"Just live <3"
Šodien trešo reizi gāju skriet Lielajos kapos (parkā). Man ļoti patīk. Un, lai arī līdzšinējos 5 vai 6 gadus es skrēju ap vienu un to pašu kvartālu bez nekādām problēmām vai garlaicību par nemainīgu/vienmuļu vidi (vienīgā lieta, kuru laika gaitā esmu pamainījis/ieviesis ir skriešanas virziens, kuru es pamīšus mainīju), man ļoti patīk visi tie koki un zaļums, kas tajā parkā ir. Neskatoties uz to, ka tā ielas un mašīnu rūkoņa tur pat vien ir - tikai kādus 50 metrus tālāk.
Šodien arī pirmā reize, kad temperatūra diezgan zem 10 grādiem, gaiss bija diezgan auksts un dzestrs. Rezultātā, skrienot nācās ik pēc 20 metriem spļaudīties, lai tiktu vaļā no biezajām siekalām un nesāktu rīstīties.

Vispār saistībā ar skriešanu pa vietu, kur kādreiz bija (tehniski laikam joprojām ir) kapi, mani nedaudz nodarināja ētiskuma aspekts, ka varbūt īsti nav pieklājīgi pa kapiem skraidīt un "traucēt mūžīgo mieru". Es gan tām pārdabiskajām lietām (māņticībam) neticu, jo domāju, ka nomiršana un vecās miesas atgriešanās un pārstrādāšanās zemē ir dabisks process. Un manā skatījumā skriešana - un fiziskās aktivitātes kopumā - arī ir dabisks process. Līdz ar to nevajadzētu būt pamatam raizēm. Kad es pirms nedēļas pirmo reizi gāju skriet Lielajos kapos, es nodomāju, ka tā vietā, lai baidītos no tās vietas, es smelšos iedevesmu no tiem diženajiem cilvēkiem, kas tur ir apglabāti: Krišjāņa Barona, Krišjāņa Valdemāra, Friča Brīvzemnieka un citiem.
Galu galā punktu maniem apsvērumiem par ētiskumu nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm vietā, kur agrāk apglabāti cilvēki, pielika mans novērojums, cik daudzi cilvēki uz Lielajiem kapiem ved savus suņus izstaidzināt un veikt savas "dabiskās vajadzības" (suņi, nevis to īpašnieki :D). Kā jau iepriekš minēju: daba un dabiskie procesi.
 
 
Reanimēju savu cibu (?)
Gandrīz trīs gadi pagājuši, kopš mana pēdējā cibas ieraksta. Vienīgais atgādinājums par cibu bija virtuālā grāmatzīme, kuru es saglabāju savā interneta pārlūkā par spīti visām OS pārinstalēšanām, formatēšanām un datu nesēju maiņām. Saglabāju to ar nodomu "gan jau, varbūt kaut kad atkal uznāks luste atsākt". Šodien ir sajūta, ka kaut ko varētu te atsākt gan. Vismaz motivācija man ir. Man jau tā mūžsenā problēma socializēties ar cilvēkiem, meklēt draugus - līdzīgi domājošos - , ar kuriem tad varētu dalīties un apmainīties ar dzīves pieredzēm, iespaidiem un atklāsmēm. Lai gan pēdējā laikā es teiktu, ka sociālajā jomā esmu diezgan progresējis, jo pēdējos divus gadus veiksmīgi piedalījos psihodrāmas grupas terapijā (kas bija lieliska, bagātīga pieredze, bet par to kādu citu reizi). Iepriekš šad un tad mēģināju uzsākt socializēšanos vairākos tematiskajos discord serveros, bet kaut kā nesanāk tajos serveros noturēties ilgāk par dažām dienām. Nu tad šodien, kad es kārtējo reizi pieķēru sevi intensīvi - bezmaz vai stresojot - domājot, kā tad varētu atkal mēģināt ar cilvēkiem internetā socializēties, atcerējos par veco labo cibu, kurā savulaik tīri feini sanāca sarakstīties ar citiem cilvēkiem, šad un tad arī par vienu otru dziļāku, filozofiskāku tēmu.

Kā jau atgriežoties mājā, kurā neviens nav bijis 3 gadus, man savs cibas profīls būs nedaudz jāsakārto. Būs jāpielabo vai jāuztaisa jauns profīla dizains, jo tagad jauni izmēri, lielāki ekrāni utt. Es gan galīgi esmu aizmirsis, kā to vizuālo formātu taisīt, bet iepriekš es ar to itin veiksmīgi tiku galā, tā kā gan jau būs ok.

3 gadi ir gana ilgs periods, kurā nekādi neiztikt bez daudzām lielākām un mazākām pārmaiņām gan manī pašā, gan ap mani. Pirms sāku rakstīt šo vēstījumu es nedaudz pārlasīju savus 3 gadus iepriekš publicētos. Un lai arī kauns man gluži nav par to, ko es biju iepriekš sarakstījis, tagad skatoties es jūtu diezgan skaidru atšķirību starp sevi tagad un kāds es biju trīs gadus atpakaļ. Agrāk es "ļoti daudz domāju", tagad es biezāk izvēlos/uzdrošinos darīt. Un procesa gaitā tā nepieciešamība "tik ļoti daudz domāt" ir mainījusies/mazinājusies.
Mūzika: Deep Forest - Marta's Song
 
 
Nedaudz sadusmojos, lasot rakstu par "ideālo" rasolu un 5 "liktenīgajām" pagatavošanas kļūdām. Bet tad ātri vien nomierinājos ar domu: "Katram sava gaume". :)
 
 
Ehh, šī saldsērīgā sajūta, pabeidzot iemīļotu grāmatas triloģiju vai pabeidzot skatīties seriālu. Agrāk pēc grāmatu un seriālu pabeigšanas es mēdzu ieslīgt bēdās un grūtsirdībā, bet pēdējā laikā es mēģinu savas emocijas virzīt uz gandarījumu par piedzīvoto lasīšanas/skatīšanās laikā. Līdzīgi kā vēsta viens teiciens: "Nebēdāties par to, ka kaut kas ir beidzies, bet priecāties, ka tas notika".
 
 
Es kultivēju ilūzijas par labāku nākotni, lai izvairītos no trauksmes un panikas lēkmēm tagadnē.
 
 
Jo vairāk es skatos realitātes šovu "Izdzīvotājs" ("Survivor"), jo lielāka aug mana pārliecība par to, cik es būtu nepiemērots dalībai tādā šovā/piedzīvojumā.
 
 
Viena no manas naivās domāšanas izpausmēm.
Priekšstats, ka panākumi - indikātors "pareizai" dzīvošanai. Panākumu gūšana ir norma. Panākumu negūšana ir "nenormāla" un nepieņemama, kam iemesls ir neizdarība vai slikta darbs.
 
 
7 km :)
 
 
Es šodien daudz domāju un nonācu pie atziņas, ka tas ĪSTAIS iemesls, kāpēc es tik ļoti mēdzu rakņāties pagātnē, varētu būt vēlme identificēt cēloņus, kas ļautu man izskaidrot savas sajūtas taganē un to, kā es skatos uz lietām par nākotni. Es satraucos par lēmumu pieņemšanu tagadnē un nākotnes plānošanu, jo jūtos apdraudēts. Un šo apdraudētības sajūtu veicina neziņa, nespējot izskaidrot baiļu un trauksmes sajūtu rašanās cēloņus. Rezultātā es stresoju dubultā: gan par konkrēto situāciju, kuras dēļ jūtos nedrošs, gan par apstākli, ka es nespēju noteikt šo satraukumu cēloni. Sanāk tāda kā meta-satraukšanās, kad es satraucos par pašu satraukšanās faktu. Un te es nonāku pie pagātnes atstāstīšanas un ķidāšanas.

Pamēģināšu īsi un kodolīgi noformulēt manu motivāciju rakņāties pagātnē: iedziļinoties pietiekami detalizēti manas pagātnes notikumos, man izdodas piedzīvot "momentus", kad es savās atmiņās spēju identificēt atsevišķas nianses, kas varētu kalpot par skaidrojumu/cēloni tiem kreņķiem un pārdzīvojumiem, kurus es piedzīvoju tagadnē un/vai kuru dēļ es uztraucos par nākotni.

Tas priekš manis ir ļoti (pat kritiski) svarīgi, jo agrāk, nespējot saprast šīs ļoti trauksmainās un mokošās sajūtas un nespējot atrast to rašanās cēloni, es mēdzu tās uzskatīt kā nenormālas, aplamas un nedabiskas izpausmes. Ka bailes un panikas lēkmes ir kaut kas ārpus "normālas dzīves pieredzes". Līdzīgi kā es sākotnēji uztvēru nāvi. Tādēļ es jau no pašas bērnības ļoti baidījos no šīm sajūtām. Gan tādēļ, ko tās man simbolizēja, gan no tā, cik graujošu efektu bailes, trauksme un panikas lēkmes radīja uz manu dzīves kvalitāti. Līdz ar to, atkārtoti un nerimstoši ieslīgstot pagātnē un rakņājoties pa detaļām un niansēm, un atrodot sakarības starp pagātnē pieredzēto un to, ko es pieredzu tagadnē, es gūstu sajūtu, ka es varu izskaidrot iemeslus bailēm un trauksmes sajūtām, kuras ikdienā mēdzu piedzīvot. Kas man dod iedrošinājumu, ka, lai arī cik nepatīkamas un dzīvi apgrūtinošas ir šīs sajūtas, viņas pieder pie dzīves pieredzes. Ka šīs sajūtas ir "dabiskas". Līdzīgi kā caur terapiju es mainīju savu pieeju nāvei, galu galā pieņemot to kā daļu no dzīves pieredzes un pārstājot sevi par katru cenu pasargāt no tās, caur rakņāšanos pa pagātni un bailes/trauksmes sajūtu cēloņu identificēšanu, es spēju atpazīt bailes un trauksmes sajūtas kā daļu no dzīves pieredzes. Caur rakņāšanos pagātnē es validēju savu baiļu un trauksmes sajūtu "autentiskumu", "īstumu" un " to piederību realitātei". Un man ir jāsaka, ka šīs sajūtas "par piederību dzīves realitātei" efekts ir ievērojams. Gandrīz kā diena pret nakti, salīdzinot ar sākuma kreņķu, satraukumu un šaubu stāvokli.

Un te es nonāku pie tā, kāpēc es tik ļoti šo ieslīgšanu pagātnē daru tieši terapijas laikā. Parasti es uz terapiju dodos ar vēlmi risināt kādu konkrētu mani satraucošu problēmu. Un 99,99% gadījumu ikdienā piedzīvotie satraukumi, kreņķi un bailes izriet no nedrošības un šaubām pašam par sevi. Šaubām par savām spējām uztvert realitāti. Šaubām par manis paša (un mana prāta) piederību realitātei. Sākotnēji mans mērķis terapijas laikā ir meklēt risinājumu, bet tādēļ, ka bieži vien atsevišķas situācijas (konkrēti, attiecības ar cilvēkiem un bailes no cilvēkiem) man liek justies tik ļoti nedrošam un izjust tik stipras šaubas par sevi, savu spriestspēju un savu spēju uztvērt realitāti, ka es terapijas laikā es neapzināti ieslīgstu šajā pagātnes notikumu "ķidāšanas" (jeb kā terapeite man reiz terapijā teica - atkārtotas sevis mocīšanas) procesā, lai tikai gūtu šo "piederības realitātei" validācijas sajūtu.
 
 
Man no senatnes ir bijusi sajūta/priekšstats, ka man pirms jebkura atbildīga un svarīga darba ir pienākums koncentrēties, noskaņoties un pilnībā veltīt sevi veicamajam darbam, pretējā gadījumā riskējot ar manu tendenci uz neuzmanību, vieglprātību un bezatbildību (par ko man savulaik itin bieži norādīja un pārmeta) pieļaut rupjas kļūdas un nodarīt konktrētajam darbam un tajā iesaistītajiem cilvēkiem nopietnu kaitējumu. Radīt smagas un neatgriezeniskas sekas manas neuzmanības vai (neapzinātas) neizdarības rezultātā, ir sliktākais, kas vien varbūt. Tādēļ man ir jādara viss, lai konkrētā darba ietvaros es būtu 100% koncentrējies uz savu uzdevumu. Pat ja tas nozīmē sevis forsēšanu, pakļaušanu sevi stresam un baiļu izmantošanai pret sevi. Ļauties stresam un bailēm no soda, ja tas man dod lielāku motivāciju konkrēto uzdevumu prioritizēt pār visām manām pārējām vēlmēm un nepieciešamībām. Nepieciešamais ļaunums, upuris. Pakļaut sevi relatīvi mazam diskomfortam, lai nepieļautu daudz lielākas nelaimes un ciešanas.

P.s. Es nedaudz aizdomājos par man "inkriminēto" vieglprātību, neuzmanību un bezatbildību un šo nevēlamo īpašību un izpausmju potenciālajām problēmām. Un to, ka šīs izpausmes man nozīmēja brīvību, radošumu un dzīvesprieku. Beigu beigās sanāk tāds kā konflikts starp dzīvošanu un izdzīvošanu. Dzīvošana pēc sirds patikas kaitē izdzīvošanai, bet izdzīvošana neļauj dzīvot.
 
 
Es vakar pabeidzu pārlasīt Hunger Games pirmo grāmatu, un uzreiz pēc tam vēlreiz noskatījos tāda paša nosaukuma filmu triloģijas (faktiski jau ir 4 filmas, bet lai nu paliek) pirmo daļu. Skatīšanās laikā man diezgan ātri radās sajūta/iespaids, ka konkrētā filma ir tāds kā grāmatas kopsavilkums. Un ir jāatzīst, ka šādu iespaidu var attiecināt uz daudzām grāmatu/filmu kombinācijām. Nebūs jau nekāds atklājums sakot, ka no grāmatu lasīšanas gūstu lielāku efektu, bet priekš manis kā diezgan slinka un kūtra lasītāja šāda atziņa ir vērtīga.
 
 
Arcerējos vienu īsu un nedaudz rupju anekdoti:

Tēvs ar dēlu sēž laivā uz ezera un makšķerē. Tad vienā brīdi dēls izvelk no ūdens zelta zivtiņu, kura, kā jau ierasts, piedāvā trīs vēlēšanās.
Bez vilcināšanās dēls pirmais saka: "Es gribu kāmīti!"
"Di**ā tev to kāmīti", tēvs dusmās iesaucas.
"Ārā kāmīti, ārā!"
 
 
Viens veids, kā es varētu izskaidrot savu ieciklēšanos uz pagātnes notikumu "pāstrādāšanu" un manu pretestību pret terapeitu norādēm no šādas "iestrēgšanas pagātnē" atteikties, ir runāt par to, ka šāda pašanalize un pagātnes notikumu izvērtēšana ir tas veids, kas man ļauj gūt jaunu perspektīvu par notikušo, kā arī ļauj labāk saprast, kāpēc es izjūtu trauksmainas sajūtas un bailes, iztēlojoties un plānojot savu rīcību nākotnē. Nostrādā efekts, ka "saprotot kaut ko labāk, man tas automātiski liekas mazāk biedējošs". Un daudzos dzīves aspektos, kas man iepriekš likās biedējoši, tieši šāda pašanalīze un pagātnes notikumu izvērtēšana ļāva ievērojami mainīt manu priekšstatu par lietām (piemēram, par nāvi). Es apzinos šos panākumus, tādēļ es fokusējos uz šo paņēmienu - pagātnes izvērtēšanu - pielietot visos mani satraucošos. Turklāt ļoti būtiski ir tas, ka pagātnes atstāstīšanu terapijas laikā es netaisu priekš sevis. Konkrētos pagātnes notikumus es esmu vairākkārt izmalis cauri ar savu pašanalīzi un sen jau nonācis pie saviem secinājumiem. Vienīgais iemesls, kāpēc es to stāstu terapeitam, ir "iepazīstināšana ar lietas apstākļiem",lai pēc tam izklāstītu savas atziņas un secinājumus, cerēdams uz tādu kā terapeita novērtējumu, vai, "ņemot vērā lietas (ļoti detalizētos pagātnes notikumu) apstākļus, mani secinājumi un atklāsmes ir adekvāti un pieņemami". Īsi sakot, es cenšos saņemt no terapeita validāciju. Līdz ar to norādes no terapeita puses par to, cik neefektīva vai nevajadzīga ir šāda rakņāšanās pagātnē, man liek justies nelāgi, jo es to uztveru kā manas pieejas un loģikas diskreditēšanu. Un sanāk, ka es gūstu pretējo efektu. Es cerēju uz tādu kā iedrošinājumu un validāciju, bet reāli es nesaņemu ne vienu, nedz otru. Tā vietā es gūstu vēl lielāku nedrošību un šaubas. Cita lieta, ka es tagad pats sāku saprast, cik neiespējami ir otram cilvēkam iedziļināties otra pieredzē, nemaz nerunājot par kaut kādu atziņu vai secinājumu objektīvu novērtēšanu.

Bet tāda nu ir mana problēma, ka visbiežākais iemesls manām bailēm un trauksmēm par nākotnes rīcību ir nedrošība, neticība un šaubas pašam par sevi. Un pēdējos gados veids, kā es iedomājos savu ticību sev vairot, bija mēģināt saņemt validāciju no terapeita.
 
 
Šodien nenokā sanāca tīri labs piedzīvojums. Izdomāju iziet ārā pabraukt ar riteni, jo pēdējā laikā tik daudz sanāca skriet, ka gribējās alternatīvu. Nolēmu braukt vienu no ierastajiem maršrutiem pa Brīvības ielu virzienā uz Juglu. Līdz šim tālākais, ko es biju aizbraucis pa Brīvības ielu bija līdz pagriezienam uz Jaunciemu. Tālāk nebiju braucis, jo nezināju, kur veloceliņš tālāk iet un ietves ceļa abās pusēs izbeidzas. Bet šodien, aizbraucis līdz tam pagriezienam uz Jaunciemu, izdomāju paeksperimentēt un paskatīties, cik tālu var aizbraukt gar šoseju. Kādu gabaliņu gar lielo Rīgas zīmi sanāca braukt pa iemītām taciņām, bet tālāk, sev par pārsteigumu, atklāju ietves. Un sākot ar gājēju tiltiņu pār šoseju - veloceliņu (laikam veloceļš no gājēju tiltiņa virzienā uz Rīgu iet pa šosejas otru malu līdz pagriezienam uz Berģiem. Vienkārši es veloceliņa turpinājumu, braucot no Juglas, iepriekš neatradu.)
Tā nu es ar smaidu uz lūpām braucu tālāk un skatījos, kur mani ceļš aizvedīs. Aizminos līdz pagriezienam uz Tallinas šoseju. Bet tālāk nebraucu, jo izvēlējos apstāties pie dzelzceļa sliedēm, kas man no bērnības ir palikušas atmiņā ar īpašām sajūtām, kad ar mašīnu tika braukts pa Tallinas šoseju pāri sliedēm. Kaut kā mani tā vide vienmēr nedaudz fascinēja. Un tagad pēc daudziem gadiem es biju tur klāt. Piebraucu pie pašām sliedēm un skatījos abos virzienos kā taisnās sliedes tālumā izzūd miglā. Tad es pamanīju, ka dzelzceļa luksaforā deg zaļā gaisma, un sapriecājos par iespējamību, ka drīzumā varētu braukt vilciens. Un tad apmēram minūti vēlāk es pamanu, ka uz sliedēm no Rīgas sāk spīdēt liels balts luktris. Un man bija lielie prieki. :D Biju tik sapriecājies, ka, vilcienam esot ļoti tuvu, man ienāca prāta doma, ka varētu roku parādīt skaņas taures žestu (līdzīgi kā ar fūrēm un kugiem). Vilciens pabrauca garām, un es kādu laiku noskatījos tam pakāl, domājot par to, kā krāšņās vilciena krāsas kontrastē ar apkārt esošo miglu un kā ar pakāpeniski vilciens pazūd miglā. Tad es apgriezos un braucu atpakaļ uz mājām, izjūtot gandarījumu par to, ka izvēlējos šodien pabraukt nedaudz tālāk.
 
 
Pēdējā laikā ir iepaticies skatīties Čārlija Brūkera raidījumus.
 
 
""xxx - a docile cartoon hound with a personality of a door"

Interesants cilvēka raksturojums. (Kā kaut ko tādu vispār var izdomāt? :D)
 
 
Piecēlos ap 22:30. Paēdu "brokastis", padzēru "rīta" kafiju. Un pēc tam, ap 1:00, izgāju ārā paskriet, beigās noskrienot 6 km un atkārtojot savu tālākās distances sasniegumu. Tīri feins dienas sākums :)
 
 
Lai arī sākotnēji es biju vīlies par jaunās TV sezonas rudens piedāvājumu, tagad, 3 nedēļas vēlāk, es esmu ļoti gandarīts un pateicīgs par to. Nezinot, ko skatīties no aktuālā piedāvājuma, es ieskatījos IMDB top 250 lapā un ieinteresējos par seriālu "The Wire", par kuru neko daudz nebiju dzirdējis. Lai arī seriāla tematika man nelikās īpaši saistoša, izlēmu pamēģināt. Un es esmu ļoti priecīgs, ka izvēlējos pamēģināt, jo pēdējās trīs nedēļas pavadīju, skatoties lielisku seriālu. Pat tāda relatīvi neliela nianse kā seriāla intro atstāja uz mani ļoti pozitīvu iespaidu. Proti, katrai sezonai ir savs tituldziesmas aranžējums seriāla intro. Super.

10/10

Shiiiieeeet
 
 
Ideālisma tumšā puse
Līdz šim saistībā ar ideālismu es vienmēr koncentrējos uz "pozitīvajiem" aspektiem: panākumi, pašvērtējums, progress, uzlabojums, efektivitāte utt. Un ikdienā attiecīgi izvirzu sev sasniegt idealizētus mērķus. Un neizbēgami nonāku pie sevis strostēšanu un vainošanu, nespēdams sasniegt šos manus mērķus. Bet zīmīgi ir tas, ka lai arī cik pats sev šādi radītu kreņķus un sarežģītu sev dzīvi, es ar šo sevis vainošanu un strostēšanu samierinos, jo tas ļauj saglabāt manu idealizēto mērķu "iespējamību". Tā teikt, es labāk izvēlos vainot sevi, nekā pieļaut domu, ka manis paša mērķi pie dotajiem apstākļiem varētu būt nereāli. Vēl viens iemesls ļoti augstu - ideālu - mērķu izvirzīšanai ir laika vērtīguma aspekts: piekrist iesaistīties tikai tādos procesos, kas būtu veltītā laika vērti.
Bet tagad man ir sajūta, ka ir vēl viens iemesls manām (ne-)apzinātajām izvēlēm tiekties pēc idealizētiem mērķiem. Līdz šim koncentrējos uz maniem iemesliem un pamatojumiem izvēlēties izvirzīt sev idealizētus mērķus. Es viņus vēlos un man viņus vajag. Bet kādēļ gan es turpinu atkal un atkal kāpt uz viena un tā paša grābekļa, labi zinot, ka es izvirzu sev neiespējamus mēŗkus un ka šo mērķu dēļ es mocīšos? Es teiktu, ka savādāk nevaru. Alternatīva - netiekties pēc ideālā - ir biedējoša. Ja savā ziņā lietu idealizēšana ir iedrošinoša un cerību vairojoša, tad atteikties no ideāliem ir cerības zaudēšana - bezcerība. Tā sajūta man ir tāda, ka ja es izvēlēšos neizvirzīt šādus idealizētus mērķus, tad es nekad nesasniegšu vēlamo rezultātu. Ja es nemēģināšu sasniegt mērķus tā kā es tos esmu iztēlojies un iedomājies, tad es šos mērķus nesasniegšu. Nekad negūšu panākumus, neatradīšu draugus un mīlestību
 
 
Pirmā atziņa pēc man filmas "Blade Runner 2049" noskatīšanās bija tāda, ka no šīs filmas satura mierīgi varētu uztaisīt vismaz 5 interesantas filmas. Tik daudz idejas, problēmas un simboli. Bija druksu par daudz (pārsātināti). Bija ko padomāt. Bet visādi citādi ok skatīšanās pieredze. Acīm un ausīm tīkami. Labi pavadītas 160 minūtes.
 
 

Powered by Sviesta Ciba