05 June 2018 @ 01:06 pm
Marksam 200  
Latvijā kaut kā neiet Marksam. Atminos, kad pirms vairākiem gadiem P. Raudseps nopublicēju ļoti dīvainu recenziju par Marksa "Kapitāls" pārizdošanu, kas neradīja iespaidu, ka viņš būtu lasījis tālāk par priekšvārdu un vikipēdiju. (Rēgs klīst pa grāmatnīcām). Taču ļaunums bija fiksēts - lasīt Marksu ārpus akadēmiskām sienām ir bīstami, jo... jo kaut kas, kaut kas ir bīstami.

Tagad līdzīgi ir ar Ījāba veikumu RL. (Krava Nr.200) Šeit arī vienā putrā ir sajaukts marksisms un ļeņinisms. Marks ir atbildīgs par turpmāko vēstures gaitu, bet Nīče - tas gan ne. Historicisms arī, kā izrādās, ir sācies ar Marksu. utt&utt. Skaisti rakstā tiek ignorēts, ka marksisms arī 20.gs. bija ļoti dažāds un ne vienmēr pilnīgi nejēdzīgs, piem., tā pati atsvešināšanās problēma. Šā īsā teksta nekonsekvences ir grūti uzskaitīt, jo galvenais ir nodot vēstījumu, ka Marksa jubileju nevajag atzīmēt, jo... jo viņš ir atbildīgs par to, kas šeit notika 20.gs. sākumā.

Pieļauju, ka līdzīgi mums vajadzētu protestēt arī pret, piem., Platona totalitārismu u.c. domātājiem vēstures gaitā, kuriem mēs īsti nepiekrītam.
 
 
( Post a new comment )
thel[info]thel on June 5th, 2018 - 04:38 pm
Bet tas paredz pieņēmumu, ka ir jāpiekrīt visām x domātāja tēzēm, lai varētu viņu slavināt. Apskatījos Junkera runu - neizskatās, ka viņš prezentē sevi kā tīru marksistu - drīzāk izceļ viņaprāt Marksa pozitīvo ieguldījumu.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]unbeliever on June 5th, 2018 - 04:50 pm
Tas vispār ir grūts jautājums, ko nozīmē būt marksistam? Nedomāju, ka jāpiekrīt visām tēzēm. Drīzāk nebūt pretrunā pamatlietām.

Neplānoju iepazīties ar Junkera runu, tāpēc, ka viņa politiskā pozīcija kā EK pārstāvim vairākos svarīgos jautājumos ir tik pidarīga, ka tam ko viņš saka vai nesaka kaut kādā runā nav nekādas nozīmes. Tīrs ad hominem no manas puses.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on June 5th, 2018 - 05:09 pm
Tas ir līdzīgs jautājums - ko nozīmē būt kartēzietim? Vai pietiek tikai ar duālismu vai arī jāpārņem viņa epistemoloģija un fizika? Šķiet, ka tas viss ir atkarīgs no konteksta.
(Reply) (Parent) (Link)
[info]krishjaanis2 on June 5th, 2018 - 05:32 pm
Iedomājies kādu Džovanni Džentilem veltītu pasākumu, kurā arī tiktu izcelti viņa ideju pozitīvie ieguldījumi x lietās, y periodā, z reģionā. Tas pavisam noteikti izsaukti morālo sašutumu plašā sabiedrības un komentariāta daļā, turklāt iedomājies, ja pasākumā šādu runu teiktu kāda augsta ES amatpersona.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on June 5th, 2018 - 06:22 pm
Varēji jau vēl ko radikālāku izvēlēties. Bet principā - ok, labprāt iepazītos ar pirms 20.gs. domātājiem pret kuriem nevarētu būt nekādu pretenziju.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]krishjaanis2 on June 6th, 2018 - 01:13 am
Nu, radikālisma jeb tīri kategoriju ziņā neredzu sevišķu atšķirību starp Džentili un Marksu.
Pretenzijas var un tām vajag būt pret jebkādiem domātājiem, tas ir normāli. Cita līmeņa pretenzijas parādās sevišķi pret tiem domātājiem, kuru idejas ir apzināti mēģināts īstenot politiskā un sociālā praksē.
(Reply) (Parent) (Link)