Netieši.
ASV to ietekmēja tik daudz, ka Huseinu tiesāja tā Irākas pamatiedzīvotāju daļa, kas Huseinu gribēja atriebīgi noslaktēt. Bez ASV palīdzības viņiem a) kā apspiestajai 'minoritātei' nebūtu iespējas kaut ko diži tiesāt b)paši viņi Huseinam klāt netiktu.
Tas ir drīzāk stilā no tām 10 amizantākajām slepkavībām - bija tur tāds variants, kā uzkarināt savam (baltādainajam) naidniekam plakātiņus stilā "Nigers must dai" un tad pliku (vai, droši vien pozitīvāk - dārgā uzvalciņā ieģērbtu) izmest kādas nīgrākas pilsētas geto rajonā. Neizdzīvo jau ilgi, lai gan nav jau tā, ka izmetējs viņu nogalinātu tieši.
Bet vispār jau Huseina nāve šobrīd ASV tēlam ir lāča pakalpojums. To, ka vairums rietumu pasaules (un, ja kas, gana liela daļa pašas ASV, jo tuvāk ziemeļaustrumiem, jo vairāk) itin nemaz nav sajūsmā par nāvessodiem sugu, Buša administrācija visnotaļ apzinās.
un tomēr vairāk kā jocīgi, ka demokrātijas (un, kā dzirdēts, arī humānisma) izplatītāji (lasi, uzspiedēji) apsveic šādu nāvessodu, bušam paziņojot, ka nu taisnīgums irākā uzvarējis.
A kas cits Buša administrācijai atliek, ņemot vērā, ka Huseina nāve ir tiešs viņu rīcības rezultāts? Atzīt, ka situācija Irākā par spīti kareivju nāvēm ir pilnīgi ārpus rietumu militāro spēku kontroles? No politiskā viedokļa, tas nez vai būtu korekti, un pilnīgi noteikti nebūtu ne šīs administrācijas, ne republikāņu partijas stilā.
Starp citu, pavisam filosofiski - tieši šāds linčtiesisks nāvessods ir vistīrākā demokrātijas izpausme.
Nāvessoda atcelšanu diktē politkorektuma principi - bet tā nu reiz ir ideoloģija, kam ar demokrātiju ir ļoti pakārtota saistība.
Demagoģija ir vispār spriest par jautājumu. Kur tieši šeit būtu vairāk demagoģijas?
ASV demokrātiju un humānismu izprot citādi kā Rietumeiropa, tādēļ arī nekā tik pārsteidzoša šajā paziņojumā nemaz nav.
Pagarinājums līdz linča tiesām bija tikai uzskatāmāks piemērs.