. Un tāpēc viņš var nonākt pie secinajuma, ka, piemēram, bronzas laikmeta cilvēki bija neattīstīti dumiķīši un ka "cilvēki tad neko nerubīja" vai arī, piemēram, ka tas, ka ir tāds cilvēks, kurš ir spējīgs ar savu gribu ietekmēt zināmus realitātes aspektus, ir phony. "Dodiet man zinātniski pierādītu un dokumentētu info par to, citādāk viss, ko tu saki, ir sūds!" - tā viņi saka. Bet ko darīt, ja šis aspekts ir saistīts ar kognitīviem elementiem, piemēram, "lai notiktu maģija, tai ir jānotic" - proti, (stulbs piemērs) lai redzētu, kā tantiņa taisa brīnumus, vispirms ir jānotic viņas spējai taisīt brīnumus. Tas nedaudz, kā tāds Šrēdingera kaķis, if you will.
Inb4 butthurt pseudoscientists. - 13 atstāja kaut koatstāj kaut ko
- 2/4/18 06:16 pm
-
''Apgaismību" kā konceptu vispār nopietni lieto tikai utopisti/totalitāristi, kas grib tikt pie varas (kas nebūt ne pārsteidzoši bieži sakrīt vienos un tajos pašos cilvēkos). Un es nerunāju par konkrētu vēsturisku posmu, bet vispār. Ievēro, ka tas skan līdzīgi kā reliģiskā klišejas par ''gaismas ieraudzīšanu''. T.s. racionālisti/progresīvie arī uzbūruši savus mītus tikai for retarded reasons.
- Reply
- 2/4/18 06:48 pm
-
Tas jau tik tāds teiciens, un teicieni ir teicieni - tiem nepiepišas. Plus, apgaismots as in informēts.
- Reply
- 2/4/18 07:52 pm
-
Piepišas gan. Valodai ir liels spēks un cilvēki, kas sevi sauc par apgaismotiem vai atbalstoši apgaismību obv., to nedara tāpēc, ka būtu informēti.
(ja neskaita informētību par smukiem buzzwordiem) - Reply
- 2/4/18 08:47 pm
-
Šajā situācijā/gadījumā nepiepišas. Valodai ir liels spēks. Taču tad, ja to pareizi izmanto zinātājs. Mēs te vienkārši mētājamies ar vārdiem, neko nezinot.
- Reply
- 2/4/18 07:42 pm
-
vai tad
nē, man nekam nav jānotic. tantiņa parāda pierādāmu brīnumu, un es esmu uz pakaļas. tad es ar tantiņu apbraukāju pasauli (nu, tulkošu, pirkšu biļetes un tā) un savācu pusi (par mazāk es nebraukāšu) no honorāriem, ko viņa iegūs, pierādot savu brīnumu :) tā kā tantiņa nedrīkst būt mantkārīga, viņas pusi mēs atdosim labdarībai
- Reply
- 2/4/18 08:46 pm
-
Heh, es jau nesaku, ka tev jānotic. Bet gan, ka efekts ir atkarīgs no ticīšanas tam. Izskatās, ka tu apzināti mani vēlies pārprast.
- Reply
- 2/4/18 11:43 pm
-
To ir grūti saprast- kā var pastāvēt izņēmumi no kritiskās domāšanas. Visu nevar izskaidrot ;))))
- Reply
- 2/4/18 10:03 pm
-
Šrēdingera kaķa, pat visvairāk pārprastajās šī domu eksperimenta nozīmēs, te nav. Ievieto tantiņas vietā burvju mākslinieku, kurš izvelk trusīti no cepures. Arī tam var pieiet ar "I want to believe" režīmā nostādītu prātu, bet nu, ja tu tiešām tici, ka tas trusītis materializējās iepriekš tukšajā cepurē, tas nepadara tevi par spējīgu paskatīties "no augšas" uz cilvēka dabu, vai par cienīgu apsmiet kritiķus - tas tevi padara tikai un vienīgi par naivu bērnu, kurš sparīgi aplaudē parastam burvju mākslinieka trikam. "Lai to redzētu, tam vispirms jānotic" nav metode pasaules izzināšanai, tā kā reiz ir problēma šīs izzināšanas veikšanā. "question everything", lai gan virspusēji tikpat primitīvs maindsets, tomēr ir krietni spējīgāks izrakties līdz kaut kam jēdzīgam, tā vienkāršā iemesla dēļ, ka nepārstās rakt, atradis spīdīgu konfekšu papīrīti.
- Reply
- 2/4/18 11:32 pm
-
Labi, es atvainojos par kaķi. Tev taisnība par burvju mākslinieka analoģiju. Nav jau tā, ka attiecinu to "I want to believe" uz tantiņām un burvju māksliniekiem, un patiesībā "I want to believe" ļoti slikti iemieso to, ko vēlējos pateikt. Precīzāk būtu "ir jāatver acis, lai spētu saredzēt pasaules smalkākās detaļas". Mani šausmu stāstiņu mīlestībai ar to ir mazāks sakars, nekā sķiet no 1. acs uzmetiena. Nav jau gluži tā, ka esmu atmetis kritisko domāšanu (ja vien es spētu...), hehe! Tas tik būtu!
- Reply
- 2/4/18 11:49 pm
-
Ar acu atvēršanu, manuprāt, nekad nav bijis problēmu, problēmas parādās brīdī, kad tas, ko tavas atvērtās acis ir uztvērušas, tiek interpretēts. Par to jau arī tā lielākā šķēpu laušana parasti notiek.
- Reply
- 2/5/18 12:42 am
-
Tiesa. Bet tās galu galā vien ir iņ jaņ izpausmes, proti, viens zināšanas pielietos, lai celtu pilsētas, cits - lai tās iznīcināt. Uh, mēs jau pārāk abstrakti.
- Reply
- 2/5/18 12:04 am
-
/lai redzētu, kā tantiņa taisa brīnumus, vispirms ir jānotic viņas spējai taisīt brīnumus./
Nofilmē. Nu vai iedod līdzi kameru kādam ticētājam. Elementāri. - Reply