making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[23. Maijs 2013|19:00]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Prāta salīdzināšana ar datorprogrammu nav vienkārši "tikai analoģija", tā ir stulba analoģija. Uzrakstīšu iemeslus.

Pirmkārt, datorprogrammas ir daudz plašāks jēdziens nekā "prāti". Prāts ir prāts, ja tam piemīt apziņa (pašrefleksija) un vides ietekmē tas var modificēties. No šejienes drīzāk prāts ir līdzīgāks datorprogrammai kopā ar pārrakstāmiem datiem. Nu, vai protams, neironu tīkliem. Bet neironu tīkli nav datorprogramma.

Otrkārt, analoģija ir attiecināma tikai uz prāta algoritmiskajiem aspektiem, nevis uz kvaliju pieredzi. No skaitļošanas modeļa Turing completeness neseko, ka tas var modelēt prātu.

Treškārt, datorprogramma jau pēc definīcijas šķiet kaut kas tāds, kam ir autors. Analoģija tātad atver iespēju uzdot virkni nevajadzīgu jautājumu - kas ir prāta autors? Kāds ir tā mērķis?

Ceturtkārt, programma ir instrukciju kopa. Prāts ir process. Drīzāk prāts no materiālisma viedokļa ir dinamiska sistēma, sistēma ar evolūciju laikā (atceramies diferenciālvienādojumus). Analoģija genoms = datoprogramma (DNS bāzu pāri = instrukcijas) ir precīzāka.
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:23. Maijs 2013 - 19:53
(Link)
Es nenoliedzu, ka ir teorētiski iespējams uzbūvēt molekulu līmeņa smadzeņu simulāciju datorā. Taču ir iespējams uzbūvēt arī pilsētas simulāciju datorā, bet tāpēc neviens nesaka, ka "pilsēta = datorprogramma".
[User Picture]
From:[info]garamgajejs
Date:23. Maijs 2013 - 20:01
(Link)
Būs interesanti pasekot šim eksperimentam līdzi un tā rezultātiem. Bet postulējums "Markram thinks that the greatest potential achievement of his sim would be to determine the causes of the approximately 600 known brain disorders" noteikti būtu jāuztver kritiski jau tā saknē.
[User Picture]
From:[info]garamgajejs
Date:23. Maijs 2013 - 20:07
(Link)
Lai gan es saprotu šādu paziņojumu nepieciešamību kā pep talk, lai dabūtu finansējumu.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:23. Maijs 2013 - 20:14
(Link)
Drīzāk jau lai dabūtu publikas uzmanību... Par blue brain projektu bija dzirdēts, esmu pat palasījis viņu mājaslapu un tur nekas tāds nebija. Korekti, zinātniski noformulēts.

Konkrēti mērķi "labāk izprast smadzeņu darbību un to, kā rodas neiroloģiskās slimības" man ļoti patīk. Savā ziņā tā ir atzīšana, ka smadzenes ir īpaša, tās māk kaut ko tādu, no kā datoriem vajadzētu pamācīties.
[User Picture]
From:[info]garamgajejs
Date:23. Maijs 2013 - 20:24
(Link)
Saja gadijuma "to determine the causes" ir izteikums, kas piesaista visvairak uzmanibas.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:23. Maijs 2013 - 19:55
(Link)
Ā, un vēl viens iemesls - duālisms. Analoģija paver ceļu dalījumam starp software un hardware. Ja prāts ir programma, tātad tas ir nemateriāls - kas ir absurds secinājums tiem, kas tās saka un vienaicīgi sauc sevi par materiālistiem.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Maijs 2013 - 23:48
(Link)
Firmware.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Maijs 2013 - 23:50
(Link)
Bet vispāri jā - kaut arī es uzskatu, ka prātā nav nekā tāda, kas nebūtu algoritmiski modelējams, nav korekti salīdzināt smadzenes/prātu ar fon Neimaņa arhitektūrām un programmām vārda tipiskajā izpratnē.