Pēteris Caune, jaunumi (cu) rakstīja, @ 2007-08-09 19:02:00 |
|
|||
Sveicināti vasarā! Ir nodzīvots kāds laiciņš ar Windows Mobile 6 telefonu un sakrājušies šādi tādi iespaidi un novērojumi.
Es dzirdu no publikas – “bōōōring.. labāk pastāsti, kā tu pļāvi ar benzīna trimmeri, par velosacensībām Ērgļos vai to, cik ātri lido no trubiņas izspļauta aronija. Umm, nu tad dažos vārdos par to trimmeri. Baigi labā sajūta! Tiešām! Nu atpakaļ pie Windows Mobile.
Īsi par pašu telefonu: tas ir HP iPAQ 514 ar 176×220 ekrānu, ~200MHz procesoru, 64MB RAM, zilo zobu, wifi. Latvijā maksā zem 200 latiem.
Komplektā nākošais Windows Media Player pilnekrāna video rāda ar žagošanos, turklāt ir izvēlīgs pret atbalstītajiem formātiem. Bet ir bezmaksas atskaņotājs TCPMP, kas spēlē dažnedažādus formātus un bez raustīšanās. Apmēram kā VLC parastajos datoros. Video necik daudz neesmu skatījies. Pamēģināju, ka strādā, un viss.
Aparāts ņem pretī microSD kartes, man ir 2GB kartīte. Ar Windows Media Player var iztikt gluži labi. Bet pilna laime ir maksas Pocket Player. Tas māk rādīt albumu vāciņus, vizualizācijas, sapludināt dziesmas (crossfade), uzlikt DSP efektus, reģistrēt noklausītās dziesmas last.fm, gulētejot izslēgties un vēl visu ko. Vienīgais, man ir beidzies 30 dienu triāla periods, un tad nav skaidrs, – maksāt vai iztikt ar parasto Media Player.
Dziesmu ielādēšana telefonā ir ārkārtīgi eleganta. Telefonu datoram pieslēdz ar USB vadu un viņš uzvedas kā parasta atmiņas iekārta (var arī kā ActiveSync iekārta, bet tas man tik labi neder). Pieslēgts pie vada viņš arī vienlaicīgi lādējas. Atmiņas kartes pamatmapē ietaisīju failiņu “.is_audio_player” un līdz ar to Rhythmbox to atpazīst kā mūzikas spēlējamo. Dziesmas var iekopēt ar drag’n‘drop, turklāt arī pa taisno no DAAP šārēm – piemēram, no tīkla diska, kas stāv gaiteņa skapītī.
Ar iebūvēto skaļrunīti diezkāda diskotēka nesanāk. Lai gan, reiz sanāca gan, pieliekot tam priekšā megafonu, troksnis tīri iespaidīgs. Vēl var klausīties pa komplektā līdzi nākošajām handsfree austiņām, kvalitāte gan tāda viduvēja. Un vēl no aizjūrām šurp ceļo bluetooth ausis, ar nepacietību gaidu.
Mūziku klausoties on-the-move ir izrādījies ērti lietot Voice Commander. Nospiež podziņu, pasaka “next!” un viņš uzliek nākamo dziesmu.
Ar EDGE savienojumu labi pietiek lai klausītos interneta radio.
Telefonā ir kalendārs, bet nu, kurā gan nav. Tas māk sinhronizēties ar Exchange serveri, bet tas man arī tā īsti nav svarīgi. Bet! Ir programmiņa OggSync, kas sinhronizē ar Google Calendar. Google Calendar es lietoju tīri cītīgi, galvenokārt lai atzīmētu aizņemtās nedēļas nogales. Tuvākos notikumus rāda pirmajā ekrānā, tur man patlaban rēgojas “Atvaļinājums!”
Var piezvanīt, sūtīt īsziņas, epastus utt. Ir arī iebūvēta zvanīšana pa internetu, bet to neesmu sakonfigurējis lai strādātu.
Windows Mobile, kā jau kārtīgs Windows, mēdz nogļukot, un man ir gadījies, ka ir ienākošais zvans, es spiežu uz zaļās klausules, bet saruna nesākas! Un tā es bezpalīdzīgi skatos, kā viņš zvana, zvana, līdz beidz zvanīt.
Interesanta ir spēja atsevišķi izslēgt GSM radio (tāpat var izslēgt arī Bluetooth un WiFi). Ja negribas būt sazvanāmam, bet mūziku tomēr gribas klausīties, tad pašā laikā.
EDGE datu transports ir jūtami ātrāks par parasto GPRS, kas bija iepriekšējā telefonā. Pašā telefonā ir Internet Explorer. Vēl ieinstalēju Minimo (apīsināta Mozilla, nāvīgi velkas) un Operu (strādā ātri un labi, labāk par IE).
Lai telefona datu savienojumu varētu lietot dators, telefonā ir programmiņa “Internet Sharing”, kas palaiž Bluetooth PAN (Personal Area Network). Dators ar telefonu runājas IP līmenī. Vienkāršāk kā iepriekš lietotais Bluetooth DUN (Dial-up Networking), kur dators runājas ar telefonu kā ar modemu, un jālieto maģiskie čat-skripti ar modema komandām. Bluetooth PAN trūkums ir, ka savienojumu nevar iniciēt no datora, sākumā jāpalaiž programmiņa telefonā. Bet MS inženieri par šito skrāpē galvas. PAN labums ir, ka internetu var vienlaicīgi lietot gan datora, gan telefona programmas un tas nepārtrūkst zvana laikā.
Šajā mēnesī man no LMT būs rekordrēķins par GPRS, es to jūtu.
Ak, vēl datus māk dabūt, izmantojot wifi. Īstas vajadzības un pielietojuma wifi gan nav sanācis. Katrā ziņā viņš mācēja sadraudzēties ar māju bezvadu tīklu (WPA2) un ar Lattelekom tīklu – aizsūtīju īsziņu, iebakstīju paroli, strādā.
Sapāroju ar Bluetooth GPS modulīti, atradu bezmaksas GPS programmiņu – gpsvp, kas ļoti labi dara man nepieciešamo – pieraksta veiktā ceļa koordinātes. Vienīgā nelaime, pastāvīgais Bluetooth savienojums labi ēd bateriju, tukša 4 stundās.
Vēl ieinstalēju Google Maps, strādā gluži pieņemamā ātrumā. Nemāk no GPS parādīt manu atrašanās vietu, bet reiz tiešām izglāba no apmaldīšanās.
Ekrānšāviņi! Lai labāk visu redzētu var spiest virsū un ņemt “All Sizes”.
Viss forši, lai arī reizēm nokaras. Salīdzinot ar Symbian vairāk atgādina īstu datoru. Bet, tik un tā, Neo1973 sasitīs visus Windows Mobile, Symbian un iPhone lupatu lēveros. Varbūt ne no ierindas lietotāja skatupunkta, bet no mana – programmētāja-izmēģinātāja – gan!