Zem viena no linkiem ir nesmuks video
Visi taču ir dzirdējuši par parazītiem, kas ieperinās saimnieka smadzenēs un mīklainā veidā sāk diktēt noteikta veida uzvedību, kas ir kaitīga saimniekam, bet parazītam izdevīga vai pat nepieciešama nākamā dzīves cikla veikšanai? Piemēram,
tārpiņš, kurš ieperinās skudrā un piespiež to tusēt uz zāles stiebriem ar mērķi sagaidīt izsalkušu govi un nokļūt tās aknās.
Cits ielien gliemeža taustekļos un ar izskatu atdarina tārpu, kas paredzēts putnu intereses rosināšanai. Vēl cits sajāj sienāža prātu tiktāl, ka piespiež to ielekt ūdenī. Saistoši!
Izrādās, pastāv iespēja, ka vismaz viens tāds parazīts spēj līdzīgi iedarboties uz cilvēku. Runa ir par toksoplazmozi, kaiti, no kuras pamatā baidās tikai grūtnieces un kas ir par iemeslu tam, ka viņām iesaka grūtniecības laikā neieviest kaķi. Ar toksoplazmozi inficēta pele kaķa izplatīto smaku pārstāj uztvert kā briesmas vēstošu un pat tiecas pēc tās, rezultātā kļūstot par tikpat vieglu laupījumu kaķim kā skudra govij un gliemezis putnam. Interesanti, ka inficētās peles saglabā cita veida piesardzību, piemēram, no augstuma un pārtikas ar nepazīstamu aromātu, tātad parazīts kaut kādā veidā prot trāpīt neiroloģiski precīzi. Un te nu sākas interesantā daļa - ar toksoplazmozi sirgstošiem cilvēkiem novēro specifiskas izmaiņas uzvedībā, kas tiek saistītas ar izmainītu dopamīna izstrādi smadzenēs - nomākts garastāvoklis, pazemināta uzmanība un reakcijas spēja, izmainīts miega režīms u.c. Tās gan ir tikai korelācijas un uz tām balstīti pieņēmumi, bet interesanti tik un tā. Un vēl viena lieta, no kā baidīties, ja gribas. Parazīti vispār nav nekas iepriecinošs, un notievēšanai izmantojams tikai zivju lentenis, kuru gan vieglāk dabūt no kaltētas voblas nekā no maksimas laša.