Šugā faiv
 
2.-Sep-2015 12:31 pm
Kad biju Krievijā, bija viena lieta, kuru es nekādā veidā nespēju saprast. Vienkārši nesanāca to apjēgt, to ielikt smadzenēs un pievienot tam loģiskas saites.
Tā lieta bija tas, kā Krievijā tiek izmantoti fakti.

Teiksim, vidusmēra eiropietim faktam ir viena puse - vai nu viņš ir, vai nu viņa nav. Piemēram, es eju pa ceļu un redzu ziloni. Es esmu pārliecināts, ka redzu ziloni, tātad tas ir zilonis. Nav svarīgi vai tas notiek Zimbabvē vai Rūjienā. Es redzu ziloni. Tad es eju uz kiosku, nopērku avīzi un tur rakstīts, ka pa ielu gāja kaķu bars. Bet es redzēju ziloni. Šeit viss ir skaidrs.

Vidusmēra Krievijas iedzīvotājam fakts nav tik viennozīmīgs. Faktam ir divas puses - tas, ko es redzu un tas, ko redz kāds cits, kuram pār mani ir autoritāte. Teiksim, es eju pa Kostromas ielu un redzu ziloni. Esmu pārliecināts, ka redzu ziloni. Tad es eju uz kiosku, lasu avīzi un tur rakstīts, ka ziloņi Kostromā nedzīvo un es redzēju optisko ilūziju. Tātad, zilonis nemaz nav bijis.
Dokumentētam "faktam" Krievijas iedzīvotāja smadzenēs ir augstāka prioritāte. Būtībā, tā nesaprotamā daļa atrodas tur, ka fakts var vispāri nebūt, bet ja viņš ir dokumentēts, tad viņš ir.
Piemēram, es eju pa Kostromas ielu un neredzu neko.
Tad lasu avīzi, kur oficiālā paziņojumā rakstīts, ka es eju nevis pa Kostromu, bet pa San Francisko. Tas nozīmē, ka es gāju pa San Francisko, nevis pa Kostromu. Loģiski? Nē. Bet tā tas tur darbojas.
Rezumējot: Krievijā oficiālam fakta apstriprinājumam ir lielāka nozīme nekā pašai fakta fiziskai esamībai.

Šī lietu būtība mani nedaudz izbrīnīja, jo tā ir tik tālu no eiropieša pasaules skatījuma, ka es to liku malā uz ilgu laiku, uz to garo krātuvi, kur ir visas tās lietas, kuras labi jāpārdomā un tad jāsaprot.

Un tad es lasu par to, kā viss notiek Ziemeļkorejā un redzu pilnīgu analoģiju. Nav svarīgi ko tu redzi, svarīgi ir tas, kas ir dokumentēts un apstiprināts. Piemēram, redzi zaldātu ar kapteiņa zvaigznēm, bet oficiālis pasaka ka tas ir kolonelis. Tu pieņem to, ka tas ir kolonelis, neskatoties uz to, ka tu redzēji kapteiņa zvaigznes.
Un tad man pieleca: šis domu veids piemīt vietām ar totalitāru valdību un analoģisku domu veidu.
Tas nozīmē to, ka totalitāra valsts būs totalitāra tiktāl, ciktāl totalitāri būs tās iedzīvotāji. Viss notiek apakšā un augša ir tikai spogulis.
Comments 
3.-Sep-2015 04:04 am
Šī doma man radās pirms dažiem gadiem, kad Krievija vēl pat Gruzijā nekaroja, tāpēc ar politiku nekādā veidā nav saistīts.
Pieļauju arī, ka vidējais Maskavas iedzīvotājs ar savu domu veidu diezgan krasi atšķiras no, teiksim, Krasnojarskas iedzīvotāja.
Tie paši cilvēki, bet ar pilnīgi citu mentalitāti. Ar tik citu, ka Latvijas krievus es par krieviem neuzskatu vispāri. To nemana uzreiz, to mana ja tur nodzīvo pāris gadus un tevi vairs neuztver kā ārzemnieku.
3.-Sep-2015 09:39 am
Tikpat labi tavs novērojums var būt selection bias. Tas ir, neviens jau vienkārši tic vai netic savām acīm. Tādas lietas nepastāv, jo starp acīm un apziņu ir vesela rinda domāšanas procesu, kas filtrē informāciju, tev pašam to neapzinoties.

Lingvistikā ir vesela rinda ir eksperimentiem ar mēģinājumiem pierādīt to, kā valoda ietekmē domāšanu. Kaut kādas smalkās ietekmes jau ir, bet tā nav nozīmīga, un šīs teorijas ir izgāzušās. Domāšanu ietekmē viss – arī klimats un ekonomika, kultūra un tradīcijas, un valodai nav nekāda īpaša loma. Bet tā bija tik vilinoša teorija, ka pat ik laikam uzrodas kāds jauns TED talk, kurā to cenšas uzcelt no miroņiem.
This page was loaded Maijs 6. 2024, 2:52 am GMT.