Pegijas · Lī · interjers


un Ritas Heivortes filozofija

Entries · Archive · Friends · Profile

* * *
nebiju domājis, tas ir, varbūt biju, bet nesteidzināju sevi, kaut kā nešķita tieši tagad aktuāli, bet tad mamma šorīt palūdza. Teica, noskaties, lūdzu, manā vietā filmu par Hārdiju Lediņu, es mēģināju, bet baigi kaitinošā montāža, nespēju koncentrēties. Noskaties, un pēc tam pastāsti, lūdzu. (Kā beidzās.)
* * *
Kad tev kāds, kuru tu negribi, atzīstas mīlestībā, viņš kļūst par veclaiku trīsdurvju skapi. Nevajadzīgu, tas skaidrs, bet lai izmestu, baigā piepūle tomēr vajadzīga, kurai nevar saņemties. Un virināt nevar, smirdēs drošivien, bet izjaukt un nokurināt arī kaut kā uzreiz žēl vai arī nevaļa. Tad nu stāv, lūk. Virsū skatīties negribas, bet stāv. (Gandrīz pilna auguma spogulis vidū, bet gaisma slikta.)
* * *
Jūs zināt kādu labu dzejoli ar seksu (nevis par seksu)? Jo ir tāda teorija, ka to kaut cik labi var aprakstīt tikai dzejā, prozā nekad (un par to mēs esam pārliecinājušies). Jo laba dzeja runā par individuālo, tā teorija tā saka, bet laba proza - par universālo. Bet labu seksu nav iespējams universalizēt, padarīt katram saprotamu. Tas mums katram ir individuāls, ņemot vērā ārkārtīgi sarežģīto sava ķermeņa īpatnību, preferenču un visādu sīku patikšanu komplektu. Universalizēt, tā tā teorija saka, var tikai sliktu seksu, ar to mēs visi esam vienādi, un to gan var labi prozā aprakstīt tā, ka visiem saprotams (un par to mēs esam pārliecinājušies), bet labs sekss katram ir savs. Tātad par to tikai dzejā var uzrakstīt. Man gan nekādi piemēri nenāk prātā uz sitiena.
* * *
Sūzena Sarandona stāsta, ka režisors gribējis, lai viņas varone būtu piedzērusies, lai izskatītos, ka viņas mīlēšanos ar Denēvu būtu vadījis reibums, afekts un izvēles trūkums. Bet Sarandona teikusi nē - viņai nevajagot būt dzērušai, lai gribētu Denēvu, un arī piespiesta viņa nejūtoties.
* * *
Vecāki pilnīgi noteikti tā nepaslīdēs, bet māsām un bračkam (kuri visdrīzāk visu arī organizēs) varētu šķist, ka tomēr vajag, tāpēc pasaku uzreiz - draugi, manās bērēs nekādu mācītāju! Un ja kāds no jums raujas uz runu, tad sakiet māsām un bračkam (kuri to visu būs organizējuši), ka es atļāvu, un ka par mūžību vajag paņirgt tieši pie šķirsta. Pie zārka.
* * *
Apzinies savas klātbūtnes neobligātumu, princese.
* * *
vēl Išervudam bija brīnišķīgā piezīme par visu jauno, kas jāpārcieš, par jaunu lietu parasto neglītumu, kas pāriet, kad lieta kļūst novecojusi un sāk sairt.
(par ēkām, protams, nevis par cilvēkiem piezīme. par jauniem cilvēkiem tikai labu turpmāk vai neko)

"A lot of this stuff will be alright, as soon as it becomes obsolete and becomes ruins again. What you have to endure is the awful period of brand new, witch is simply ugly in rather ordinary way."

* * *
Saimons Šama stāsta, kā viens no Rotšildiem viņu turējis pie vārda par apsolīto rakstudarbu: "Do you know, what the motto of our family is, Simon? Service. And, by God, we get it!"
* * *
Aprīļa diskusijās okupācijas muzeja vadība teica, ka nožēlojamie domes propagandas baneri uz fasādes būšot tikai līdz vasaras beigām. Un arī par kolobaracionismu viņi savā ekspozīcijā tā arī nav sākuši runāt.
* * *
Iepriekšējā ierakstā minēto fragmentu Bikovs izmantoja, lai ilustrētu to, kā saprot Lema filozofiju. Viņaprāt, Lems ir pie tiem, kam pasaule nav izzināma principā. Jo tās likumi ir necilvēcīgi. Kultūra (tātad zinātne un arī reliģija. un loģika. un ētika) ir nedrošs, īslaicīgs patvērums (vai arī cietums) necilvēcīgi skaistajā, bet neviesmīlīgajā un nāvīgi stindzinošajā visuma nekurienē. Kaut ko par to uzzināt varēs, tikai izejot ārā no patvēruma (vai cietuma). Mirstot tātad.
* * *
Lemam Balsīs no debesīm ir viena holokausta atmiņu epizode. Tur viens no novārdzinātajiem jaunēkļiem, kas gaidīja rindā uz savu nogalināšanu, no situācijas centās abstrahēties iztēlojoties, kā nāves brīdī viņš iemiesosies tajā tur skaistākajā un staltākajā no nacistu virsniekiem, kuri uzraudzīja procesu.
* * *
Es - par baletu (deju) un manierīgiem žestiem. Un izteiksmīgu acu bolīšanu. Kurš zombijs vai robots vai dzīvnieks to prot? Neviens, tikai cilvēks. Tāpēc, lai būtu drošs, ka necilvēkā neiegrābsies, ņem tos, kas dejo, žestikulē un izteiksmīgi bolās. Un lai tiem urlām uz kortačkām skauž.
* * *
aj, apnika.
vakardiena zudusi, rīts vēl bezgalīgi tāls:
https://www.youtube.com/watch?v=Ry9CMQAf7tI
* * *
par patosu runājot un par mākslu, Maikls Kaningems saka, ka ja te ierastos citplanētieši, un jautātu, ko nozīmē būt cilvēkam, viņš drīzāk ieteiktu Goldberga variācijas nevis Annu Kareņinu, jo, ziniet, literatūra - tas ir kaut kā pārāk lokāli, kurpretim mūzika attiecas uz visu universu.
* * *
Roger Rosenblatt
Things I Can Take, Things I Can't

I can take a punch. Maybe not two punches or three. But one, to the belly or the face. I can take a punch.
And a snub. I've been snubbed a lot, so I know that I can take a snub. Walk past me here. Don't invite me there. I can take it.
I can take extreme heat and extreme cold. The heat was overwhelming in Thailand and in parts of Lebanon and Israel. I climbed the Rock of Masada in a hundred degrees and that was no fun. But I could take it. And the cold, too, in Vermont and New Hampshire, those winters were the gas froze in the the tank.
And a slur. I can take a slur. Call me kike, Hebe, Jew-boy. I can take that, too, though I'd probably want to find out if you can take a punch.
Gossips. I can take that, as well. I don't like it, but I can live with it. And the company of fakes and tyrants and amiable acommodators - for a brief periods. I can take it.
Disorder. It's difficult for a Virgo. But I can take it. And shocks. I can take shocks. And I can take a joke.
And ingratitude; I kind of expect it. And cheapness and pettiness. Even rejection. I can take that. And an unlucky streak. Treachery, if you must. It gets me down, but I can take it.
Things I can't take: your pain, the children's pain, the verdict of your glance.

* * *
Sestdienas rīts
* * *
peace is only very ocassionally a quiescent state. For the most part it is a struggle against destructiveness, the practice of resisting the terrible satisfactions of war. Džudita Batlere.
Jeb no laimes brīvajā laikā mēs gatavojamies ļaunākajam.

* * *
Mazliet kaitina visādu īsteno no malas vērotāju komentāri, ka tā saucamie multikulturālisti-liberasti un naciķi-protofašisti ir vienkārši divas uz sevi fokusētas, pašapmierinātas sektas, kurām vienkārši jāpārkāpj sev pāri un jāatrod ceļš uz saprašanos.
Pirmkārt, tādi komentētāji ir pirmie vispārinātāji, un vispārināšana ir vājš un reizēm pat nelietīgs paņēmiens. Turklāt nacionālisms un no tā drīz augošais fašisms sevi ir diskreditējis jau tik daudz veidos, ka pastāvīgā atgriešanās pie tā laikam tiešām ir cilvēka kā sugas evolūcijas brāķis vai starpposms vai vēl joprojām nepārvarētais imbecīlais sākums. Liberālos tikumus pārstāvošie arī mēdz būt un bieži ir visādi oportūnisti, reizēm arī atklāti mizantropi, tomēr ir grūti iztēloties tādu liberāli, kurš pie saviem uzskatiem būtu nonācis bez domāšanas un sevis pārvarēšanas.
Vēl ļoti grūti iztēloties, ka fašisti kādam savus uzskatus mēģinātu klāstīt maigi, saprotoši, iecietīgi vai kā maziem dumjiem bērniem, kas vienkārši jāpāraudzina, lai ar viņiem turpmāk varētu draudzīgi dzīvot kopā. Argumentēti pārliecināt sievieti par viņas vietu patriarhālajā sabiedrībā, gejus - par iešanu atpakaļ skapī, cittautiešus - par došanos prom uz vienalga kurieni, un tā tālāk, līdz pēdējais citādais būs konvertēts atpakaļ vai neitralizēts. Bet - atkal jau grūti iztēloties - ka tāds pēdējais citādais, ja beidzot katrs pats nesāk analizēt sevi, vispār ir iespējams.
Tā ka nekādas citas stratēģijas kā vien fašisma močīšanu es neredzu. Nespēju vairs iztēloties arī to ideāli loģisko, no pretrunām brīvo vērotāja īstenību, kurā droši un bez ietekmēm smīkņājot šo konfliktu varētu saukt par vienkārši kārtējo cilšu karu.
* * *
* * *
Jautājums tagad ir, vai cilvēka saprātīgā daļa paspēs radīt mākslīgo intelektu kā dzīvības turpināšanās vienīgo garantu, vai arī visas evolūcijas radītās blaknes izbeigs šo realitāti, un dievs savu nākamo projektu taisīs bez mums.
* * *

Previous