Augusts 31., 2014


Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
10:50

(52 teica | man šķiet, ir tā...)

Comments:


[User Picture]
From:[info]begemots
Date:31. Augusts 2014 - 23:40
(Link)
Ja pareizi saprotu, (ar grāmatām un citiem kultproduktiem un naudu) drīzāk salīdzinājums ir kā ar dārza laistīšanu: laistīsi, izaugs varbūs 20 nezāles, 10 normāli augi un reizi piecgadē 1 kaut kas izcils. A nelaistīsi vispār, gandrīz nekā vispār nebūs. Ja nemaldos, igauņiem taču ir tas pats VKKF tips ar visu akcīzes nodokli un neko, tīri labi it kā ejot, arī latvieši novērtējot.

T.i., tu nevari pasūtīt šedevru. Tu vari tikai radīt vidi, kas ir labvēlīgāka to tapšanai, kaut vai nodrošinot kontekstu, salīdzināšanos un kkādas izaugsmes tuftas. Neviens meistars bez piedegušām pankūkām nav izaudzis. A pankūkas ta šinī gadījumā laikietilpīgas (ergo, dārgas), līdz ar to ir zināmas tendences ieguldīt to tapšanas atbalstā.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:31. Augusts 2014 - 23:55
(Link)
Tikai nezin kāpēc laistīšana ir ļoti populārs pasākums, bet nezāļu ravēšana - ne pārāk. Es redzu rakstniekus, kam iznāk viena grāmata, iznāk otra, un tad jau jess, visiem skaidrs, laistāma eglīte. Un tad, kad iznāk nākamā grāmata, kurā 20 paviršas rakstīšanas nezāles ir nomākušas to labo, kas bija pirms tam, reāli niknums uznāk; ne jau par to, ka tam cilvēkam ir nauda dota, bet par to, ka nav atskaites sistēmas, kurā viņš būtu spiests paskatīties un secināt, ka sūds tā viņa pankūciņa. Tieši otrādi, izdevīgāk ir nekreņķēties par tādiem niekiem kā kvalitāte un vienkārši līst visos projektos pēc kārtas, pofig, vai vari vai nevari.
[User Picture]
From:[info]begemots
Date:1. Septembris 2014 - 01:36
(Link)
Nu, pag, te ir cita štelle.

Ir divi varianti.

Skaidrs, ka būs vāji rakstnieki, kuri nekad neizaugs par ģēnijiem. Domājams, lielākā daļa. Tas nevienam nekad nav traucējis gribēt un dažkārt saņemt atbalstu. Varbūt vienkārši spējīgāku mums nav, vai arī spējīgākie nepiesakās (uz atbalstu).

Savukārt, ja spējīgāki tiek bieži vien atmesti par labu tādam lažu cepējam, tad, protams, var runāt par korupciju šmorupciju un kārt konkrētos naudas dalītājus pie zvana.

Jebkurā gadījumā tas, manuprāt, neatceļ sākotnējo tēzi.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:1. Septembris 2014 - 08:50
(Link)
Tu runā tā, it kā rakstīšana būtu kaut kāds random events, ko vispār nespēj ietekmēt autora griba. Kas, manuprāt, ir totāls bulšits; rakstīšana ir skills, kas ir maināms un izkopjams - tikai to mainīt un izkopt ir ļoti sarežģīti, laikietilpīgi un nervus čakarējoši, un (kas visā tajā pasākumā pretīgākais) totāli nogalina to sākotnējo rakstīšanas prieku, kamdēļ cilvēks vispār kļuvis par rakstnieku (vismaz attiecībā uz prozu noteikti). [Protams, ka pēc tam nāk citi prieki, bet nu tas ir tā kā salīdzināt iemīlēšanos ar desmito laulības gadu.]

Nu lūk. Es, teiksim, rakstu tā, ka tikai pēc tam, kad es esmu uzrakstījusi līdz pilnīgai gatavībai, man redaktors saka tipa "jess, izdodam" vai arī atmet atpakaļ ar tekstu "es ticu, ka tu gribēji labu, bet šito mēs pat netaisāmies izdot" [un jā, es pārbaudīju, viņa man tiešām met atpakaļ sliktus tekstus ;)] & pēc izdošanas man ir jāseko līdzi pārdošanas datiem, recenzijām un visam pārējam, lai saprastu, kas strādā, kas nestrādā. Un gadu pēc grāmatas iznākšanas redaktore pasaka, ka tā ir sevi atpelnījusi (tb izdevniecība nav mīnusos), un es atviegloti nopūšos.
OK, es rakstu t.s. "komercliteratūru", un, protams, nevar uzlikt šo noteikumu visiem autoriem - t.i., viena laba daļa no viņiem vienkārši neraksta tā, lai šajā mazajā tirgū varētu attaisnot grāmatas izdošanu - līdz ar to kultūrkapitāls, līdz ar to mazāka nepieciešamība kreņķēties par to, vai tava iepriekšējā grāmata ir bijusi laba vai ne pārāk, un vai tu neesi sagājis kaut kādā patoloģiskā sviestā. Un nav jādomā līdzi par to, vai, teiksim, kaut kāds tehnisks paņēmiens, ko tu izmanto, ir OK vai varbūt ir kaut kas jaunāks un stilīgāks izgudrots. (Es šito domāju visu laiku, jo tehnika ir tas, kas "nopērk" parasto lasītāju - bet kritikai un VKKF eksperitem pofig, es neesmu redzējusi nevienu profesionālu kritiku, izņemot varbūt kādreiz manu, kas pārmestu autoriem head-hopping vai kādu citu tīri tehnisku figņu.)

Viduvēji autori, kas nekad neizaugs par ģēnijiem, un raksta komercliteratūru, vienkārši raksta ar kaut kādu baseline, zem kuras nekad nenolaidīsies (jo tad redaktors atmetīs atpakaļ un pateiks, ka šitais jāpārstrādā). Viduvēji autori, kurus stutē VKKF, pamazām raksta arvien sliktāk un sliktāk - ja vien pašiem nav kaut kāda elles motivācija strādāt un attīstīties.

Un jā, es te kreņķējos tāpēc, ka nupat izlasīju grāmatu, kas ir tāda pati kā autora iepriekšējā grāmata, tikai nenostrādāta, klišejiska (pie tam klišejas autors ir nospēris pats no savas iepriekšējās grāmatas!) un ar tīri tehniskām lažām. Lai arī vispār viņš varētu būt tiešām lielisks rakstnieks, ja tikai būtu dabūjis to manuskriptu sejā ar tekstu "pārraksti vēlvienreiz, man pofig, cik ilgi tu jau ar to sūdu esi mocījies". Nē, viņiem ir bijusi VKKF nauda, atskaites jānodod, grāmatu jāizgrūž, termiņos jāiekļaujas, bet rezultāts nav tik svarīgs (tāpat jau to lasīs tikai tie muļķi, kas jau tāpat lasa latviešu literatūru).
[User Picture]
From:[info]begemots
Date:1. Septembris 2014 - 11:37
(Link)
Welcome to the wonderful world of government accounting system.

Tas diemžēl ir reāls mīnuss jebkādiem valsts, un esmu drošs, ka ne tikai valsts, bet arī visādiem citādiem (fondu, u.c.) projektu pasākumiem, kuri ir pēc definīcijas piesieti finansējumam laika apjomā.

Ja tu esi privātais uzņēmējs, kam da kaut vai celtnieks, iedod lažu, tu atmet, un saki, lai pārtaisa un nemaksā naudu.

Ja tu esi valsts pārstāvis, tu vēl vari tā darīt (un tev tā jādara), bet uz tevi skatās nopietni šķību aci Finanšu ministrija un Valsts kontrole, ja tu neiztērē naudu tai fiskālajā gadā, kurā viņa tev iedalīta.

Ja tu esi valsts pārstāvis, kam jāapsaimnieko, piemēram, Eiropas fondu nauda (vai citu, teiksim, Norvēģu/skandināvu fondi arī šo to atbalsta), tad lai dievs tev žēlīgs, ja tu neiztērē naudu dotajā apjomā dotajā laikā.

Līdz ar to nav nekāds brīnums, ja ik pa brīdim noteik kāda pievilkšana aiz matiem, jo, it īpaši fondu apguvē, kamēr tu esi izsludinājis konkursu, tu esi kings; savukārt tad, kad līgums noslēgts, kļūsti salīdzinoši lielā ziņā atkarīgs no otrās puses.

Tas tā aptuveni, bet šāda tipa problēmas ir redzētas arī dažkārt dažādu ārzemju fondu apsaimniekotājiem, tā kā tas nav nekas diemžēl unikāls.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:1. Septembris 2014 - 14:38
(Link)
Yess, ļoti precīzi;

un varbūt problēma pat nav pašā tajā fondu pasākumā kā tādā (mazums kādas zamaškas naudas ieguvē) bet tajā, ka daudziem tas kļūst par principiālu naudas ieguves veidu (t.i., pārstrukturējas domāšana no normālas tieksmes pēc kvalitātes uz "uzbliezt kaut ko tādu, lai neviens nevarētu pateikt, ka tas būtu aš bezkaunīgi slikti")
[User Picture]
From:[info]begemots
Date:1. Septembris 2014 - 16:33
(Link)
nu, katrs pagrimst savādāk. :-)

no otras puses, atkal jau nedaudz netēmā, bet tie paši ESF ir patlaban daļā neprioritāro valsts nozaru teju vienīgais attīstības iespēju veids. nebūs fondiņu, veģetē uz lauriem, ja tādi ir.
[User Picture]
From:[info]annuska
Date:1. Septembris 2014 - 09:47
(Link)
teorētiski, ja kāds iepriekš labs sāk rakstīt slikti, vajadzētu būt, ka nākamreiz viņam vairs tik automātiski naudu nedod
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:1. Septembris 2014 - 12:38
(Link)
Tam es ticu :) Bet tā ir riktīgi neprecīza sistēma, ajmīn, jādod pa pirkstiem jau ir tad, kad sāk "drusciņ izlaisties", nevis tad, kad sāk rakstīt riktīgi slikti, abet tas valsts atbalsts tomēr ir liels un nopietns blieziens. Tb nevar tak pateikt "ēēē, tev pagājušajā grāmatā nav izturēts skatupunkts, šoreiz naudu nedabūsi". Drīzāk jau padomā "nu, tā pēdējā grāmata nebija spoža, bet nu kam negadās" un iedod, bet tad, kad labs cilvēks jau ir sabojājies, tad jau ir par vēlu un ieslēdzas aizvainojums.

Lai gan to jau vispār ar to komisiju nevar atrisināt, tur tiešām ir tikai vai nu skrupulozāks (un līdz ar to birokrātiskāks, kas ir slikti) vērtēšanas process sākumā, vai arī papildu atbalsts nesaudzīgas kritikas kultūras izveidei.
[User Picture]
From:[info]annuska
Date:1. Septembris 2014 - 12:42
(Link)
es balsoju par pēdējo. katrā ziņā nepareizi būtu, ja to savā šaurajā lokā lemtu komisijas locekļi
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:1. Septembris 2014 - 12:46
(Link)
Nu vot vot! Tb komisija taču nevar tā vienkārši apsēsties, salikt galvas kopā un izdomāt "vot Vigula otrā grāmata nav TIK laba kā pirmā, značit naudu nedosim", tas būtu absurdi un truli, un pēc būtības redaktora darbs ("hmm, būs jāpieskata to Vigulu, lai nesāk te luņoties, ja"). Bet tā, kā ir, faktiski jau redaktors nevar daudz dirsties par (hipotētiskā) Vigula luņošanos, ja nauda ir iedota un jāatstrādā, un Vigulam arī nav iemesla kreņķēties (jo viņš jau naudu saņem no valsts, nevis no pārdotā/pozitīvi novērtētā).

*Viguls gan, domāju, ir viens no tiem autoriem, kam ir ļoti augstas prasības pašam pret sevi; bet nu tas jau arī nevar būt kritērijs
honeybee -

> Jaunākais
> Arhivētais
> Draugi
> Par sevi


> Go to Top
Sviesta Ciba