baltais seksisms

« previous entry | next entry »
Saturday Sep. 19th, 2020 | 14:46

Ja man būtu jānosauc viens no maniem pretrunīgākajiem viedokļiem, es teiktu, ka es nespēju piekrist apgalvojumam, ka vīrieši nevar būt seksisma upuri. Es varu piekrist tam, ka tikai rasu minoritātes var būt rasisma upuri, jo tas, ko var uzskatīt par rasu minoritāti, ir atkarīgs no konkrētās sabiedrības, par kuru ir runa. Pat tad, ja šo apgalvojumu sašaurina līdz runai par sistēmisku/institucionalizētu seksismu, es nevaru tam piekrist, un es kļūstu satraukts, katru reizi, kad feministu forumā kāds/kāda/kvāds atkal saka, ka vīrieši nevar būt par seksisma vai institucionalizēta seksisma upuriem. Ja vēlaties, varat iztēloties, ka šis ir Stīvena Kraudera raidījums un pierādīt man, ka es kļūdos komentāros, vienīgi es nebūšu konfrontējošs un visdrīzāk piekritīšu visam, ko jūs teiksiet.

Starp citu, kā intersekcionāls feminists es atzīstu, ka man ir baltā, vīrieša un heteroseksuālista privilēģijas, bet tajā pašā laikā es esmu nelabvēlīgākā stāvoklī, jo esmu piedzimis un uzaudzis salīdzinoši nabadzīgā postpadomju, Austrumeiropas valstī. Cilvēki ir labi pieraduši pamanīt, piemēram, rasismu vai seksismu, bet ne tik labi pieraduši pamanīt diskrimināciju pret austrumeiropiešiem, ar viņu neveiklajām dīvainībām, akcentu un zemu atalgotu darbu celtniecībā un lauksaimniecībā.

link | comment | memorize


Comments {22}

***

from: anonymous
date: Saturday Sep. 19th, 2020 - 18:27
link

Nu, es laikam pārstāvu viedokli, ka norādot uz vienu sistēmisku netaisnību, vai pat to itin kā izskaužot, vietā parādās citas un principā nekas īpaši nemainās. Mūslaikos, piemēram, maz kuru interesē varmākas konteksts, lai gan šie cilvēki paši visticamāk reiz ir bijuši upura pozīcijā. Lai gan tieši tur, manuprāt, ir lielās atbildes un potenciālie risinājumi, ja tādi vispār eksistē. Varbūt ne vienmēr tām minoritājām grupām tik dikti vajag palīdzēt ar palīgritenīšiem - viņas pašas tīri labi tiks galā, ja vien tādu iespēju dos - bet drīzāk veidot puslīdz empātisku dialogu ar tiem, kuriem nez kāpēc imponē idejas par citu grupu tiesību apspiešanu.

Un, ja mēs runājam par Latviju, es joprojām nesaprotu, kuras ir tās jomas, kurās sieviešu tiesības vai iespējas jebkādā veidā tiek apspiestas. Nekur un nekad neesmu izjutusi nedz iekšēji nedz ārēji kādus traucēkļus darīt to, ko vēlos, tikai tāpēc, ka esmu sieviete (ja neskaita aspektus, kuros nepieciešams intensīvāks fiziskais spēks, kas pārsvarā biol. piemīt vīriešiem, bet kuru arī jūtu, ka varu uztrenēt, lai turētu līdzi). Vienīgās reizes, kad par šādu apspiešanu dzirdu, principā arī nāk tieši no feministēm.

reply | parent | thread


***

from: [info]adinkra
date: Saturday Sep. 19th, 2020 - 20:05
link

Par otro rindkopu. Nezinu ar ko tu nodarbojies, varbūt arī strādā kādā "vīrišķīgā" jomā un zini drēbi. Es tādā strādāju, un kā vēl esmu jutusi īpašo attieksmi negatīvā aspektā (un pat ne tāpēc, ka nevaru/negribu uznest 45 kg uz sesto stāvu, bet principā). Joprojām jūtu, tikai pēc ilgstošas karjeras tas vairs gandrīz neaizskar.

reply | parent