***
Apr. 6., 2005 | 04:29 am
nu nedarbojas Pītagora teorēma
un mīlas trijstūri
kur asas malas
ir mūsu satikšanās vietas
nevar tevi atņemt
kādam
pacelt kvadrātā spaidu kārtā
sadalīt vai apvienot ar mani
tu pat neizskaties vairs labi
ne ideāla līnija ne nogrieznis
kur triekties nāvīgi un kaislīgi
līdz iznirst unikālas figūras
tevis žēl un sevis žēl
tu esi tikai skaista švīka
nelietīga figūrslidotāja coda
Link | ir doma {4} | Add to Memories
Sarunas ar kristiešiem
Mar. 1., 2005 | 09:20 pm
Dievs ir mīlestiba (!?), kriestietis minhauzens definē: praktiskais Dievs, prakstiskā mīlestība.
Citāti: ...nevis leksika bet ikdiena, man vakarriit piem. Dievs paraadiija atklaasmi kaa dabuut pie sajeegas vienu HP DeskJet, kur man galiigi idejas nekaadas nebija....
...ir gadiijies, ka uz manas luugshanas pamata Dievs aiztur negaisa maakoni uz 20 min - tieshi tik cik es luudzu...
Par Jēzus mīlestību: Jeezus glaabshanas upuris darbojas tikai un vieniigi tiem, kas tic uz vinju - uz paareejiem tas neattiecas...
Par cunami: nee, bet skumji man shkjiet, ka tajaa cunami skartajaa teritorijaa, neatradaas neviens cilveeks ar taadu ticiibu, lai dievs to pasaudzeetu...
Link | ir doma {15} | Add to Memories
kārtējais niķis (nav nosaukums)
Feb. 3., 2005 | 10:49 pm
ieliec saujā beigto žīdu,
uztaisi sev kokteili un neiespringsti,
tik un tā viņš bija cūka,
seksists, diletants un īgņa;
safilmēja sadegušas Holivudas dīvas,
stīvās meitenes no labdarības
un pieprasīja Oskaru -
visdārgāko no mums
mēs esam ļoti pateicīgi
par tavu upuri un tā,
tikai lūdzu noslēp rokas,
varbūt nopērc cimdus,
lai tās kūpēdamas mūsu vainu neizdod.
Link | ir doma {2} | Add to Memories
improvizācija
Feb. 2., 2005 | 05:20 pm
Link | ir doma {28} | Add to Memories
Miegs ārstē visu
Jan. 16., 2005 | 08:20 pm
music: Thomas Newman - Any Other Name
Meitene ar milzu dzimumzīmi uz sejas noliecās pār guļošo un viņš pamodās. Atvēris acis, vīrietis ieraudzīja viņas matus, tie šūpojās kā viegla japāņu vēja iekustināti ziedi sen aizmirstā trīsrindē. Viņa piedāvāja sasmērēt maizītes un varbūt uzcept kādu olu, vīrietis pamāja un vēlreiz aiztaisīja acis. Šonakt viņš bija sapņojis par arhitektūru, par stiliem un virzieniem, par kolonnām un velvēm. Tieši virs gultas, uz griestiem bija uzgleznota puķe ar vismaz tūkstoš lapiņām, tās centrā otra, mazāka, un vēl viena, un tā bezgalīgi. Vīrietis nodomāja, ka tā nav māksla, tas ir interjera garnējums, varbūt alternatīvs iemigšanas veids, kaut kas jauns un kliedzošs, pilnībā noliedzot iepriekšējo metožu, piemēram, aitu skaitīšanas paņēmiena efektivitāti.
Kaut kur virtuvē nočurkstēja ola, vīrietis saviebās sāpēs un turpināja spekulēt par griestu zīmējuma nozīmi. Nebija noslēpums, ka šī visai mākslinieciski noskaņotā meitene rīkoja radošos vakarus ar pārmērīgu tējas dzeršanu, ko raksturoja negaidītas iepazīšanās, kopīgu interešu apzināšanās, varbūt pat atmaskošana vai kas neprātīgāks, un visam pāri – skaistas, brīžam poētiskas vārdu straumes. Viņš noliecās pār gultas malu un mēģināja saskatīt apdegušas formas uz parketa, ko iespējams atstājušas stipri vien iesilušas simpozija dalībnieku pakaļas, kas diskutējušas par griestu gleznojumiem kā iemigšanas metodi. Vīrietis piecēlās pussēdus, it kā būtu atcerējies, ko svarīgu, bet izdzirdējis pannu nočūkstam atkal, vēlreiz atslīga guļus. Puķe vilināja ar savu izgleznoto bezgalību, un tas bija neizturami. Viņš izkāpa no gultas, un piekārtojis apakšbikses devās uz virtuvi. Meitene padeva labrītu, nenovērsusies no pannas. Pēc mirkļa viņa tomēr pagriezās, un dzimumzīme šķita divreiz lielāka kā parasti:
- Vai zini, ko es šonakt darīju? – viņa smaidīja līdz ausīm.
- Kā gan es to varētu zināt? Es sapņoju par arhitektūru, vairāk absolūti neko neatceros. – sapīcis atbildēju, balss vēl neklausīja.
- Es neaizvēru acis ne mirkli, visu nakti, iedomājies, visu nakti, es tavā austiņā čukstēju Omāru Haijama rubajas, pēc tam pārgāju pie parastajām haikām... vai tas nav brīnišķīgi?
- Tas tiešām ir brīnišķīgi...faktiski es tevi varētu iesūdzēt tiesā par...
- Par ko gan? – viņa patiesā izbrīnā vaicāja, nolikusi man šķīvīti ar labi apceptām olām. Es teicu, ka gribēju vēršaci, uz ko viņa atbildēja, ka nenoliedzot, ka esmu gribējis vēršaci. Visai pikts pavaicāju, vai viņai šķiet, ka var tā vienkārši sākt rūpēties par kādu cilvēku pret viņa gribu. Meitene ar dzimumzīmi neatbildēja, un mēs ieturējām piespiedu brokastis.
Vēlāk es gribēju zināt, vai vakar esmu bijis piedzēries, meitene atbildēja, ka varbūt esot bijis, bet varbūt tomēr nē, tas ir kā no kuras puses paskatās, drīzāk esot bijis domīgs. Bet neesot viņu sitis, ja vien es būtu kārtīgs vīrietis... es pat neesot viņai pieskāries. Tomēr viņas dzeltenīgajiem zilumiem klātais ķermenis, ja ne mocīja mani, tad ieinteresēja noteikti. Es atļāvos pajautāt, vai tas ir kāda pagātnes vīrieša darbs, drošības labad paskatoties zem gultas un pavirinot drēbju skapja durvis, meitene izsmejoši piemetināja, ka nu gan es uzvedoties kā īsts vīrietis un ka tas esot bodyart, nevis kaut kādi tur zilumi. Atzinos, ka šādas sarunas mani nogurdina un ka mazliet jāatpūšas, jāpaguļ. Ierāpos atpakaļ gultā, mazliet paskatījos puķē un iemigu. Ļoti efektīvi.
Es sapņoju par rokmūzikas vēsturi, galvenajām figūrām, novatoriem, līdz nokļuvu līdz basģitāras spēles pamatiem, bet manu sapni pārtrauca meitene ar milzu dzimumzīmi:
- Zvanīja tavs tēvs, es negribēju tevi modināt, tu tik skaisti gulēji, pateicu viņam godīgi, ka tu guli un vienkārši neesi modināms, – viņa, noliekusies pār mani, skaidroja.
- Kad viņš zvanīja? – es vēl miegains jautāju.
- Tikko, mēs tikko beidzām runāt! – viņa atplauka smaidā. – Viņš esot nopircis mobilo ar iebūvēto fotokameru, ļoti kvalitatīvu utt. Tu nekad neesi teicis, ka viņš agrāk fotografēja, viņš esot bijis profesionāls fotogrāfs, un tagad kad viņam atkal ir aparāts, viņš... tu nevari iedomāties, viņš piekrita pafotografēt mani...
- Kā tad! Fotogrāfs.. viņš ir nožēlojams alkoholiķis, bet kāda velna pēc tu mani pamodināji, ja jau es tik skaisti gulēju? – es dusmojos.
- Fui, vai tu vienmēr esi tāds sīkumains īgņa? – viņa vīlusies novērsās.
- Vienmēr, mana dārgā, pilnīgi vienmēr, - es pagriezos uz otriem sāniem, cerībā panākt sapni par basģitārās divām atlikušajām stīgām, kuras vēl jāapgūst, bet viņa man neļāva gulēt. Viņa teica, ka tā jau varot nogulēt visu savu sasodīto dzīvi un ka man esot vajadzīgas pārmaiņas. Kā es skatoties uz ģimenes pieaugumu? Nu, protams, ka es skatoties pozitīvi. Meitenes sejā bija jaušama velnišķīga ideja, un man bija jāiet mazgāties, skūties un ģērbties, lai mēs varētu doties uz dzīvnieku patversmi un izvēlēties sev jaunu ģimenes locekli.
Iznācis no dušas pamanīju, ka viņa ir ielīdusi internetā, apzināt suņu un kaķu piedāvājumu. Dabiski, ka parasti kaķi un suņi meiteni neinteresēja, viņa vēlējās tikai traumētos, invalīdus un citādi īpašos. Kā par brīnumu sadaļā Īpašie suņi, viņa atrada kāroto:
o
Jūs atkal atbraucat, un atkal
paejat garām man un manai dzīvei!
Jā, tā gadījās, ka neesmu vācu aitu šķirnes suns. Mans izskats varbūt nav tik pievilcīgs, bet es taču esmu tik uzticīga...Žēl, ka joprojām nav tā, kam sniegt to milzīgo uzticību, kas sakrājusies manā sirdī!
Patversmē esmu
paēdusi, bet ar to nepietiek. Es skumstu, uztraucos, un, lai
atbrīvotos no stresa, (tā teica vetārsti, kad mēs bijām vizītē) laizu savu
priekšķepu, un tāpēc veca rēta nesadzīst jau ļoti ilgi. Patversmēs darbinieki
dara visu iespējamo, bet tas nepalīdz! Un teikšu atklāti - es gaidu Tevi,
saimniek, lai Tu mīlētu mani, tad es noteikti kļūšu mierīga. Es zinu, ka visas
manas bēdas beigsies un mums viss būs kārtībā! Lūdzu, es ļoti gaidu Tevi!
Meitene ar milzu dzimumzīmi uz sejas raudāja un bakstīja ar pirkstu pa monitora ekrānu, atkārtojot, ka vēlas Džīnu vai vismaz ko līdzvērtīgu. Tomēr ceļojums uz patversmi neattaisnojās, jo mums abiem par nožēlu bija jāatzīst, ka tā pati Džīna realitātē nemaz neizskatās tik slikti un patiesībā ir pavisam normāls suns. Meitene ar dzimumzīmi nolamājās, ka fotogrāfijās viss vienmēr izskatoties efektīgāk kā dzīvē un viņai vajadzējis zināt, ka visi ir krāpnieki. Mēs atgriezāmies mājās, viņa ieslēdzās studijā, visticamāk lai nodarbotos ar bodyart un es izmantoju izdevību pagulēt.
Sapnī es uzzināju visu par suņu turēšanas, kopšanas un pilnveidošanas paņēmieniem, biju ticis līdz terjeru novērtējumam, kad mani pamodināja tālruņa zvans. Bija trīs naktī, zvanīja mans mīļotais tēvs, cik sapratu – no policijas iecirkņa, ka esot piedzēries, apzagts, savākts un tagad nespējot atcerēties savu mobilā numuru, lai es lūdzu piezvanot un nobloķējot. Es teicu, ka nav problēmu, tikai uztraucos, kā tad viņš tagad fotografēs, liekas, tēvs man atteica ko rupju un nometa klausuli.
No rīta pamodos pārsteidzoši labā garastāvoklī. Es zināju visu par suņiem, un, piemēram, rīzenšnauceru dzimumu varētu noteikt no trīssimt metru attāluma, ja laba redzamība, tad iespējams pat tālāk. Iegāju virtuvē un apskāvu meiteni ar milzu dzimumzīmi, kas stāvēja pie plīts. Viņa pagriezās pret mani un nopietni skaidroja, ka šodien rīkojot mazu pasēdēšanu uz kuru ieradīšoties ārkārtīgi gudri, savdabīgi un interesanti cilvēki ar unikālu domāšanu, viņi visi spriedīšot par gudrām tēmām, piemēram, Dievu vai dzīves jēgu, un, ja es vēloties, es varot palikt, bet man ir jābūt ļoti nopietnam. Es atteicu, ka man nepatīk lieli ļaužu bari, it īpaši gudru ļaužu bari, visticamāk, ka pablandīšos apkārt pa pilsētu vai ko tamlīdzīgu.
Dienu pavadīju vecpilsētas bārā, ik pa laikam pasūtīdams ķiplokgrauzdiņus un kaut ko dzeramu. Šķiet, dziesma Someone to watch over me izskanēja vismaz piecdesmit reižu, bet varbūt man tikai tā likās, drīzāk tā turpināja skanēt manī bez mitas: He may not be the man some girls whould think as handsome, but to my heart he carries the keys. Piepeši es sajutos kā Džīna, kuras kāja nekad nesadzīs, es sajutos mīlams. Mans tālrunis iezvanījās:
- Sveiks, kur tu esi? – meitene ar milzu dzimumzīmi šņukstēja.
- Kāpēc tu raudi? – es vaicāju.
- Iedomājies, tie idioti neatnāca! Neviens! Vispār neviens, es te sēžu pilnīgi viena. Man nav neviena. Tu nāksi mājās? Tu zini, ko es daru? Tu nemūžam neticēsi, ko es daru... es sēžu un dzeru tēju, jau kādu divdesmito krūzi. Es domāju, ka drīz man pārsprāgs nieres... Tu nāksi mājās?
Es paskaidroju, ka esmu gatavs tūlīt tai pašā brīdi pamest visus savus darbus un triekties pie viņas. Meitene nolika klausuli. Es pasēdēju bārā vēl pāris stundas un tad cēlos, lai dotos mājās, mute smirdēja pēc ķiplokiem, bet bija kauns prasīt pēc papildus pētersīļu lapiņas.
Pārnācis mājās, atradu meiteni ar milzu dzimumzīmi aizmigušu. Man neizdevās viņu pamodināt – meitene bija pārāk ilgi skatījusies bezgalīgajā puķē uz griestiem. Es atšķīru Omāru Haijamu un čukstēju viņai ausī visu nakti.
.
Link | ir doma {28} | Add to Memories
Improvizējam...
Jan. 16., 2005 | 12:14 am
Link | ir doma {18} | Add to Memories
(bez virsraksta)
Jan. 15., 2005 | 07:49 pm
Nepazīstu nevienu.
Un neviens nepazīst mani.
Link | ir doma {18} | Add to Memories
***
Dec. 29., 2004 | 05:29 am
***
По улице моей который год
звучат шаги - мои друзья уходят.
Друзей моих медлительный уход
той темноте за окнами угоден.
Запущены моих друзей дела,
нет в их домах ни музыки, ни пенья,
и лишь, как прежде, девочки Дега
голубенькие оправляют перья.
Ну что ж, ну что ж, да не разбудит страх
вас, беззащитных, среди этой ночи.
К предательству таинственная страсть,
друзья мои, туманит ваши очи.
О одиночество, как твой характер крут!
Посверкивая циркулем железным,
как холодно ты замыкаешь круг,
не внемля увереньям бесполезным.
Так призови меня и награди!
Твой баловень, обласканный тобою,
утешусь, прислонясь к твоей груди,
умоюсь твоей стужей голубою.
Дай стать на цыпочки в твоем лесу,
на том конце замедленного жеста
найти листву, и поднести к лицу,
и ощутить сиротство, как блаженство.
Даруй мне тишь твоих библиотек,
твоих концертов строгие мотивы,
и - мудрая - я позабуду тех,
кто умерли или доселе живы.
И я познаю мудрость и печаль,
свой тайный смысл доверят мне предметы.
Природа, прислонясь к моим плечам,
объявит свои детские секреты.
И вот тогда - из слез, из темноты,
из бедного невежества былого
друзей моих прекрасные черты
появятся и растворятся снова.
/Ахмадулина Б./
Link | ir doma {2} | Add to Memories
Z-Diena
Dec. 26., 2004 | 12:46 am
Šodien nopirku oriģinālo Passion of Christ DVD. Smieklīga filma, bet bija baigi laba kvalitāte. Īpaši patika DTS 5.1 skaņas celiņš, kas radīja patīkamu telpisku asins šļākšanās un pletņu cirtienu pavadījumu.
Tā kā Jēzus tēmas šajās dienās ir varbūt pat pastiprināti aktuālas, aizdomājos, nu kā var paļauties uz asiņainu, aizpampušām acīm un izsistiem zobiem, nomocītu vīrieti, kas sola debesis, mīlestību un mūžīgo dzīvošanu.
Link | ir doma {21} | Add to Memories
***
Dec. 14., 2004 | 04:23 am
zem sakarsuša lietussarga
mēs divi vien un tava vēderkroka.
piesmakušas acis meklē krastu
lieli vaigi, notrīc klusā daba
tu izskaties pēc dubļos iekaltuša behemota
ļoti mulsinoši
pie apvāršņa spīd sārta jēra tūja.
Link | ir doma {11} | Add to Memories
(bez virsraksta)
Dec. 11., 2004 | 02:32 am
Māris par Aneti
Link | ir doma {18} | Add to Memories
Have Yourself a Merry Little Christmas
Dec. 6., 2004 | 03:17 am
Link | ir doma {22} | Add to Memories
Citāts
Nov. 25., 2004 | 12:53 am
Žans Luks Marions
Link | ir doma {3} | Add to Memories
***
Nov. 16., 2004 | 09:19 pm
- Cik jocīgi, ka tu man to vaicā, - tieši vakar vakarā es beidzu to lasīt. - Viņš pieliecās un atkal saņēma Sibilas rociņu. - Kā tev patika? - viņš vaicāja Sibilai.
- Vai tīģeri skrēja ap to koku?
- Es domāju, ka viņi nekad neapstājas. Savu mūžu neesmu redzējis tik daudz tīģeru.
- Tur bija tikai seši.
- Tikai seši! - jaunais vīrietis iesaucās. - Un tu saki - tikai!
- Vai tev patīk vasks?
- Kas man patīk? - pārvaicāja jaunais vīrietis.
- Vasks.
- Ļoti. Tev ne?
Sibila pamāja.
- Un olīvas tev patīk? - viņa jautāja.
- Olīvas - jā. Olīvas un vasks. bez šīm divām lietām es nekustu no vietas.
- Vai tev patīk Šērona Lipšica? - Sibila jautāja.
- Jā, jā, man patīk, - atbildēja jaunais vīrietis. - Sevišķi man patīk, ka viņa nekad nedara pāri sunīšiem viesnīcas vestibilā. Piemēram, tam mazajam rotaļīgajam buldodzēnam, kas pieder dāmai no Kanādas. Tu varbūt neticēsi, bet dažām mazām meitenēm patīk bakstīt šo sunīti ar nūjiņām, pie kurām piesien balonus. Šērona tā nedara. Viņa nekad nav ļauna vai nelaipna. Tāpēc viņa man patīk.
Sibila cieta klusu.
- Man patīk zelēt sveces, - viņa beidzot sacīja.
- Kam gan tas nepatīk? - atteica jaunais vīrietis, iebrizdams ūdenī.
Dž.D.Selindžers "Īstā diena banānzivīm".
Link | ir doma {15} | Add to Memories
(bez virsraksta)
Nov. 14., 2004 | 05:12 pm
Link | ir doma {69} | Add to Memories
Mūsu nākotnes plāni
Okt. 23., 2004 | 06:48 pm
Mācītājam ierādīja vietu pie loga. Pēc tās kāro daudzi, kuriem gadījies ceļot ar līdmašīnu un citiem transporta līdzekļiem. Tā noteikti ir visvērtīgākā un iekārojamākā vieta visā pasaulē. Taču sv. tēvs nebaidījās kārdinājuma, viņš droši varēja nodarboties ar visu to, ko neiesaka, jo gadu gaitā bija kļuvis tik tuvs Dievam, ka dvēseli ar ķermeni vairs saistīja tikai sīkas formalitātes, par kurām viņš nevēlas runāt. Lai nu kā, mācītājs nejuta nekādu kārdinājumu pret pasaulīgo, un kāds varētu pat atļauties piezīmēt, ka tas viņu zināmā mērā nomāca. Oficiants paklanījās un bija gatavs pieņemt vissvarīgāko pasūtījumu šīs iestādes vēsturē, vismaz tā liecināja viņa skaistā, iedzeltenā seja. Vispirms klients gribēja uzzināt, ko nozīmē tie brīnišķīgie hieroglifi uz plāksnītes pie apkalpotāja krūtīm. Tas esot viņa vārds. Bārenis. Cik gan brīnišķīgi rakstās šis vārds; mācītājs izvilka nelielu piezīmjgrāmatiņu ar nelielu zivtiņu uz vāka un pierakstīja šo visnotaļ interesanto atklājumu. Tad viņš pasūtīja suši.
Ārā kaut kas virmoja. Iespējams, tie bija putni uz komunikācijām. Dzelteni japāņu lidoņi, funkcionāli, bet ne kliedzoši, pieklajīgu spārnu vēzienu. Tie piederēja šim restorānam. Kādā grēksūdzē jauna un neiedomājami grēcīga sieviete, kas brīvājā laikā nodarbojas ar jogu, bija stāstījusi par šiem putniem, kurus šķībacainie izmanto, lai sūtītu informāciju frančaizes vadībai, kas atrodas tālā zemē. Tas ir lēts un pietiekoši ātrs sazināšanās veids. Baumo, ka daži no tiem ir izredzētie un spēj pārvietoties laikā, tie ir dzīvi kopš Noasa laikiem un vairāk par to var uzzināt Discovery Channel raidījumos.
Suši nenāca viens. Kopā ar viņu pie galdiņa apmetās 51% personāla, kuri neizprotamā veidā bija uzzinājuši, ka mūsu mācītājam šodien dzimšanas diena. Viņi dziedāja Happy Birthday tajā īpašajā veidā, kādā japāņi dzied Happy Birthday un izrotā eglītes uz Ziemassvētkiem stratēģiski svarīgajās vietās, kur mēdz parādīties pa kādam ģeniālam eiropiešu diriģentam ar zēnu kori pie rokas un neskaitāmām koncerttūrēm aiz muguras. Pēc tam visi apkalpotāji paklanījās patiesā cieņā un atstāja viņu ar savu suši, viens no oficiantiem pavisam kautrīgi un tomēr, viņa sejas izteiksme liecināja – neizbēgami, nolika uz galda anketas par ēdiena, apkalpošanas kvalitāti. Klientiem arī bija iespēja uzrakstīt savu vēlējumu.
Pēc kāda laiciņa, oficiants parādījās vēlreiz, lai uzzinātu, vai klients nav nobriedis. Sv. tēvs mazliet vilcinājās, skatījās uz putniem laukā, uz to, kas pirms brīža vēl bija sterils suši, smaidīja, beidzot palūdza risinājumu. Apkalpotājs paklanījās, veltīja dzeltenu smaidu un nozuda. Brīnišķīgs restorāns. Mācītājs jutās pacilāts, cilāja uzacis un ļāva degunam pulsēt. Viņš vēra vaļā savu mazo grāmatiņu un sazīmēja duci zivtiņu. Laiks pagāja nemanot. Oficianti veica pārorganizāciju. Aiznesa liekos krēslus, piestūma pāris galdus un apvienoja tos vienā lielā platformā, uz kuras novietosies risinājums. Mācītājs jutās, ja ne iekārdināts, tad ieintreģēts noteikti. Viņam aizsēja acis ar paša šalli un lika gaidīt.
Sv. tēvs drebēja. Viņš pacēla šalli un tikai tad atvēra acis. Tāds vientulīgs klusums. Tieši pirms atklāsmes. Viņš paskatījās apkārt, neviena nebija. Uz galda bija ēdiena veidota kompozīcija, kas no putna lidojuma izskatījās kā cilvēka seja. Tas bija vīrietis, kura bārda - zaļas un lillīgas salātu lapas - un caururbjošas olīves, gluži kā pirmās mīlestības acis, kas vienmēr nozibsnī no rīta, plakstus atverot, pauda līdzjūtību un aicinājumu. Mācītājs atvēra ēdienkarti un ar pirkstu atrada savu risinājumu – Solution. $30.95. Viņš nekavējoties paņēma anketas un ātri, bet ne pavirši aizpildīja tās, pirms tam, sekojot ieteikumam, iepazinās ar pievienoto kompānijas aprakstu un success story. Tur kāds laimīgs japānis draudēja nopirkt visus restorānus pasaulē un celt kvalitāti. Beidzot, nonācis līdz ailītei Novēlējumi, viņš secināja: Jums ir brīnišķīgs, saliedēts un neuzvarams kolektīvs. Kaut es nepiedzīvotu to dienu. Beigās viņš uzzīmēja zivi. Apmeta šalli ap kaklu un devās laukā. Nopircis puķu pušķīti, pasvilpa taksim, tas apstājās, asti luncinādams.
Neitrāli noskaņoti putniņi čivināja, lapas krita, atsitās pret akmeņiem un zaudēja rudeni. Sv. tēvs staigāja pa zālīti, meklēdams, kur nolikt savas puķītes. Ikviens bija pelnījis uzmanību, visi šie draugi, mīļie bērni, mīlošās sievas un vīri - visi bija pelnījuši pa puķu pušķim. Beidzot mācītājs apstājās pie savas mātes kapa, noliecās un iesprauda zemē rokā sasilušos ziedus.
Atgriezies mājās, viņš uzreiz aizmiga, sasedzies četrās segās. Sapnī sv. tēvs redzēja dekorētu un krāšņu zivi. Suši.
Link | ir doma {7} | Add to Memories
Trīs dēli
Okt. 19., 2004 | 03:43 pm
- Redzi, krustceles ir visur, un tāpēc es tev silti iesaku atcerēties dabu. Tu nenoliedzami esi talantīgs zēns, Dievs mans liecinieks, toreiz Jāņos tu iedvesmoji mūs visus ar savām deklamācijām, tu runāji ar tādu intonāciju, ka mēs visi sajutāmies vēl apgarotāki, lietus šķita mīkstāks un šašliki labāk cepās.
Es teicu, ka tā noteikti bija, bet diez vai to spēšu atminēties tik smalki kā viņa un pat ja atcerētos, noteikti nespētu stāstīt ar tādu jūsmu. – Neesmu no jūsmīgajiem. – es skaidroju. Gribēju iet tālāk, prom no šīs vecās, brīnišķīgās dāmas vai ne īsti dāmas (bet arī ne tantiņas), taču viņa ieāķēja manu roku savas rokas gredzenā un gāja līdzi (veda mani prom). Es sajutos kā īsts kavalieris vai vismaz kā aizņemtas mammas dēls, kurai nekad nav laika izskatīties jaunai un beidzot viņa ir paņēmusi brīvdienu, lai izietu pēcpusdienas pastaigā un varētu pasapņot un paķiķināt, ka pretimnākošie uzskatīs viņu par blakus ejošā vīrieša draudzeni vai māsu.
- Mīļais bērns, tu staigāji pa lauku sētām, uz austiņām skanēja džezs un vajadzības gadījumā pierakstīji pa kādai tautasdziesmai. Es ar kolēģēm toreiz ciemojos pie Lonijas tantes un sākumā mēs domājām, ka tu esi baigi nopietnais folklorists, tomēr tu ātri apreibi no olu liķiera, ak, kā tev riebās olu liķieris, bet mēs tomēr piespiedām tevi… - viņa paņēma nelielu pārtraukumu, lai ievilktu elpu - …un tad mēs visas pārstājām rēkt, lieku galvu ķīlā – pārstājām tieši tajā brīdī, kad tu nolasīji savu pirmo stāstu. Mums palika vaļā mutes, cik atbrīvots un harizmātisks tu biji. Tad mēs pierunājām, es pat teiktu – piespiedām tevi publicēties vietējā avīzītē, kuru, ja tu atceries, vadījām mēs pašas. Bet to jau tu noteikti neatceries… Man jāatklāj, ka pat toreiz, kad redkolēģija bija pilnīgi apburta ar tavu stāstu spēku, ar skaudro cilvēciskumu, kas tos caurstrāvoja, es personīgi, bet tikai es, jau toreiz jutu, ka tev trūkst saiknes ar dabu. Tomēr negribēju to pieminēt, sabojāt noskaņu un man likās, ja es būtu tā atklāti paziņojusi savu viedokli, tu diez vai paliktu nosvinēt Jāņus kopā ar mums.
- Jums ir lieliska atmiņa un gluds stāstījums. Vai jūs neesat domājusi pievērsties rakstniecībai? – es interesējos.
- Mīļais bērns, bet es jau arī rakstu. Man ir kaudze ar “Rudens burtnīcām” un skicēm, ekspromtiem, īpaši pieminamas būtu epifānijas un neargumentētās esejas… - viņa apstājās pagriezās un skatījās manās sasodīti brūnajās acīs – “Bet vai tik tu mani negribi novirzīt no tēmas. Nu, labi, par to rakstniecību… līdz tam mēs vēl nonāksim… - viņa atsāka iet.
- Par to es nešaubos – teicu, tik tikko pieskāries degunam, biju sajutis, ka uz tā nosēdusies gleznaina rudens lapa. Es vēlējos to notraust.
Mēs bijā nogājuši labu gabalu, un vecajai sievietei bija izdevies mani pilnībā novirzīt no sākotnējā galamērķa, kurš tagad, ja tā labi padomā, bija kļuvis pavisam neskaidrs.
- Ko tu teiktu par vienu tasi tējas… - viņa jūsmīgi pajautāja.
- Parasti nemēdzu izteikties par šādām lietām un… - es cerēju uz sirreālistisko izglābšanos no vajātāja.
- Es zinu vienu lielisku kafejnīcu, kur mēs abi varētu, tēlaini izsakoties, gremdēties atmiņās. – viņa ievilka mani kādā šķērsielā. Tā būšot ātrāk. Tad kundze sāka stāstīt par saviem dēliem, tie esot trīs un visi bijuši cīnītāji, gājuši bojā trijos dažādos karos, katrs laikam trīs reizes un viņa to nespējot aizmirst.
- Par kādiem kariem jūs runājat? – es gribēju precizēt.
- Ak, ne jau par tiem lielajiem, globālajiem. Par tādiem maziņiwm kariņiem, kur piedalās maziņi cilvēciņi, uzšķērž ar maziņiem nazīšiem, veic maziņas diversijiņas utt., drīzāk tā ir tāda izrēķināšanās. Nu, tev jābūt vietējam, lai to saprastu. – viņa precizēja.
- Bet jūs taču arī neesat vietējā. Cik sapratu, jūs visu mūžu ar redkolēģiju rēcāt pie Lonijas tantes laukos. - es norādīju uz neprecizitāti.
Viņa atkal apstājās un ieskatījās man acīs. – Klausies, tagad saki, vai tu zini, kur atrodas tā kafejnīca? Nē? Nu, re, bet es zinu. Tātad es esmu vietējā. Starp citu, tavai zināšanai Lonijas tante arī ir vietējā un ja mēs gribam aizsteigties notikumiem priekšā, tad viņa strādā tai kafejnīcā.
- Vai man atkal būs jādzer riebīgais olu liķieris? – es saviebos.
- O, jā, mīļais, mēs to protams vēlētos, mēs no sirds priecātos… - viņa jūsmīgi elpoja, tad pamanīja manu neapmierinātību. – Zini, mani dēli bija ārkārtīgi talantīgi, viņi visi bija vietējie un rakstnieki, ielu dzejnieki. Viņus visus nosita, bet ne viņu darbus, tos pārizdod atkal un atkal. Tad, kad es pirmoreiz tevi sastapu, tad kad es tev devu iespēju publicēties un atbrīvoties, manī bija svēta ticība, ka tu esi viens no maniem mirušajiem dēliem, ka tu vienkārši esi kaut kādā neticamā veidā izglābies, tad es pat negribēju zināt, kā tev tas ir izdevies, taču tagad es saprotu, ka tu esi pilnīgi nepazīstams cilvēks. Tas ir viens milzīgs pārpratums.
- Bet es varētu būt jūsu dēls. Tas ir pilnīgi iespējams. – klusu nočukstēju.
- Kurš? Kurš no viņiem?. – sieviete atkal apstājās un gaidīja manu atbildi.
- Es nezinu, kurš. Pastāstiet man par viņiem, par katru. Es pateikšu, kurš esmu es. – mēs atsākām iet, bet turpat jau bija kafejnīcas durvis. Es atvēru tās un palaidu veco kundzi pa priekšu un saklausīju džezu.
- O, nē, Lonij, tu ar katru reizi izskaties arvien labāk! Tu zini, pilnīgi vai skaudība metas. – viņa devās pretī pārdevējai, laikam taisījās apskaut. Abas sievietes kaut ko apsprieda, kamēr es meklēju, kur piesēst. Es pasūtīju tēju, bet Lonija nenāca. Viņa bija pārāk aizņemta ar veco kundzi. Džezs vairs neskanēja, tā vietā sākās brīvdienu rīta programmas atkārtojums. Šo programmu veidoja kaut kāda radošā apvienība, kā viņi paši sevi sauca un bija piesavinājušies visu rīta cēlienu. Viņi stāstīja burtiski par visu, intervēja pazīstamus aktierus, kas garšīgi runāja par ēdienu sagatavošanu un noliedza sievietes, rīkoja konkursus par ēdamām/neēdamām sēnēm un iespējams, ka uzticīgākos un pacietīgākos klausītājus arī apbalvoja. Kāda sieviete sāka stāstīt par kabacīšu gatavošanu un par pildījumiņu un mērcītēm, visu laiku mīlinoties, runājot pamazināmās formās. Viņa teica, ka var ņemt arī vietējos kabacīšus, vislabāk maziņos un cept krāsniņā 20 minūtītes uz 235 grādiņiem.
Beidzot pie galdiņa apsēdās vecā sieviete, viņa bija man un sev atnesusi tēju. Kādu laiku mēs gremdējām tējas maisiņus klusēdami.
- Vai jūs gadījumā nestrādājat tai radošajā apvienībā, kas veido rīta raidījumu radio?
- O, jā, es zinu pašas labākās receptītes, mīļais bērniņ, bet pasaki man, kā gan tu to atminēji. – viņa pārgāja uz deminutīviem.
- Es to jutu, es to vienkārši jutu.
- Par lielu Latviju! – viņa pacēla tējas glāzi. Mēs saskandinājām. Tad kundze piecēlās un teica, ka viņai esot jāparunā ar Lonijas tantīti un lai es Dieviņa dēļ, neejot prom, ka viņa atnākšot un stāstīšot par saviem dēliņiem.
Pa durvīm ienāca visa redkolēģija, bet es paliku nepamanīts. Drīz vien dzirdēju nepatīkamu sieviešu rēkšanu aiz sienas. Viņas dzēra olu liķieri. Es to jutu, vienkārši jutu. Klausījos radio, tur atkal stāstīja par kāda neraksturīga ēdiena pagatavošanu, lietojot neraksturīgas metodes un es mēģināju iegaumēt visas sastāvdaļas un to proporcijas. Tas man tāds hobijiņš.
Link | ir doma {4} | Add to Memories
***
Okt. 14., 2004 | 05:39 am
vīnpuķītes pieskatot
un labi audzinātam kaķim pakaļkājas pieturēt uz brīdi
vienu ļaužu pilnu trolejbusu pabarot
un novirzīt no kursa lielveikala meitenes
paņemt biksītes un paraudziņus
pavedināt vienu
vārdu sakot
degustēt ar vērienu
ir viegli ielēkt suņa melnbaltajā dzīvē
lūgt tik dikti nevilkt pakaļkājas
kaut uz brīdi aizbēgt
kailām rokām uzrakt kultūrslāni
peldēt naktī okeānam pāri
vienā bruņu cepurē
ik pa brīdim pieklajīgi pateikt nē
attapties
attapties
bez biksītēm
Link | ir doma | Add to Memories
***
Okt. 10., 2004 | 02:45 am
lapsenes un nelegālais medus
lido zemu
sniedzas salipuši pirksti
nogaršot
iečāpstini klausulē -
viensviens -
dzirdu labi
riekstčauliņas ausīs veļas
viens divi -
sastrēgums
sēras gliemežnīcas klausās
pirātiskā balsī
piedeguši cirkšņi pil
no mīļuma ne smakas