Vajadzētu redzi izmeklēt obligāti līdz 1 gada vecumam, vismaz 3 un 7 gadu vecumā.
Obligāta izmeklēšana ar skiaskopiju. Bērnam ir ļoti laba acu darbība, kas apslēpj hipermetropiju. Ar subjektīvām metodēm izmeklēt ir grūti. Skiaskopija obligāti jāizdara cikloplēģijā - 2x piecu minūšu intervālā. izmeklēšana ar antropīnu nepieciešama, ja ir aizdomas par ambliopiju vai šķielēšanu, veicot cikloplēģiju pirmo reizi.
Problēmas -
1)Ambliopija
Bērnam funkcionāli neattīstītas redzes spēja, jo attēls veidojās aiz tīklenes. Ja hipermetropiju atklāj pēc 4 gadu vecuma, uzliekot brilles, bērns neredzēs, jo redze nav attīstījusies. Tā var būt arī abās acīs. lai ambliopija nebūtu, jāatklāj refraktīvā anomālija vai jākoriģē.
ja bijis 1gadīgam >par 3,5 D, bet nav ambliops, nešķielē vai nav astenopija, tad brilles var nevalkāt pastāvīgi.
Ambliopiju var izārstēt iespējami mazākiem bērniem. Jo ātrāk ārstē, jo labāki rezultāti.
2)Šķielēšana -
Tā ir konverģējošā šķielēšana. Mēģina nokoriģēt hipermetropam ar akomodācijas palīdzību, īpaši 3-4 g.v. Akomodējot reizē arī konverģē. Ja akomodācija kļūst par grūtu vai ir akomodācijas vājums, tad tikai konfverģē un pastipirnāti. Rezultātā rodās šķielēšana. Parasti pie anizotropijas vai ambliopijas.
3)Ezoforija
Sēptā šķielēsana uz iekšu. Tas ir nerva disbalanss. Pastiprinās velkošo muskuļu darbība uz iekšu. Ir saglabāta binokulārā redze. Kamēr ezoforija ir kompensēta, tā nerada problēmas, seviški pirmsskolas vecumā. Tā var pārvērsties par periodisku ezotropiju.
4)Šķielēšana uz āru - ezotropija
Noteicošie ir automātiskie un neiroloģiskie faktori.