making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[16. Jan 2015|12:38]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
http://apollo.tvnet.lv/zinas/latvijas-zinatnieku-vidu-plaukst-plagiatisms-vesta-tv3/676954

Interesanti, interesanti... Vai tiešām LV zinātnieki ir tādi rupji masveida plaģiatori? Neesmu novērojis.

Ja skatās tuvāk, tad troksni uztaisījušais raksts http://arxiv.org/pdf/1412.2716v1.pdf izmanto ļoti ierobežotu datu kopu - arXiv izliktos darbus (t.i. atsevišķas nozares). Pie tam secinājumi par "sliktākajām" valstīm ir izdarīti tikai balstoties uz High Energy Physics un astrofizikas rakstiem. Cik LV vispār ir cilvēku, kas nodarbojas ar HEP vai astrofiziku?

Darba hipotēze #1: rezultāts ir statistiska fluktuācija, kāda sagaidāma pie neliela datu apjoma. (Ja ir Law of Large Numbers, tad te ir jābūt arī inversajam likumam - "mazi datu apjumi neļauj neko secināt"...)

Tad vēl autori min, ka viņiem problēmu sagādājis apstāklis, ka daudzi autori rakstīšanas procesā nevis iesūtījuši jaunas sava darba versijas pēc katrām izmaiņām, bet iesūtījusi jaunu rakstu. Automātiskās analīzes algoritmam tas izskatās pēc plaģiātisma. Tāpēc viņi rakstus, kuri pārklājās par 95% vispār izslēguši.

Darba hipotēze #2: LV pētnieki iteratīvi iesūtījuši vairākas labotas versijas, kuras pārklājās ar iepriekšējām, bet mazāk nekā par 95%.

Protams, šiem rezultātiem nav nekāda sakara ne ar to, ka eksistē tādas lapas kā akademika.lv, kuras raksta darbus slinkajiem studentiem, ne ar to, ka "vidusskolās vairs nav obligāta padziļināta dabaszinātņu apguve".
Zinātnieki savus darbus nepasūta trešajām personām (kaut vai tāpēc, ka alga to neatļautu :P), un ņemot vērā, ka pētījumā izmantotie raksti ir par laika posmu līdz 2012 gadam, sagaidāms, ka liela daļa autoru vēl ir padomju sistēmas produkts.
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
[User Picture]
From:[info]eos
Date:16. Janvāris 2015 - 17:56
(Link)
varu ziņot pa tieši no fizmatiem, mums ir apmēram 4 profesori, kas darbojas ar kvantu fiziku, 2 ar astrofiziku un viens ar teorētisko fiziku.

Viņiem, protams, ir doktoranti, kas arī ir teorētiski spējīgi ģenerēt jaunas idejas, taču praktiski HEP un astrofizikā nav nekādu štata vietu Latvijā kā zinātniekam. Ir iespējas iesaistīties projektos un pašiem tādus iesniegt, tas arī viss.

Par šo "problēmu" Kaščejeva kungs kā IZM ministres padomnieks izteicās, ka valsts var priecāties, ka mūsējos vispār ņem pretī ārzemju maģistrantūrās un doktorantūrās.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Janvāris 2015 - 18:29
(Link)
Nu tā jau arī ir LV zinātnes problēma, ka finansējuma nav (un brutāli nav bijis pietiekamā apjomā visā pētījumā apskatītajā laikā no 1990. līdz 2012. gadam), nevis, piemēram, "skolās par maz māca dabaszinātnes".

Ja pavisam kopā ir 7 cilvēki kā potenciālie lead authors, tad skaidrs, ka ja viens no šiem 7 ņem un publicē vienu un to pašu rakstu atkārtoti, no neko nesaprotoša žurnālista viedokļa sanāk, ka vairāk nekā 14% zinātnieku ir plaģiatori.
[User Picture]
From:[info]eos
Date:16. Janvāris 2015 - 18:43
(Link)
par raksta būtību, ko iepublicēji - nu teiksim tā, par vienu jaunu ideju, kas pamatota ar divdesmit "vecām" formulām, pietiek, lai izveidotu zinātnisku rakstu. Un tad skenējot tekstu uzrādīsies tās 20 vecās formulas...

Cita lieta, ka mūsdienās ir daudz blogu, daudz diskusiju vietu, kur zinātnieki savā starpā runā par idejām, jo kā nesen stīgu teorijas popularizētājs Brian Greene izteicās: "Mūsdienās daudz svarīgāk ir noskaidrot kuras idejas ir aplamas, un vai kāds šo kļūdu jau ir pieļāvis pirms Tevis, nekā meklēt matemātiskus pierādījumus jebkādai jaunai idejai"
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:16. Janvāris 2015 - 19:35
(Link)
Nu tādas lietas gan jau, ka pētījuma autori izfiltrēja laukā. Apskatoties raksta pielikumā, "common 7-grams were excluded", kur 'parasta 7-gramma' ir tāda, kas "occur in articles by at least four sets of disjoint authors".
[User Picture]
From:[info]eos
Date:17. Janvāris 2015 - 06:41
(Link)
Kā teikt - par faktiem strīdēties nav jēgas, ja jau tā ir ar plaģiātismu, tad ir.

Es gan neko tādu sevis lasītajos teorētisko fiziķu rakstos neatrodu, jo šajā sfērā zinātnieku ir tik maz, ka "visi zina, pie kā kurš strādā" un iespējas liet ūdeni ir teju nulle.

Bet, piemēram, ir tāda sfēra kā IT filozofija, kas pēta IT ietekmi uz cilvēka ikdienu un domāšanu, uzrakstīju tur referātu un atsauces neieliku, jo nebija uz ko atsaukties vispār.

Tā arī ir problēma, jo augstskolās būtu jāmāca, kā meklēt zinātniskos rakstus (parasti pasaka par dažu datubāžu eksistenci 1.kursā un ar to viss beidzas), lai pārbaudītu, vai kāds ko tādu jau ir pētījis, vai nē.