Oktobris 1., 2015
| 23:05
|
Comments:
Dzirdētais iebildums ir tāds, ka [stingras vienlīdzības gadījumā] tad nu piemēram cilvēki ar Aspergera sindromu vai ADHD pretendēs kļūt par pilotiem vai tml. Bet šis iebildums, manuprāt, ir viegli apgāžams: Pilotu, atbildīgu operatoru un tml pozīcijām vienalga rīko apmācības, pārbaudījumus, atlasi. Ne katrs t.s. normālais iztur. Tas ir - tiem darbiem vajag specifiskas īpašības, kuras ir nedaudziem. Vai tāpēc visus citus, kuriem tādu nav, uzskatīt par slimiem? Laikam nē. Par atšķirīgiem? Jā. Bet - vienlīdzīgiem.
[so, mb pateica apmēram to pašu, bet nu dubults neplīst]
Es neredzu ne mazāko iemeslu, kāpēc Aspergers nevarētu kļūt par pilotu, un cilvēks ar UDS principā arī. Bija Oliveram Saksam tas lieliskais gabals par ķirurgu, kuram ir izteikts Tureta sindroms; operāciju zālē viņš bija izcils - savākts un precīzs -, tikai nedrīkstēja laist sarunāties ar pacientiem ;)
Bet nu arguments par neirodiversitāti IMO ir kaut vai tas, ka pie domāšanas "slimība, patoloģija, jāārstē" ir milzīgs daudzums nediagnosticētu cilvēku. (Teiksim, man vienmēr ir bijušas aizdomas, ka bērnam varētu būt kaut kas no autistiskā spektra, bet uzstādīt diagnozi = stigmatizēt, un tāpat neviens viņam nepalīdzēs adaptēties.)
Labais arguments pret būtu tas, ka līdz ar to no tiem cilvēkiem, kas ir īpaši grūti adaptējamā gala (nerunājošie autisti, tas pats Tureta sindroms), tiks sagaidīta kaut kāda integrēšanās, nevis vieglais risinājums ar zālēm un nulli ekspektāciju. Bet nu ir taču ļoti daudz cilvēku, kam ir normāla psihe, bet kas tāpat ir loši un ļurļaki, un viņiem ir grūti būt pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem, a ko padarīsi.
Nu jā, jāfokusējas uz equality of opportunity, nevis uz equality of outcome nodrošināšanu. |
|
|
|
Sviesta Ciba |