Pēteris Caune, jaunumi ([info]cu) rakstīja,
@ 2007-03-27 11:08:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Filmiņa no fotogrāfijām

Vēlos pastāstīt, kā taisījām priekšnesumu operētājsistēmās – filmiņu, kas demonstrē diska plānošanas algoritmus (to, kādā secībā disks apkalpos pieprasījumus un, attiecīgi, kā diska galviņa tiks kustināta). Tas bija “grupu darbs” – kurss sadalījās grupās un katra grupa taisīja prezentāciju. Cik redzēju, dominēja Powerpoint prezentācijas, bija arī taisījuši iekš Flash, HTML + Javascript, vai paši uzrakstījuši demonstrācijas programmiņu. Lūk, bet mums bija filma :) *Noskatīties var iekš google video*

Filmiņa demonstrē 5 dažādus diska plānošanas algoritmus. Katrs algoritms tiek demonstrēts tā – izjauktā kompaktdisku lasītājā (mūsu “cietajā diskā”) ieliekam matricu. Diska galviņa ir melns marķieris, tas, diskam griežoties, aiz sevis atstāj melnu strīpu, lai būtu redzams galviņas pārvietošanās ceļš. Filmiņas fotografēšana notiek tā – drusku pagriežam disku, ar marķieri pavelkam garāku strīpiņu, kadrs. Pagriežam disku, pavelkam, kadrs. Un tā uz priekšu. Pa vienu pēcpusdienu-vakaru tika iegūts lērums bilžu, kuras vēl bija jāsaliek kopā filmiņā. Kopā lipināšana tika veikta kārtīgi un sistemātiski. Sākumā bildes sašķiroju 5 mapēs – katrā mapē viena plānošanas algoritma bildes. Gāju cauri bildēm un izmetu brāķus – tādas, kur redzama roka, vai “diska galviņa” vicinās apkārt nepareizā vietā. Neapstrādātās bildes izskatījās šādi:

Oriģinālā bilde

Tālākā bilžu apstrāde noritēja četros soļos, kas visi tika automatizēti ar shell skriptu palīdzību. Pirmais – ar ImageMagick katrai bildei katrā mapē pieregulējam krāsas un kontrastu. Sanāk šādi:

Krāsas un kontrasts

2. solis – ar ImageMagick, uz katras bildes uzsēdinām joslu ar cipariņiem:

Uzlikti cipariņi

3. solis – izmantojot to pašu ImageMagick, katrām 2 blakusesošām bildēm ģenerējam staprkadru, lai gala filmiņa sanāktu plūstošāka:

Staprkadrs

4. solis – izmantojot mplayer sastāvā ietilpstošo mencoder, bildes katrā atsevišķajā mapē pārvēršam nekompresētā filmiņā.

Tālāk visas mazās filmiņas, pa vidu saliekot uzrakstus, tika sakabinātas kopā. Iegūto 2.4GB nekompresēto failu sakompresēju ar xvid kompresoru un galā ieguvu jauku, 35MiB smagu filmiņu. To tad arī demonstrējām universitātē un visiem ļoti patika.



Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?