(bez virsraksta)

« previous entry | next entry »
Okt. 10., 2016 | 02:44 pm

Tālāk ir mans neliels devums pārdomās par balss tiesību piešķiršanu vadoties no pilsoņa kompetences. Pašu tematu aizsāka ctulhu un tas ātri ne-iepatikās vairākiem cilvēkiem, tai skaitā hobeybee, kura nosprieda, ka balsot jālemj tieši vistrūcīgākajai un mazizglītotākajai tautiešu daļai un jārada sociālistiskā paradīze un gedymin, kurš sāka satraukties, ka citiem nerodas tāda pati knee-jerk reakcija kā viņam. Ctulhu piedāvāja divus variantus. Vai nu balsstiesības piešķiršana tiem, kam ir vismaz bakalaura izglītība, cerot, ka līdz ar izglītību korelēs arī kritiskās domāšanas prasmes vai arī vispārīga pirmsvēlēšanu testa pildīšana, kuru izturējušie varētu tad nu iet un mest savu balsi par valsts nākotni.

No abiem variantiem man labāk patika otrais, jo tas automātiski nesašķeļ sabiedrību "izglītoto" un "bauru" grupās, bet vēl vairāk man patīk trešais variants - vēlētāju loterija. Pirms katrām vēlēšanām tiek izlozēta neliela sabiedrības daļa, kas būtu tiesīga vēlēt. Izlozes princips ir pilnīgi nejaušs, tamdēļ ikvienam pilsonim ir iespēja kļūt par vēlētāju. Izlozētie vēlētāji tiek nedēļu vai divas intensīvi apmācīti jautājumos, kas viņiem palīdzētu izdarīt kompetentāku gala izvēli un tad laisti balsot. Protams, apmācību laiks tiktu kompensēts un drusku arī uzmests pa virsu ierastajai darba algai. Darba vietu pienākums būtu apmācāmo uz apmācību laiku palaist. Apmācības varētu ietvert katras partijas vēlēšanu programmu izskatīšanu un arī bijušo solījumu un programmu izpildes analīzi, LV budžeta struktūras analīzi (kur un kas aiziet un kas to budžetu un tā izdevumus vispār sastāda), dažādu ekonomisko un sociālo rādītāju statistikas apkopojumus un politikas pamatjautājumu atkārtošanu. Beigās visi noliek ieskaiti, kas parāda, vai cilvēks vispār ir sekojis līdzi apmācībās notiekošajam un kaut ko arī atcerās un nolikušos laiž balsot.

Vienmēr var taisīt arī vēlēšanas, kur 50 deputāti tiek ievēlēti no šādiem speciāli apmācītajiem indivīdiem un 50 no visas tautas, var variēt un meklēt piemērotāko modeli. Vai tas strādātu, es nezinu, bet kā domu eksperiments man pagaidām liekas interesants, jo politiskā sistēma, kas mums pašlaik ir, nebūt nav ne tik sena un tik ne perfekta, lai neturpinātu spriest par to, kā to uzlabot.

Link | ir doma | Add to Memories


Comments {13}

gnidrologs

(bez virsraksta)

from: [info]gnidrologs
date: Okt. 10., 2016 - 09:34 pm
Link

Šādus domu eksperimentus var ģenerēt cik tik uziet, bet tie visi predispozē vienu lietu - demokrātijas aizvietošanu ar ko citu. Kamēr tev nav pietiekami stingra zarna, lai konkrēti stāvētu priekšā šai idejai, tikmēr pat neredzu jēgu par to runāt. Pārāk margināli un eksotiski. Un tik pat nepraktiski, kā liekas šajā gadījumā. Ctulhu versija vismaz ir tradicionāli totalitāra ''savējie ieceļ savējos'' variants, kas var strādāt pēc attiecīgi izveiktas vardarbīgas revolūcijas.
Kādā veidā ieviestu tavu eksperimentu? Tāds ne zivs, ne gaļa.

Atbildēt | Diskusija


chrono

(bez virsraksta)

from: [info]chrono
date: Okt. 10., 2016 - 10:11 pm
Link

Ar attieksmi "neapspried jaunas idejas, kamēr negrasies tās izsist" var tikpat labi vispār nerunāt. Jaunas vai ne tik jaunas idejas kā reiz ir jābaksta un jādod citiem paķidāt, lai uzreiz ātrāk ieraudzītu kādas potenciālas problēmas tās nes, vai kā tās varētu/nevarētu izpildīt un varbūt arī kādam iepatiksies un tās izpildīs tālāk. Praktiskumu nosaka tikai rezultāts, jo izpilde šeit nebūt nav diži sarežģīta. Ieviešana ir tāda pati, kā ar daudzām jaunām idejām. Vispirms bariņš profesionālāku cilvēku izstrādā pamatus un paziņo par savām iecerēm sabiedrībai. Tad piedāvā sākumam paeksperimentēt, piemēram, pašvaldību robežās. Vislabāk, ja uz brīvprātības principa, jo gan jau būtu kāda vieta, kam būtu interesanti, ja ideja tiek pietiekoši labi noprezentēta. Un ja viss strādā, tad piesardzīgi iet tālāk.

Ctulhu versija ir tikpat totalitāra, kā neļaušana balsot tiem, kas nav sasnieguši pilngadību. Ja, protams, tas netiek ieviests piespiedu kārtā, bet kādā tad jēga vispār taisīt teātri ar vēlēšanām. Ja šķirojam pēc izglītības, tad 40% iedzīvotāju ar augstāko nekādu "savējie ieceļ savējos" nepanāks, jo viņus vienos tikai tas, ka visiem ir diploms. Ja šķirojam pēc kaut kāda testa, tad balsot var jebkurš, kuram nav slinkums iegūt tiesības priekš tā.

Atbildēt | Iepriekšējais