Kaitnieks-San - Indago fenomens
Šodien: 02.03.2021
Vārdi: Luīze, Laila, Lavīze
[info]kaitnieks rakstīja:


9. Janvāris 2007 - 17:55

Indago fenomens

Indago ir Latvijas datorspēļu izstrādes konkurss, kas noris ik gadu. Programmētāji no marta līdz decembrim veido savus projektus un atskaitās konkursa lapā par savu progresu. Konkurss ir īpatnējs ar to, ka katru gadu līdz finišam nonāk tikai niecīgs procents spēļu, pie tam lielākoties tās ir nepabeigtas un zemas kvalitātes.

Gamez.lv autors Kamazs mēģinājis salīdzināt Indago ar dev.gamez.lv rīkotajiem minikonkursiem, kur programmētājiem spēles jāizveido divu nedēļu laikā, ar šokējošiem rezultātiem: "Galvassāpes. Lūk, kas mani pārņēma pēc mini konkursa spēļu izmēģināšanas. Un šoreiz tās bija no patīkamā gala, kas saistīts ar mēģinājumu izprast šķietami paradoksālas un neloģiskas parādības. Proti, kādai burvestība ir vainojama tajā, ka mini konkursa dalībniekiem nedēļas laikā izdevās radīt divarpus baudāmas spēles. Tas ir par pus spēli vairāk kā 'īstajam' Indago konkursam, dārgie draugi!"

Kur slēpjas šī mistika, kāpēc divās nedēļās izdodas radīt labākas kvalitātes produktus nekā grūtniecības periodam pielīdzināmā deviņu mēnešu laika posmā? Mistikas nav, atbilde ir Kamaza mini konkursu definīcijā: "(Minikonkursos) dažu dienu laikā jāizstrādā maza, bet pilnībā funkcionāla spēlīte pēc diezgan stingri definētiem noteikumiem.". Ievērojam, ka minikonkurss uzliek stingrus laika un prasību ierobežojumus.

Atšķirībā no minikonkursiem, Indago spēles izstrādes termiņi ir šķietami bezgalīgi un nav pilnīgi nekādu prasību pret spēli. Un šeit arī rodas sarežģījumi. Atcerēsimies, ka Indago konkursos piedalās neatkarīgi, bieži vien profesionāli nepieredzējuši programmētāji, un es vēlētos uzsvērt vārdu programmētāji, pretstatā programminženieriem. Pašos programminženierijas pamatos tiek līdz apnikumam borēts, ka projektu nevar veiksmīgi izstrādāt ar "code and fix" paņēmienu, ko mēdz pielietot neprofesionāļi un jaunas firmas. Viss ir jādara pēc kārtas - virspirms prasības (ko taisīt), tad arhitektūra (kā taisīt) un tikai tad kods. Diemžēl Ingado konkursa dalībnieki tiek nepārtraukti atsviesti pirmajās divās fāzēs - tagad es pielikšu jaunu fīču, jo man liekas, ka citu spēļu izstrādātāju solījumi pārspēj manējos, vai tagad es nomainīšu programmēšanas valodu, jo lasīju, ka tā otra esot labāka.

Nākamais svarīgais faktors ir izstrādes grafiks un tā izpildes kontrole. Indago rīkotāji ir iedomājušies, ka "one size fits all" un visu apjomu un veidu spēlēm nolikuši, ka tik un tik drīz jābūt ekrānšāviņiem un vēl pēc tik nedēļām jābūt spēlējamam pirmajam līmenim. Kontroles mehānisms ir norealizēts caur obligātajām atskaitēm, kurās autori raksta "neko neesmu darījis, jo vasara prasa savu". Ekrānšāviņi parasti tiek vairāk vai mazāk speciāli šim mērķim uzģenerēti (nevis rodas kā blakusprodukti), kam nav pilnīgi nekāda sakara ar spēles reālo pabeigtību, turklāt programmētāji tādējādi tiek stimulēti veidot arhitektūru balstoties uz grafiku, nevis otrādi, un spēlējamais demo ir, nu, ne visai spēlējams.

Ja Indago rīkotāji pievērsīs uzmanību sekojošajām problēmām un piedāvās risinājumus, tad nākamo gadu konkursi varētu ne tikai izvērsties daudz kvalitatīvāki, bet arī dot reālu pieredzi programinženierijā jaunajiem programmētājiem. Es no sevis piedāvātu šādu risinājumu:
1. Izstrādātājam ir jāiekļaujas deviņos mēnešos.
2. Izstrādātājs konkursa pirmajās divās nedēļās izveido prasību specifikāciju, ko apstiprina Indago komisija. Prasībām jābūt pietiekami sīkām, lai tās būtu viegli testējamas un prasība skaitās izpildīta tikai tad, kad tā tāda tiešām ir, nevis 99% pabeigta.
3. Izstrādātājs izstrādā prasību specifikācijai atbilstošu projektējumu. Tam jābūt pietiekami sīkam, lai katru no punktiem varētu izstrādāt ilgākais nedēļas laikā.
4. Izstrādātājs pats izveido laika grafiku, ik pa mēnesim norādot, kas tieši no projektējuma tiks izpildīts attiecīgajā mēnesī. Katru mēnesi Indago komisijai ir tiesības pārbaudīt reāli padarītā atbilstību grafikam, par katru kavējumu dodot soda punktus. Grafikā jābūt ietvertām divām piegādnēm - demo versija un gala produkts.
5. Izstrādātājs drīkst mainīt prasību specifikāciju un projektējumu, saskaņojot ar komisiju, par katru ierosināto izmaiņu rakstot paskaidrojumu.
6. Projekta beigās spēle tiek vērtēta ņemot vērā spēles baudāmību, sakrātos soda punktus un tās atbilstību prasību specifikācijai.

Protams, tas viss izklausās sausi un garlaicīgi, bet, pirmkārt, patiesībā šādējādi ir pat interesantāk, un, otrkārt, tas ir vienīgais saprātīgais veids, kā pabeigt lielāku programmatūras projektu. Tikai veidojot projektējumu un liekot pretī katram punktam laiku, cik tas aizņems, programmētājam radīsies reāls priekšstats par tā apjomu un vai tas atbilst viņa spējām.

Lai nu kā, ceru uz interesanu Indago 2007!

(ir doma)
No:[info]peacemaker - beacemaker
Datums:13. Janvāris 2007 - 17:26
(Saite)
Nezinu, tu pats vai kāds cits šo te visu bija iekopējis gamez'ā pie komentāriem, bet tagad diskusija ir sākusies/pārcēlusies uz http://dev.gamez.lv/viewtopic.php?t=1267 . Teksta kalni ftw.
(Atcirst) (Pavediens)
No:[info]kaitnieks - paitnieks
Datums:13. Janvāris 2007 - 17:40
(Saite)
Vispār cik varēja saprast pēc kolēģa sarunas ar tiem džekiem, viņiem nav intereses ieguldīt lielāku darbu/laiku konkursa vadīšanā un tāpēc tas tādā pašā līmenī visdrīzāk arī paliks. Var viņus arī saprast, tikai jāsaprot, ka rezultāti būs attiecīgi.
Un, jā, man garus rakstus lasīt slinkums, pat ja tie ir atbildes manam vēl garākam rakstam.
(Atcirst) (Vecākais) (Pavediens)
No:[info]peacemaker - beacemaker
Datums:13. Janvāris 2007 - 19:37

Aizsūtīju

(Saite)
Pirms bišķi vairāk kā mēneša viens no organizatoriem (ra001) man intervijā izteicās, ka viņi nākamgad mēģināšot noalgot cilvēkus/firmu, kas ar to visu nodarbotos profesionālā līmenī. Tas, protams, būtu milzīgs solis uz priekšu, taču pagaidām kaut kā nekas neliecina, ka patiešām spīd tādas pārmaiņas, so moš tas bija drīzāk novēlējuma līmenī or smth.
(Atcirst) (Vecākais) (Pavediens)
No:[info]kaitnieks - paitnieks
Datums:13. Janvāris 2007 - 19:43

Re: Aizsūtīju

(Saite)
Principā viņiem sākumā jātiek skaidrībā ar vienu lietu: vai tas paliek konkurss iesācējiem, kura rezultātā tiek radīti lepni par spēli nosaukti mācīšanās blakusprodukti, vai arī konkurss profesionāļiem, ar attiecīgu motivāciju. Ja tā padomā, pirmajam variantam jau nav nekādas vainas, tikai nevajag gaidīt un dot citiem cerības, ka te nu tagad taps krutas latviešu spēles.
(Atcirst) (Vecākais) (Pavediens)
No:(Anonīms) - p
Datums:13. Janvāris 2007 - 23:27

Re: Aizsūtīju

(Saite)
Konkursaa profesionaaljiem "neviens" nepiedaliisies.

Toties, ja konkurss paliek taads, kaads ir, tad neviens neliedz tur piedaliities arii "profesionaaljiem". Interesanti gan, ka liidz shim ieksh indago nav bijis milziigs pro piepluudums, iznjemot varbuut kaadus divus, triis(pashpasludinaatus vai atziitus par taadiem esam(apstriidaami)). Jo, redz, ieksh LV tos gamedev profesionaaljus var uz pirkstiem saskaitiit. Un profesionaaljiem ir ko dariit, vaine, vaine.

Bet likt rakstiit design dokji un specifikaacijas piespiedu kaartaa ir galiigi dulli.

Ja piedaliisies indago kaads speciaalists, lai tad raksta papiirus, ja veelas.

Ja indago tiek nolikts uz tik nopietnas paplaates, tad bez maz vai rodas iespaids, ka par piedaliishanos indago buutu jaamaksaa. Un ja jau sekosim visaam softwaare engineeringa prakseem, ziimeesim uuemelus, utml, tad kaadeelj, lai tik nopietns daliibnieks nepiedaliitos kaadaa starptautiskaa pasaakumaa, kaa IGDF vai vispaar uzreiz izstraadaatu speeli ievietoshanai kaadaa downloadable-games distribuucijas kanaalaa, nevis vieteejajaa, um, shtruntaa.

Gaidu tavu daliibu ieksh Indago2007, err, 'pro' Kaitnieks-san. Hu, hu.
(Atcirst) (Vecākais) (Pavediens)
No:[info]kaitnieks - paitnieks
Datums:14. Janvāris 2007 - 05:21

Re: Aizsūtīju

(Saite)
Profesionāļiem vajag citu motivāciju, lai ievilinātu viņus šādā konkursā, tā vietā, lai viņi taisītu šrinkwrapus vai šarvāri un kāstu piķi. Arī es nepiedalīšos, kaut vai tā paša iemesla dēļ, ka man, kā jau minēji, ir ko darīt, vaine, vaine.
Bet par newbijiem, kas tomēr piedalās, runājot - varbūt savos kritērijos kļūšu pielaidīgāks, bet neparko neatkāpšos no uzskata, ka konkursa sākumā ir jāliek viņiem izlikt rakstiskā formātā iecerēto spēli un darba apjoma prognoze, konkursa komisijai ir jāveic šo dokumentu izvērtējums un jāizskaidro, ja nepieciešams, ka visu paspēt nevarēs vai ka iecere ir pārāk aptuvena un visdrīzāk ved uz auzu lauku, ka prognozētais laiks pārāk pārsniedz industrijas vidējās normas u.t.t. Īsumā sakot, kādam ir jāuzņemas skolotāja loma.
(Atcirst) (Vecākais)
No:(Anonīms) - p
Datums:15. Janvāris 2007 - 09:03

Kamazs

(Saite)
Well, doma par dizdoka nepieciešamību un tā kontroli, protams, ir prātīga un pamatota.

Bet tas atgādina apgalvojumu: "Ja visi autobraucēji ievērotu atļauto ātrumu un brauktu pieklājīgi, tad būtu mazāk starpgadījumu." Arī šis apgalvojums ir praktiski 100% pareizs, taču, -- hei! -- ir vairāk kā stulbi iedomāties, ka tas ir reālais risinājums problēmai. Tas ir tas pats, kas paziņot: "Ja jūs visi būsiet ideāli, viss būs labi. Un, ja neesat ideāli, tad vot jums, tādēļ arī ir slikti. Paši vainīgi!" Tieši tā izklausās Tavi apgalvojumi un ieteikumi.

Mēs dzīvojam reālā pasaulē, kur jāizmanto citi -- praktiskāki -- paņēmieni, lai risinātu problēmas. Viens no šādiem paņēmieniem ir ļaut Indago vaļu un īpaši nestresot par to, ka spēles tajā ir bieži vien nožēlojamas un nespēlējamas. Indago manā uztverē ir konkurss, kurā es varu pieteikt savu spēli, kuru esmu uztaisījis. To novērtēs, to izspēlēs gana daudzi cilvēki, par to dzirdēs. Ja man ir sūdīga spēle, seko sūdīgas atsauksmes un arī tas ir labi gan man, gan citiem -- liek sasparoties. Ja šāda Indago nebūtu, daudziem nebūtu vispār vai būtu pavisam neliels stimuls kaut ko sasparoties uztaisīt. Un tas jau ir slikti. Jo jebkura Indago pieteiktā gāme ir labāk par neko.

ALternatīva ir sākt domāt, kā stimulēt radīto/pieteikto spēļu kvalitāti. Kaut ko tādu Peacemaker un citi mēģināja panākt uz šī gada konkursu ieviešot obligātos žurnālierakstus un citu krapu. Tas laikam it kā nebija slikti, bet, ja skatās tīri pēc rezultātiem, aina ir praktiski tāda pati, kā pārējos Indago -- 1-2 labi projekti un kaudze krapa. Pie visa, iepriekšējos gados bija vairāk labu projektu (THEEP, JV pret vienu pašu 3DSquares). Secinājums? Sākot ierobežot dalībniekus mēs neesam guvuši vērā ņemamu pozitīvu reakciju. Rīkojoties kā tu iesaki, mēs, visticamākais vispār netiksim pie dalībniekiem. Un es nerunāju tikai par tiem, kas taisa "sūdīgās" spēles. Kāda mārrutka pēc man jāiegulda savs laiks gatavojot visādas muļķības, kā piemēram dizdoku un pārējo dokumentāciju? Indago nespēj piedāvāt praktiski neko pretim. Vienīgā jēga piedalīties -- publicitāte. Un tas arī tad, ja es varu vienkārši pieteikt spēli un skatīties, kur tā nonāk. Ja man jāsāk ieguldīt papildus darbs kaut kādās formalitātēs, tad tas mani vairs neinteresē. Paldies, publicitāti var dabūt arī savādāk.

Un nevajag viebt degunu pie vārdiem "muļķības -- dizdoks". DIzdoks, protams, ir šausmīgi forši un pareizi, bet nafig tāds man vajadzīgs, ja galvenais ir gatavs rezultāts? Dizdoks ir tikai noderīgs rīks, kā pie rezultāta nonākt, taču tas ir patiesi tikai tad, ja tas tev palīdz nevis traucē. Indago mēroga spēlēm tāds, imo, tikai traucē. Galvenais ir pašam saprast, ko tieši gribi uztaisīt un tam ir mazs sakars ar formālu papīru smērēšanu. Spēles izveide ir interesants, aizraujošs process. Dizdoka rakstīšana -- galīgi tas nav. Domāju, ka -- ja man par to nemaksā -- man negribēsies ne rakstīt garlaicīgo dizdoku, ne vēlāk tam skrupulozi sekot, būvējot spēli. Rezultāts būs tāds, ka spēle vispār netaps.

Sooo...principā, īsos vārdos, mans viedoklis ir tāds, ka piespiedu dizdoka rakstīšana neglābs konkursu, tikai nogalinās tā vienīgo vērtību. Un tas, ka Tavi ieteikumi ir pārāk atrauti no realitātes un ekonomiski nepamatoti. Tieši tā -- ekonomiski: kamdēļ man jāiegulda savi līdzekļi (laiks) neperspektīvā projektā? Pašreizējais konkursa modelis ir daudz izdevīgāks.
(Atcirst) (Pavediens)
No:[info]kaitnieks - paitnieks
Datums:15. Janvāris 2007 - 14:15

Re: Kamazs

(Saite)
Atziistos, ka pāršāvu pār strīpu ar formālismu, bet es to darīju, lai liktu uzsvaru uz galvenajām nepilnībām - nevienam nav skaidrs, kas tieši tiek taisīts, programmētāji nenovērtē sistēmas apjmu, savus spēkus un iespējas, un mums ir kas, 20% izdošanās ratio?

Doma par konkursu, kā vietu, kur iesniegt savu spēli un padarīt to redzamu, man ļoti patīk, bet tad jāatsakās no visiem procesa kontroles mehānismiem (ka jābūt screenshotiem, jābūt demo, jābūt atskaitēm par pludmali) un jāievieš viens vienīgs spēles nodošanas galatermiņš. Indago lapu var atstāt kā neobligātu vietni ar izstrādātāja sasaisti ar spēlētājiem - komentāri, ierosinājumi, bugtraq.

Un tomēr, ja process tiek kontrolēts, tad to vajag darīt pamatīgāk, vismaz ar iesācējiem. Ir jānodarbojas ar apjomīgu izskaidrošanas darbu un ar pirkstu jāparāda, ko darīt labāk. Konkursa vadībai/komisijai jāuzņemas klienta vai publishera loma, un iesācēju gadījumā, arī projektu vadītāja loma.
(Atcirst) (Vecākais) (Pavediens)
No:[info]ra001 - pa001
Datums:15. Janvāris 2007 - 15:57

Re: Kamazs

(Saite)
Lapa ir nepieciešama obligāti un tai ir jābūt dnamiskai un vēl labāk ar apmeklētāju statistiku un citām blēņām. Kā Jūs domājiet no kurienes Indago ņem naudu balvām? Labi pirmos gadus maksājām no savām kabātām (BlackSnake, Hobitz un Ra001), bet tagad naudiņu cenšamies ņemt no sponsoriem un tai skaitā KKF, kuriem ir nepieciešamas šādas atskaites un arī vieta (norāde) uz saviem uzņēmumiem. Līdz ar to ir prasība par žurnāliem un tamlīdzīgām blēņām, lai tur būtu publika un, lai sponsoriem būtu kaut mazākā interese šo konkursu atbalstīt.
(Atcirst) (Vecākais)

(ir doma)